Koncert poezji Leśmiana - Trupięgi w SzDK- 30 października

trupiegi 30102017 plakatSzprotawski Dom Kultury zaprasza na  zaduszkowy koncert  -" Trupięgi". Trupięgi, to koncert poezji Bolesława Leśmiana  jak sami artyści mówią  "Zespół powstał z młodzieńczej fascynacji wierszami Bolesława Leśmiana. Z potrzeby upamiętnienia poety w roku, w którym obchodzimy jednocześnie 140 rocznicę jego urodzin i 80 rocznicę śmierci, a ponad wszystko z ogromnej chęci podzielenia się niesamowitym nastrojem i hipnotyzującym rytmem leśmianowskich wierszy. 
Do wybranych w sposób subiektywny utworów powstały kompozycje odbiegające swoim charakterem od tych znanych jako poezja śpiewana. Wiersze Leśmiana jako nieoczywiste, półbaśniowe, psychodeliczne zawiodły nas na drogę bliższą muzyce alternatywnej ….nieoczywiste  ..dlaczego akustycznie?
- akustycznie, ponieważ Leśmian miał w sobie tyle delikatności, chociaż poruszał tematykę niełatwą... Ponieważ żal nam byłoby głośnością zaburzyć ten szept, którym posługiwał się poeta... "

Skład zespołu
Katarzyna Gardziejewska – śpiew
Jacek Filipek – djembe, przeszkadzajki 
Jacek Hryniewiecki – gitara
Jerzy Hippmann – gitara basowa

Zapraszamy  30 października o godz.  12.oo  do sali widowiskowej SzDK. 

bilety w cenie 8 zł do nabycia w sekretariacie tel. 68 376 24 01


28 października- Koncert Vanesy Harbek z Argentyny w SzDK

vanesastoartSzprotawski Dom Kultury zaprasza na  koncert  niezwykle utalentowanej, pochodząca z Argentyny gitarzystki, wokalistki , trębaczki i showmanki  Vanesy Harbek . Jej ognista muzyka, z pogranicza bluesa, jazzu, rocka i soulu czerpiąca z tradycji południowoamerykańskiej i karaibskiej budził zachwyt w większości krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej.

W polskiej trasie koncertowej Vanesie  towarzyszyć będą znakomici polscy muzycy:

Krzysztof Puma Piasecki- git

Łukasz Gorczyca- b

Tomek Dominik -dr

Zapraszamy 28 października 2017r o godz. 18:00 do sali widowiskowej SzDK

Koncert dofinansowany przez  Z.A.W.Stoart w ramach projektu "Czym skorupka za młodu...."

rezerwacja i sprzedaż biletów w sekretariacie SzDK, tel. 68 276 24 01 i 500202518

cena biletów : normalny 15 zł, ulgowy dla młodzieży , seniorów i grup zorganizowanych 10 zł.


WARSZTATY JAZZOWE

Szprotawski Dom Kultury zaprasza na spotkanie z malarstwem Roberta Kukli pt. "Muzycy" i warsztaty pt. "Nie taki diabeł straszny czyli Jazz dla mas" z Andrzejem Winiszewskim, muzykiem, redaktorem Radia Zachód, autorem audycji jazzowych.warsztatyjazz
Zapraszamy 4 października o godz. 12.00 do galerii "Pryzmat" hol I p. Wstęp wolny

krótkie info o warsztatach
Co to jest Jazz? Skąd się wziął? Gdzie należy szukać jego korzeni? Kim byli jego twórcy?
To podstawowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć aby rozpocząć swoją przygodę z jazzem. W naszej multimedialnej podróży cofniemy się o dobre 150 lat wstecz. Zajrzymy na plantacje bawełny, zobaczymy życie w Delcie Missisipi, posłuchamy pierwotnego bluesa. Odwiedzimy Nowy Orlean z początku XX wieku, zobaczymy jak wyglądali i jak grali pierwsi nowoorleańscy muzycy i przeniesiemy się do burzliwych lat 30-tych – czasu wielkich jazzowych orkiestr. Nie ominiemy także powojennej jazzowej rewolucji w Stanach Zjednoczonych i jej koryfeuszy Miles’a Davisa, Charlie Parkera i Thelonious’a Monka… wreszcie odpowiemy na pytanie co jest a co nie jest Jazzem w dzisiejszych barwnych kulturowo czasach.


Kino 7D w Szprotawie

image001

 

 

Od 11 do 14 września przed wejściem głównym SzDK stanie mobilne kino 7 D.

Seanse odbywać się będą co 30 minut od godz. 12.00 do godz. 20.00.

W sekretariacie SzDK są do odebrania wejściówki uprawniające do 25% zniżki. Jak jest w mobilnym kinie możecie Państwo podejrzeć

 


Wrzesień z SzDK

W czasie wakacji bawiliśmy się z Wami doskonale  na festiwalach, festynach, plenerach . Mieliśmy okazję poznać wielu wspaniałych ludzi i cieszyć się z tych spotkań. Zostały nam wspomnienia i zdjęcia ( na FB. i stronie www.szdk.pl )

Teraz chcemy Was zaprosić na jesienne spotkania  z nami , naszymi przyjaciółmi i partnerami. Zapewniamy, że będzie pięknie kolorowo i smacznie.

Będziemy:

2 września-na stadionie we wsi Leszno Dolne-  z okazji " Święta wsi",

8 września  -w Bolesławcu-  na  Święcie 11 Dywizji Kawalerii  Pancernej w Żaganiu

9 września - w Bobrowicach - na  "  Bobrowickim grzybobraniu"

10 września - w Pasterzowicach -  na  "Święcie chleba"

16 września - w Dzikowicach - na Dożynkach

17 września-  w Lesznie Dolnym- na  "Święcie dyni "

23 września - na polanie sierakowskiej - na " Święcie ziemniaka"

Zajrzymy do Wiechlic na festyn , Siecieborzyc na dożynki, Kina 7 D przy SzDK i do naszej sali widowiskowej gdzie będzie świętować 60 lecie ZSZ w Szprotawie.


Ruszyły V Szprotawskie Divertimenti

Po raz piąty rozpoczynamy tygodniowe warsztaty wokalne "Szprotawskie Divertimenti". Dziś trochę spraw organizacyjnych, wykładowcy przedstawili nam plan zajęć na cały tydzień, a uczestnicy mieli szansę poznać się wzajemnie. Jesteśmy po pierwszych zajęciach z emisji głosu. Zobaczcie jak było!


I Festiwalowe Warsztaty Wokalne "Szprotawskie divertimenta"

Koncert finałowy 11 sierpnia, na szprotawskim rynku zakończył I Festiwalowe Warsztaty Wokalne " Szprotawskie divertimenta". W koncercie wystąpili wszyscy uczestnicy warsztatów oraz wykładowcy i akompaniatorzy. Licznie zgromadzona publiczność w pięknym icodevi"zasłuchaniu"  odbierała koncert. Na zakończenie, nagradzając artystów gromkimi brawami. Panie z naszej sekcji origami -uczestniczyły we wszystkich koncertach- wyraziły swój zachwyt przygotowując i wręczając  artystom, wykonane przez siebie kwiaty i piękne składane pudełeczka z niespodziankami. Ten gest , brawa i wiele ciepłych słów  od publiczności, kierowanych do wykonawców koncertów i koncertu finałowego,  bardzo wzruszył zarówno prowadzących warsztaty jak i uczestników, podziękowaniom nie było końca. Popłynęły również podziękowania składane przez dyrektora SzDK w stronę osób  i instytucji wspierających warsztaty. Koncert zakończył pokaz laserowy dedykowany wszystkim , którzy przyczynili sie do realizacji warsztatów oraz artystom i słuchaczom koncertów.

Jeszcze raz dziękujemy serdecznie:

Pracownikom Pałacu  w Henrykowie, za morze życzliwości , serdeczności, piękne warunki do pracy  i wypoczynku i przesmaczne posiłki.

Dyrektor  PSM I st w Szprotawie , pani Angeli Stiepienko, za użyczenie pianina elektronicznego, do prób i koncertów.

Pracownikom UM w Szprotawie, panu Romanowi  Mierzejewskiemu oraz panu Janowi  Litwince i ich współpracownikom, za pomoc techniczną przy realizacji koncertu galowego.  Burmistrzowi Szprotawy, panu Józefowi Rubacha, za wsparcie naszych działań.

Fundacji Polska Miedź, za finansowe wsparcie warsztatów.

Wszystkim słuchaczom koncertów , za piękne ich przyjęcie.

      

 

4 sierpinia KONCERT ROZPOCZECIE - MUZYKA SŁOWIAŃSKA 

 

Warsztaty trwały 10 dni podczas , których  uczestnicy z  Malborka, Torunia, Warszawy, Mławy, Zielonej Góry, Lubina i Szprotawy szlifowali swój talent wokalny w dwóch kategoriach :  kategorii śpiewu klasycznego i rozrywki. Kształcili się pod kierunkiem doświadczonych pedagogów śpiewu : dr hab Tadeusza Pszonki, Michała Gogolewskiego i Idy Tamary Zagórskiej, przy akompaniamencie dr Joanny Litwin- Fenc, Katarzyny Nougebauer i Włodzimierza Czernisza.

Podczas zajęć poruszane były zagadnienia  prawidłowej techniki wokalnej, stylowości, interpretacji utworów. Ćwiczenia obejmowały również oddech, artykulację i wybrane zagadnienia z higieny głosu. w ramach warsztatów odbyło się 5 koncertów: 3 sierpnia -koncert wokalnej muzyki  słowiańskiej",

 

 

6 sierpnia koncert  -muzyki sakralnej i oratoryjnej  w kościele pw. WNMP w Szprotawie?

 

7 sierpnia- koncert instrumentalno-wokalny

 

 

9 sierpnia koncert - arii i pieśni w wykonaniu  uczestników warsztatów 

 

 

11 sierpnia koncert finalowy na szprotawskim rynku 

 

 


 

 

II Festiwalowe Warsztaty Wokalne "Szprotawskie divertimenta"

Melomani  wielkim aplauzem przyjęli koncert, który odbył się 5 sierpnia w Kościele pw. WNMP w Szprotawie. Był to koncert inaugurujący  II warsztaty wokalne "Szprotawskie Divertimenta".  W koncercie oratoryjno - sakralnym wystąpili:  

                              Ida Tamara Zagórska ? sopran

                               Tadeusz Pszonka ? tenor

                               Michał Gogolewski ? bas

                               Joanna Litwin-Fenc - organy

Na program  koncertu złożyły się najpiękniejsze arie te mniej i bardziej znane, minn:

L. Niedermeyera - Piet?, Signore, J. Haydna - Benedictus aria sopranowa z ?Missa Solemnis?,  G. Caccini ? Ave Maria, S. Moniuszko ? Domine, ne in furore tuo,G. Faure ? aria Pije Jesu z ?Requiem? ,F. Schuberta ? Ave Maria czy  Ave Maria, J.S.Bacha/Ch.Gounoda . Wykonywali je poszczególni śpiewacy , by koncert zakończyć wspólnym wykonaniem  utworu G. Rossini ? Sancta Mater z oratorium ?Stabat Mater?. Wszystkim solistom , na kościelnych organach , akompaniowała  Joanna Litwin-Fenc , która na swoim koncie ma  wiele koncertów na prestiżowych festiwalach ( minn Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju).  Publiczność  oklaskami na stojąco dziękowała wykonawcom. Koncert zakończyły rozmowy artystów z publicznością  i wspólne zdjęcia . Dziękujemy serdecznie Księdzu  Proboszczowi  Ryszardowi Grabarskiemu oraz Księdzu Prałatowi Mieczysławowi Rucie za piękne , serdeczne przyjęcie  artystów i publiczności.

 

Koncert Finałowy II Warsztatów Wokalnych "Szprotawskie Divertimenta" ,który  odbył się w niedzielę 10 sierpnia, na szprotawskim rynku, przyciągnął liczne grono słuchaczy.    Muzyka ,piosenki i pieśni jakie popłynęły ze sceny  zachwyciły gusta słuchaczy.   W koncercie wystąpili uczestnicy warsztatów- wśród nich aż 7 ze Szprotawy- oraz wykładowcy.  Koncert rozpoczęła sekcja śpiewu rozrywkowego. Wybrzmiały tu takie hity jak : "Prasolki"z  repertuaru  Marii Koterbskiej," Tańczące Eurydyki"- Anny German ,"Intymnie" - Ryszarda Rynkowskiego czy Again, again z  repertuaru  Lady Gaga. Sekcja śpiewu klasycznego, to były popisy solistów w repertuarze operowym i operetkowym. Nie mogło zabraknąć  i nie zabrakło arii Broni z opery "Hrabina" S. Moniuszki , pieśni o Wilii F. Lehara czy Mamma - C.A. Bixio. Pięknie wybrzmiała piosenka liryczna z filmu "Serca czterech" Izaaka Dunajewskiego.  W kolejnej części koncertu wystąpili wykładowcy warsztatów: Ida Tamara Zagórska i Michał Gogolewski. Usłyszeliśmy m.inn :  arię Skołuby " Ten zegar stary" z opery Straszny dwór, arię Rusałki Antoniego Dworzaka, "piosenkę o trzech Mauretankach , duet Wikrorii i Cunlighta z operetki "Wiktoria i jej huzar". Śpiewakom w sekcji rozrywkowej akompaniował Włodzimierz Czernisz, w sekcji śpiewu klasycznego - Joanna Litwin Fenc. Koncert poprowadził kierownik artystyczny warsztatów dr hab. Tadeusz Pszonka.  Na zakończenie koncertu, były podziękowania  dla  wykonawców koncertu i organizatorów warsztatów. W finale   wszyscy wykonawcy zaśpiewali "O surdata na murato" i rozbłysły fajerwarki. 

Tygodniowe warsztaty wokalne szprotawskie Divertimenta zakończyło spotkanie  uczestników  i wykładowców warsztatów z władzami miasta Szprotawy  , na którym podsumowano wszystkie działania. Mam nadzieję ,że te warsztaty wpiszą się już na stałe, w kulturalne lato w Szprotawie.


 

V Szprotawskie Divertimenti 2017

devi2017

V Warsztaty Wokalne "Szprotawskie Divertimenti" przeszły do historii. Chcemy się pokusić o kilka słów podsumowania. W warsztatach uczestniczyło 18 osób (ze Szprotawy, Żagania, Legnicy i Lubina). Trenerami wykładowcami byli znakomici pedagodzy śpiewu, czynnie występujący na scenach. Ida Tamara Zagórska - sopran, współpracująca z Polską Sceną Operową w Łodzi, Agnieszka Makówka - mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, Krzysztof Marciniak - tenor, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Rafał Pikała - bas, współpracujący z wieloma teatrami muzycznymi.

 

Podczas zajęć warsztatowych: ogólnych dla logopedii, kultury i higieny śpiewu oraz indywidualnych z poszczególnymi trenerami, uczestnicy podnosili swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Akompaniatorami podczas ćwiczeń i występu finałowego byli: Wiktor Szymajda z Wrocławia i Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy.

W wolnych chwilach od zajęć uczestnicy podziwiali panoramę Szprotawy z poziomu rzeki Szprotawa. Dziękuję właścicielce kawiarni Parkowa, za nieodpłatne użyczenie kajaków, a pani Anieli Cichalewskiej za opiekę nad pływającymi.

V Szprotawskie Divertimenti i koncert finałowy , finansowo wsparła Fundacja  PKO Banku Polskiego, dziękujemy.

fundacja pkobp

Partnerem przy realizacji warsztatów jest Restauracja "NaSzlaku Smaku", dziękujemy.

na szlaku

Czytaj więcej: V Szprotawskie Divertimenti 2017

Koncert finałowy" III Szprotawskich Divertimenti"

W niedzielny wieczór ( 16 sierpnia) na szprotawskim rynku miłośnicy muzyki przeżywali piękne chwile.  O 20 .15 rozpoczął się koncert finałowy warsztatów wokalnych III SZPROTAWSKIE ?DIVERTIMENTI". Koncert nosił tytuł "Siedem dźwięków", o tym dlaczego taki tytuł opowiadała prowadząca koncert  dyr. SzDK- Teresa Zima. Wystąpili w nim przedstawiciele grup: Sunniaczki, De Włoders, Wrzosy, Odeon,( SzDK ) zaprzyjaźnieni z nami wykonawcy: Marcin Bojski, Angelika Cioć i Łukasz Wawrzyniak  a także wykładowcy warsztatów : Ida Tamara Zaórska - sporan, Krzysztof Marciniak -tenor, Rafa Pikała -bas, akompaniowali: dr Bogna Dulińska i Włodzimierz Czernisz.  Ponad dwugodzinny koncert nie tylko nie znużył publiczności , ale zdopingował do wspólnego śpiewania.  Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni. Podczas koncertów zbieraliśmy datki na rzecz chorej Ewuni, uzbieraliśmy 1959 , 93 zł i 2,5 E. Pieniądze przekazaliśmy  mamie Ewuni, dziękujemy serdecznie wszystkim ofiarodawcom.


Koncert " Ave Maryja" w ramach watrsztatów wokalnych III Szprotawskie Divertimenta

Zabrakło nam słów aby  opowiedzieć o  koncercie w Kościele pw. WNMP w Szprotawie. II Koncercie w ramach III Szprotawskich Divertimenti 2015r. Zacytujemy jedną ze słuchaczek, taki wpis umieściła na Fb.

Jak wyrazić słowami wrażenia których doznaliśmy podczas koncertu w kościele NMP w Szprotawie? 
Ja nie potrafię, ale wyrażam wielkie podziękowania ARTYSTOM za cudowne chwile które dane nam było przeżyć dzięki nim!!!

W koncercie wystąpili: Ida Tamara Zagórska - sopran , Rafał Pikała - bas, Krzysztof Marciniak - tenor, akompaniowała Bogna Dulińska.

Dziękujemy wykonawcom i cudownym słuchaczom.

 

 


Wspomnienie z Koncertu w Pałacu Henryków

icodeviW czwartek 13 sierpnia , w Pałacu Henryków ,rozpoczęliśmy koncerty " III Szprotawskich Divertimenti". Pięknie zasłuchana publiczność , piękne otoczenie i piękne dźwięki sprawiły ,że koncert był wyjątkowo czarowny. Wystąpiły w duecie i solo  dwie instrumentalistki: Aleksandra Mańkowska jedna z najlepszych saksofonistek młodego pokolenia i dr Bogna Dulińska, utytułowana pianistka i akompaniatorka, artystka firmy Yamaha. Usłyszeliśmy między innymi utwory Chopina, a także dwa piękne czardasze. Zabrzmiały dzieła napisane specjalnie  na saksofon - solistka powiedziała nam, że można je grać na innych instrumentach, ale na saksofonie brzmią one najpiękniej. I tak też było. Przy solowych  popisach pani Bogny , jak powiedziała jedna ze słuchaczek , po prostu odpłynęła.  Oczywiście nie obyło się bez bisów i spotkania widzów z artystami po koncercie. Zachwytom nie było końca.  Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.  Dziękujemy serdecznie artystom i cudownej publiczności. Wraz z Pałacem Henryków  ( bez pomocy , którego nie byłoby naszych Divertimenti)  zapraszamy na pozostałe koncerty  15.08.2015  o godz. 19:00 do Kościoła pw WNMP w Szprotawie i  16.08 o godz. 20:15 na szprotawski rynek.


 

ZIP

  • ziemia

Galeria Pryzmat

  • Galeria SzDK "Pryzmat"

Divertimenta

  • divertimenta