Z wizytą u nas....

24 stycznia, odwiedziły nas dzieci ze szkoły  w  Niegosławicach. Przyjechały do nas na spektakl teatralny, wcześniej poprosiły o spotkanie i oprowadzanie po domu kultury.

Tego zadania podjęła się nasza dyrektor, pani Teresa Zima. Rozmawiała z dziećmi o tym jaką rolę pełni dom  kultury. Co można w nim robić , kto może przychodzić, do czego służą poszczególne pomieszczenia. Najwięcej czasu poświęciła scenie i zasadom na niej obowiązującym  a także opowiadaniu jak powstaje spektakl. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i zadawały pytania. Później postanowiły wcielić się w rolę  "Gwiazdy" i choć działo się to na małej scenie ( w sali kameralnej ). Spotkanie zakończyliśmy wizytą w gabinecie pani dyrektor, przechodząc przez  sekretariat, księgowość,  oraz pokój  instruktorów.  Dziękując za spotkanie, dzieci powiedziały ,że chętnie tu wrócą  . Bardzo się cieszymy i zapraszamy. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


Spotkanie opłatkowe pracowników SzDK

To już tradycja ,że przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się aby  przez chwilę pobyć razem, podzielić się  opłatkiem ,dobrym słowem , wspomnieniami , zaśpiewać kolędy ( i nie tylko ) przy naszym "szdekowskim "stole.

 Na spotkanie zaprosiliśmy włodarzy miasta - Burmistrza , Przewodniczącego RM,  wice Burmistrza i wice Przewodniczącego RM oraz Kierownika  Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Miło nam , że  wszyscy przyjęli zaproszenie i  zechcieli spędzić tych kilka przedświątecznych chwil, razem z nami.  Dziękuję za rodzinną atmosferę , piękne życzenia i tak po prostu - bycie razem. Teresa Zima , dyrektor SzDK


Serca dla dzieci z hospicjum

P1540201

Miło nam poinformować ,iż  Panie z  nasze sekcji Origami  wykonały 300 serduszek i przekazały je na rzecz Małopolskiego Hospicjum Dziecięcego. Inicjatorka przedsięwzięcia była pani Maria Dec - prowadząca sekcję, kiedy dowiedziała się o akcji , którą  prowadzi hospicjum - …" co roku...zaczynamy akcję #SerceodHospicjum !
Gorąco zachęcamy do wspólnego składania i przysyłania nam serduszek origami, a także do wspólnego ich rozdawania w Walentynki, czyli 14 lutego!
Na serduszka od WAS czekamy do 9 lutego!.... - Panie przez kilka zajęć składały serduszka ,a dlaczego to robiły  mówią w liście , który dołączyliśmy do naszej przesyłki. Drogie Panie macie wielkie serca, cieszymy się ,że jesteście cząstką naszej społeczności i pokazujecie nam jak pięknie jest pomagać.


Spotkanie pod hasłem "Wesoły i aktywny senior"

W piątek na naszej scenie gościliśmy członków Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ze Szprotawy. Spotkanie pod hasłem "Wesoły i aktywny senior" odbyło się w ramach obchodów Gminnego Tygodnia Seniora. I właśnie takich wesołych i aktywnych artystów zobaczyliśmy tego wieczoru. Był taniec, były nastrojowe wiersze i piosenki, była prezentacja multimedialna opowiadająca o poczynaniach seniorów w minionym roku. Wielkimi brawami została nagrodzona zabawa "Żywe obrazy", w której seniorzy wcielili się w postaci ze znanych dzieł wielkich malarzy. Nie obyło się bez wzruszeń, pięknych życzeń i podziękowań ze strony przybyłych gości i przewodniczącej PZERiI. Dziękujemy za spotkanie i miły nastrój, a seniorom życzymy samych pogodnych dni i artystycznych wrażeń!


WIGILIA GMINNA

Za nami kolejna Wigilia Gminna w Szprotawie. Mieszkańcy w prawdziwie świątecznej atmosferze spotkali się, aby zapomnieć o wszystkich troskach w minionym czasie i przez cud Bożego Narodzenia z nadzieją spojrzeć w nadchodzący 2018 rok.
Na spotkanie wigilijne przed SzDK przybyli włodarze miasta, był Burmistrz Szprotawy i Przewodniczący RM, którzy ze sceny przekazywali najpiękniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom. Zgodnie z tradycją ksiądz Tomasz Sałatka z parafii pw. WNMP w Szprotawie odczytał fragment Pisma Świętego, a następnie pobłogosławił opłatek. Jak co roku dzieliliśmy się również prosforą, którą pobłogosławił ks. Andrij Bunzylo z parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Szprotawie. Później zasiedliśmy wspólnie do stołu, aby skosztować tradycyjnych pierogów i barszczu przy dźwiękach kolęd. Na scenie przed SzDK kolędowali soliści grupy wokalnej Sunniaki, był też laureat tegorocznego Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek - Michał Tuz. Rozstrzygnęliśmy konkurs „Świąteczne opowieści snute słowem i obrazem”, a Mikołaj wręczył laureatom nagrody rzeczowe. Wszystkie nagrodzone prace plastyczne można podziwiać przed wejściem głównym do SzDK, a prace literackie trafiły na naszą stronę 
szdk.pl. Mikołaj rozdawał wszystkim słodkości, zasiadł na swoich saniach, a dzieci chętnie pozowały z nim do zdjęć. Prawdziwą atrakcją były pięknie przystrojone pokazowe stoły wigilijne, przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie. Przygotowaliśmy stanowisko, przy którym z pomocą instruktora SzDK można było przygotować swój własny świąteczny lampion. Po tej części przenieśliśmy się do sali widowiskowej, gdzie wystąpiły zespoły Nadija i De Włoders. Tam wysłuchaliśmy tradycyjnych polskich i łemkowskich kolęd, były też piękne pastorałki i piosenki świąteczne.
Dziękujemy za wspaniałą, świąteczną atmosferę i życzymy Państwu spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego nowego roku.


II Gminny Festiwal Artystyczny Przedszkolaków

II Gminny Festiwal Artystyczny Przedszkolaków, zorganizowany przez  Szprotawski Dom Kultury , pod patronatem Burmistrza Szprotawy Józefa Rubachy, odbył się 22 listopada.  Na scenie wystąpiły grupy: „Żabki” z Przedszkola Komunalnego nr 1, „Tęczowe Nutki” oraz „Kasztanki” z Przedszkola nr 2 oraz „Stokrotki” z Przedszkola nr 3.

 

            Przedszkolaki były doskonale przygotowane i świetnie się bawiły a wraz z nimi cała widownia. Powołane  jury miało problem  podjęciem jednoznacznej decyzji ,który występ był najlepszy. Dlatego poprosiło publiczność o pomoc . Widzowie klaszcząc, tupiąc i krzycząc  pokazali, że Wszystkie grupy były najlepsze. Dlatego też wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy,  słodkości oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Szprotawski Dom Kultury. Obecny na sali zastępca Burmistrza Szprotawy , pan Paweł Chylak dziękował wszystkim uczestnikom i ich opiekunom i podobnie jak my, ma nadzieję na kolejne spotkanie z mega utalentowanymi szprotawianami. W  finale  spontanicznie zatańczyliśmy  z dziećmi i ich opiekunami  "naszą Czekoladę”. Dziękujemy wszystkim przybyłym  za fantastyczną energię, do zobaczenie na kolejnych wydarzeniach.


Dzień Szefowej, czyli i jak tu.....

Tak to miał być dzień z cyklu…. "no musimy pogadać, zapraszam na spotkanie". I co? I pogadałam, ale najpierw -ZAŁOGA. Wchodząc do sali moim oczom ukazał się tort serowy. I niebyło by to aż tak dziwne, bo czasami tak robimy ,ale skąd wiedzieli ,że będziemy gadać i te ich uśmieszki……. No i okazało się , dzisiaj jest  Dzień Szefowej . Kolorowy napis na oknach,  kubeczek z cytatami - to  ja już  chyba klasyk- zrobili ranking, które powiedzonka wybrać i tabliczka na drzwi. Kochani i jak tu nie lubić swojej pracy, jak tu nie lubić Was, jak tu nie …… mogłabym tak długo. Dziękuję. I dziękuję za szalone pomysły , kreatywność, dobrą pracę. Niech nam się…..   A od czasu do czasu i tak będziemy musieli pogadać…..:)))))


Święto Czarnej Dywizji

W piątek pojechaliśmy do Bolesławca, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi uczestniczyć w Święcie Czarnej Dywizji. Przygotowaliśmy stoisko, na którym prezentowaliśmy zdjęcia z naszej działalności oraz nasze sekcje artystyczne. Kiedy dorośli oglądali fotografie - my zajęliśmy się najmłodszymi i puszczaliśmy ogromne bańki mydlane tuż za sceną amfiteatru. Było kolorowo i radośnie, wszyscy mieli wielką frajdę. Cieszymy się, że nasi przyjaciele pamiętali o nas i zaprosili do wspólnego świętowania. Bardzo nam miło, że nasze stanowisko znalazło się obok Klubów Wojskowych Czarnej Dywizji, dzięki temu my też mogliśmy pokazać, w jaki sposób działamy.


Duet Twissst&Sing, zaśpiewał w Świętoszowie z okazji Święta 10BKPanc

W piątek 04.08.2017 nasz duet Twissst&Sing, czyli Monika i Kasia, zaśpiewały w Świętoszowie z okazji Święta 10BKPanc. Tak jak mówi nazwa duetu - było troszkę "twist" a trochę "sing", ale zanim zaśpiewały - złożyły życzenia Dowódcy, żołnierzom, pracownikom wojska i przyjaciołom Brygady. W repertuarze dziewczyn specjalnie na tę okazję znalazły się piosenki wojskowe - "Deszcz, jesienny deszcz" i "Przyjedź mamo na przysięgę". Oprócz tego rozbrzmiało też "Tyle słońca w całym mieście", "Gdzie ci mężczyźni", "Chłopiec z gitarą" oraz inne przeboje. Publiczność chętnie śpiewała razem z duetem. Było pięknie i dźwięcznie, czekamy na kolejne występy Twissst&Sing!


Promocja działań SzDK

Wiechlicach promowaliśmy SzDK na targach edukacyjnych skierowanych do młodzieży. Pokazaliśmy naszą działalność w graficznym skrócie i zachęcaliśmy do odwiedzania nas. Dziękujemy za gościnę!

promocjaszdk


ZIELONOGÓRSKI FESTIWAL FILMU I TEATRU

ziftp2017

PREZENTACJE W SZPROTAWIE
PROGRAM ZFFiT

13 lipca (czwartek)

16.00 Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z aktorem… Teresa Lipowska w roli głównej – rozmowa o książce Nad rodzinnym albumem, w rozmowach z ...Iloną Łepkowską, po spotkaniu autografy i możliwość zakupu książki

18.00 Szprotawski Dom Kultury - SALA WIDOWISKOWA
Mistyfikacja, reż. Jacek Koprowicz, Polska 2010, 1h 44’

20.00 Szprotawski Dom Kultury - SALA KAMERALNA 111
Spotkanie z aktorem… Ewa Błaszczyk w roli głównej – rozmowa o książce Lubię żyć, po spotkaniu autografy i możliwość zakupu książki, prowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny

Czytaj więcej: ZIELONOGÓRSKI FESTIWAL FILMU I TEATRU

Pejzaż Muzyką Malowany

Na XXII Lubuskim Przeglądzie Zespołów i Grup Śpiewaczych "Pejzaż Muzyką Malowany" wystąpili nasi reprezentanci. Miło nam poinformować, że zespół Astry został wyróżniony w kategorii zespołów z instrumentem tradycyjnym, a Dojrzałe Kłosy otrzymały wyróżnienie w kategorii zespołów z instrumentem elektronicznym. Brawo!

fot. zródło http://www.zachod.pl/radio-zachod/audycje/folklor-lubuski/pejzaz-muzyka-malowany-juz-po-raz-dwudziesty-drugi/


Koncert grupy Rampa, Fraza i Muzaki

Nasza Rampa, małomicka grupa Muzaki i Fraza z Gościeszowic, pokazały co potrafią na koncercie w sali widowiskowej SzDK. Gościem specjalnym koncertu była Sybilla Sobczyk, uczestniczka 7 edycji The Voice of Poland.

 


Zajączek odwiedza mieszkańców Szprotawy

Tak jak myśleliśmy zajączek, który wczoraj odwiedził SzDK dzisiaj poprosił o pomoc w wędrówce po Szprotawie. Odwiedziliśmy ratusz i pracujących tam   urzędników z  Burmistrzem Szprotawy na czele. I choć pan burmistrz, miał ważne spotkanie to przyjął niezapowiedzianego gościa specjalnego . Później spotkaliśmy pana dyrektora Banku PKO BP - ucieszył się na nasz widok i oprowadził po siedzibie. Robiący zakupy przedświąteczne mieszkańcy Szprotawy , też przystawali na chwilkę  by przyjąć słodkości i życzenia od  Zajączka.  Wszystkim mieszkańcom , gościom życzymy radosnych , szczęśliwych świąt, pełnych miłości i ciepła. Zajączek i załoga SzDK

 


Kino 7D w Szprotawie

image001

 

 

Od 11 do 14 września przed wejściem głównym SzDK stanie mobilne kino 7 D.

Seanse odbywać się będą co 30 minut od godz. 12.00 do godz. 20.00.

W sekretariacie SzDK są do odebrania wejściówki uprawniające do 25% zniżki. Jak jest w mobilnym kinie możecie Państwo podejrzeć

 


Bardzo miła wizyta

Z ogromna przyjemnością gościliśmy u nas , dwie grupy przedszkolne.

28 marca przyszły do nas przedszkolaki z  dwóch przedszkoli : Przedszkola Pod Dębami i Przedszkola nr 1

        Grupa "Bratki" z Przedszkola pod Dębami,poznawała tajniki sceny i bycia artystami. Bawiliśmy się wybornie wcielając się w różne role i rozmawiając o scenie , widowni , garderobie i o tym wszystkim co sprawia ,że spektakle, koncerty są takie zaczarowane. Półtorej godziny minęło  niczym chwilka , a że maluszki są baaardzo ciekawskie to zajrzeliśmy też do Galerii Pryzmat" , bo takie duże obrazy tam są.

 

       Siedmiolatki z Przedszkola nr 1odwiedziły pracownię plastyczną. Tu zapoznały się  z różnymi technikami plastycznymi i ze sprzętem , który pomaga robić banery i inne napisy z folii.    W galerii obejrzały wystawę obrazów olejnych dużego formatu  i były ciekawe jak powstają takie obrazy i jak długo się je maluje. Po czym mogły się poczuć małymi artystami i zaprojektować kredkami swój własny obraz na kartce papieru formatu A3 i wspólnie namalować plakatówkami dwa duże obrazy na kartonach o wielkości 70x100cm.

        Dziękujemy dzieciom i ich wychowawczyniom za wizytę i za piękne laurki . Zapraszamy ponownie . Zapraszamy też inne grupy , które chciałyby poznać  naszą pracę i poczuć się artystami.

Teresa Zima, dyrektor SzDK- oprowadzała po sali widowiskowej  z jej zakamarkami i techniką

Zygmunt Miedziński , plastyk SzDK- pokazywał  pracownię plastyczną . I tu i tu dzieci były artystami i to, podobało im się najbardziej.

 


Podziękowania dla właściciela Pałacu - Zbigniewa Czmudy

Takie podziękowanie przygotowali uczestnicy naszych tegorocznych zajęć "Ferie w SzDK". Piękne rysunki Pałacu Wiechlice oraz kilka ciepłych słów od dzieci, trafiło do właściciela Pałacu - Zbigniewa Czmudy z rąk naszej pani Dyrektor Teresy Zimy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za gościnę i miłe przyjęcie panu Czmudzie oraz wszystkim pracownikom Pałacu!

czmuda

wiechlice2


Rozpoczęcie ferii w SzDK

Wszyscy zapoznaliśmy się miedzy sobą , każdy stworzył kolorowa karteczkę informująca jak ma na imię . Było mnóstwo zabawy , gier i radości . Nie obyło się bez niespodzianki ,gofry pani Beatki dały mnóstwo energii które spożytkowaliśmy na śnieżne podboje z papieru .


Ferie z SzDK - dzień 2

W drugi dzień zajęć ?Ferie z SzDK? nie było czasu na nudę. Na dzieci czekały warsztaty origami poprowadzone przez panią Marię Dec, oraz warsztaty plastyczne z Zygmuntem Miedzińskim. Artystyczne dusze mogły uwolnić swoją wyobraźnię i stworzyć coś pięknego. Tego dnia wybraliśmy się na spacer, aby odwiedzić niedaleko położony Komisariat Policji w Szprotawie. Na miejscu czekał na nas asp. sztab. Grzegorz Pawęska, który pracuje jako dzielnicowy, opowiedział nam o zawodzie policjanta i oprowadził długimi korytarzami komisariatu. Jedno z naszych podopiecznych miało szansę założyć prawdziwą kamizelkę kuloodporną, nałożyć hełm i poczuć się jak prawdziwy policjant. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem, które ma przy sobie każdy policjant na służbie. Byliśmy w pokoju z lustrem weneckim i poznaliśmy na jakiej zasadzie działa takie lustro. Na koniec przeżyliśmy chwilę grozy, kiedy zeszliśmy do podziemi i zostaliśmy zamknięci w prawdziwej celi? Na szczęście tylko na chwilę, bo byliśmy bardzo grzeczni i nie zasłużyliśmy na dłuższy pobyt w tym miejscu. Dziękujemy serdecznie oprowadzającemu nas asp. sztab. Pawęsce oraz załodze Komisariatu Policji w Szprotawie za gościnę i rozbudzenie dziecięcej ciekawości. Być może za kilkanaście lat wśród służb mundurowych w Szprotawie znajdzie się któryś z naszych podopiecznych.


CHOINKA przed Szprotawskim Domem Kultury , ubrana!

Jak co roku spotkaliśmy się z najmłodszymi , by pięknie przystroić naszą choinkę. Odwiedziły nas przedszkolaczki z Niepublicznego  Przedszkola Językowego "Mały Europejczyk", uczniowie kl.I a i kl.III b z Zespołu Szkół nr1 w Szprotawie. Najpierw zrobiliśmy ogromne łańcuchy , a kiedy nadszedł Mikołaj wyszliśmy razem powiesić je na choince. Okazało się ,że z powodu braku śniegu Mikołaj przyjechał specjalnym samochodem ,tak aby na czubku drzewka powiesić nasze łańcuchy. Po skończonej pracy  zatańczyliśmy z Mikołajem , zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i pożegnaliśmy się życząc sobie wesołych świąt. A Mikołaj , jk to Mikołaj obdarował dzieci słodkościami. Dziękujemy za wspólną zabawę , cieszymy się ,że nasza choinka dzięki Wam wygląda pięknie.


Skompletowany mundur oficera XVIII Pułku Ułanów Wołyńskich

Jako wolontariusz Galerii Zbiorów Regionalnych  skompletowałem mundur  oficera  XVIII Pułku Ułanów Wołyńskich, w ten sposób chcę przybliżyć i propagować tradycję oręża polskiego i patriotyczne postawy wśród młodzieży. Gdybyście Państwo zechcieli zobaczyć, porozmawiać  o historii zapraszam do Galerii Zbiorów Regionalnych ( Brama Żagańska)

 


Niespodzianka od Mikołaja

Mikołaj odwiedził wczoraj progi SzDK, a tam pełno korytarzy, zakamarków... Zagubił się, biedaczek, i tak krążył, szukał... Po drodze spotkał naszą panią Dyrektor i zapytał, czy mogłaby go zaprowadzić do grzecznych dzieci z naszych sekcji. Zadowoleni z takiego spotkania razem powędrowali na poszukiwania. Tego dnia zajęcia miała sekcja plastyczna. Co wtorek tworzą różne cuda, zasłużyli więc na słodką niespodziankę od brodatego gościa. Prezenty powędrowały również do śpiewających Astrów, które w najlepsze śpiewały kolędy i chyba nie spodziewały się wizyty tak miłego pana. Mikołaj nie zapomniał też o solistach grupy Sunniaki, którzy z radością powitały go na swych zajęciach. Na pamiątkę zrobiliśmy kilka zdjęć, bo na kolejną wizytę musimy czekać cały rok!


Ich też mogliśmy spotkać w naszym parku podczas Ziemi i Pieśni!

Rękodzielnicy, wytwórcy miodów, świec z wosku i produktów z propolisu oraz innych wyrobów ekologicznych rozstawili swoje kramy w parku SzDK. Przyciągnął ich nasz festiwal. My, zespoły i widzowie z podziwem patrzyliśmy na prezentowane wyroby, nie ograniczając się tylko do patrzenia.


12 czerwca byliśmy na festynie militarnym w Świetoszowie

Jest nam ogromnie miło ,że zaprzyjaźniony z nami Klub Garnizonowy w Świętoszowie zaprosił nas do współrealizacji Festynu Militarnego  -" Anakonda 16".My odpowiadaliśmy za działania sceniczne , w których obok naszych wykonawców uczestniczyli również artyści z Klubu Czarnej Dywizji.  W festynie wzięli udział żołnierze uczestniczący w ćwiczeniach "Anakonda 16" mieszkańcy Świętoszowa i przyjezdni goście. Uczestników festynu przywitał Dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu , generał  dywizji  Jarosław Mika . Duże wrażenie na wszystkich zrobił pokaz sprzętu wojskowego  wystawionego przez armie biorące udział w ćwiczeniu . Sprzęt wystawili Batalion  z USA, 10 Brygada  Pancerna ze Świętoszowa, międzynarodowy batalion chemiczny ; Słowenia, Litwa, Chorwacja , Turcja.  Można było zobaczyć  ( i od środka też) m. In. czołgi  "Abrams"  i "Leopard ZA 4 i ZA 5", wozy bojowe amerykańskie i polskie,  haubice samobieżne, zestaw przeciwlotniczy "Biała", transportery rozpoznania inżynieryjnego, pojazdy rozpoznania skażeń  zestawy do odkażania ludzi, kontenerowe systemy do likwidacji skażeń , sprzęt do pomiaru skażeń radiologicznych i chemicznych i wiele, wiele innego sprzętu wojskowego. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, a żołnierzom życzymy szczęśliwego powrotu do domów.


 

Mieszkańcy z Łęknicy odwiedzili Szprotawę

W dniu 23.04.2016 r. o godz. 8:45 gród Szprotawa odwiedziła zorganizowana grupa wycieczkowa ? PTTK z miasta Łęknica. Grupa liczyła 50 osób.

Wycieczkę oprowadził przedstawiciel Galerii Zbiorów Regionalnych w Szprotawie ? wolontariusz Roman Pakuła.

Grupa wycieczkowiczów była zainteresowana historią spotkania Cesarza Niemieckiego Ottona III z Księciem Polan Bolesławem Chrobrym w 1000 roku w grodzie Iława.

Wycieczka pierwsze kroki skierowała do Kościoła św. Andrzeja na Iławie, gdzie zwiedziła Kościół i jego zabytki.

Następnie grupa zwiedziła zabytki znajdujący się w centrum miasta Szprotawa.

Końcowym etapem wycieczki było zwiedzanie Galerii Zbiorów Regionalnych w Szprotawie. W związku z napiętym harmonogramem wycieczki, nie można było przekazać wszystkich informacji dotyczących historii Szprotawy.

Grupa została zaproszona do ponownego odwiedzenia grodu Szprotawa, aby obejrzeć: panoramę Szprotawy z wieży ratusza, zwiedzanie kościoła Rzymsko-Katolickiego pw. WNMP w Szprotawie (trumienka św. Faustyny), oraz zwiedzanie parku Słowiańskiego. Zaproszenie zostało przyjęte.

Opracował

Roman Pakuła


..." wiosno , wiosno , wiosno ach to ty "

 

witamy wiosnc499

W niedzielę deszczowa pogoda nie zniechęciła nas do przeganiania zimy z naszego miasta. Do zabawy zaprosiliśmy dzieci, kilko odważnych przyszło by nas wspomóc. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy "dość już śniegu i mrozu! Musimy utopić Marzannę, wtedy na pewno wiosna zawita do nas na dobre!?. Nauczyliśmy się zatem wierszyka o ?Zimowej Pannie?, ozdobiliśmy ją różnymi kolorowymi wstążkami, by chwilę później - zgodnie ze zwyczajem - utopić ją. Czekaliśmy niecierpliwie? Czy Pani Wiosna wie, że na nią czekamy? Oczekiwanie wypełniliśmy zabawami - było dmuchanie balonów, zawody z ptasim piórem, tańce hulańce, robiliśmy grzechotki i kwiatki z bibuły. Podczas gdy my bawiliśmy się w najlepsze, zza rogu wychyliła się Pani Wiosna z koszykiem pełnym niespodzianek. Przywitała nas szerokim uśmiechem i obiecała, że już niedługo będzie ciepło i słonecznie. My bardzo cieszymy się, że Szprotawa gości już wiosnę, czekamy aż strzeli zielonymi pączkami na drzewach. Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę, bez nich byłoby ciężej przegonić zimę!

 

 

 

 

 


 

Co zrobić z 29 lutym

Co zrobić z jednym podarowanym dniem ? To pytanie pojawiło się w głowach naszych księgowych. I wymyśliły, spotkajmy się i powspominajmy.  Pomysłowi przyklasnęli wszyscy pozostali pracownicy SzDK i tak 29 lutego spotkaliśmy się przy domowym cieście  , kawie i herbacie . Na nasze  spontaniczne zaproszenie odpowiedzieli byli pracownicy SzDK:  Irena Kwiatek - dawna dyrektor SzDK, Teresa Marek - z księgowości, Andrzej Malanowski i Maria Łukowska- pracownicy gospodarczy, Zbigniew Teler - instruktor , no i byliśmy my prawie wszyscy ( część niestety walczy z przeziębieniami ). Wspólne zdjęcie na początek i niekończące się opowieści przerywane salwami śmiechu.  A było co wspominać.  I tak sobie myślimy ,  czekać kolejne 4 lata ? Jak wymyślimy damy znać .


Oversoul w TV Polonia

Z przyjemnością informujemy, iż nakręcony na szprotawskim rynku, teledysk zespołu  "Oversoul"  ukazał się w TV Polonia . Miło nam ,że clip  zespół który mieliśmy przyjemność gościć i wspierać  przy realizacji pokazał nasze miasto  szerszemu gronu odbiorców. Zespołowi życzymy wielu udanych koncertów.

Oversoul w TV Polonia


 

Zimowe ferie za nami !!

Zimowe ferie za nami. Ponad 50 dzieciaczków codziennie od poniedziałku do piątku, przychodziło na zajęcia zorganizowane przez Szprotawski Dom Kultury.  Zaproponowaliśmy im  tańce integracyjne -czekolada i waka  waka , to największe hiciory , Podczas warsztatów balonowych powstawały cudeńka i było dużo śmiechu. Zumba z Mirelą Łagowską , wycisnęła siódme poty, Kraina eksperymentów naukowych pokazała ,że nie można się bać fizyki , chemii i innych przedmiotów ścisłych.  Gry , zabawy rekreacyjne  , rozgrywki sportowe, zagadki  rozruszały ciała i umysły. Karaoke, malowanie, tworzenie rękodzieła odkryło wiele nieodkrytych dotąd talentów , np zbudowaliśmy kartonową Szprotawę.  Pamiętaliśmy o Babciach i Dziadkach , dzieci  własnoręcznie  wykonały piękne stroiki i laurki.   Ferie zakończyliśmy wielkim balem karnawałowym , na który dzieci przyszły pięknie przebrane . Zapasy energii uzupełnialiśmy bardzo zdrowo - całą górą pysznych jabłek , gofrów i słodko - gorzkich czekolad. To wszystko w naszych salach w SzDK , ale tez pamiętaliśmy o dzieciach ze wsi, które nie mogły do nas dojechać. My dojechaliśmy do nich i razem z sołtysami , radami sołeckimi sprawiliśmy ,że też dobrze się bawiły podczas karnawałowych  zabaw. Dziękujemy za wspólne zajęcia .


Bal na zakończenie ferii

Wielki bal karnawałowy, zakończył zajęcia feryjne w Szprotawskim Domu Kultury.  My wystroiliśmy salę i przygotowaliśmy przeróżne niespodzianki oraz super muzykę. Dzieci przyszły w pięknych strojach , z humorami , gotowe do wspólnej zabawy. Przez cztery godziny szaleliśmy na parkiecie. Na zakończenie powspominaliśmy te dwa tygodnie , które minęły nam bardzo szybko i umówiliśmy się na kolejne spotkania. Wszystkie dzieci otrzymały od nas słodkie czekolady , aby mogły uzupełnić  wydatkowana energię i poszliśmy pozwiedzać naszą Szprotawę- naszą, bo wykonaną własnoręcznie z kartonów. Wszystkim dziękujemy za  chwile spędzone razem z nami.


Klub Gier Wszelakich

Zapraszamy do naszego Klub Gier Wszelakich, gdzie oprócz grania w standardowe planszówki, poznajemy i testujemy współczesne gry, a także tworzymy własne. Organizujemy turnieje i konkursy. Dlaczego właśnie gry planszowe? Gry planszowe w dzisiejszych czasach to nie tylko trywialna rozgrywka w wolnym czasie. Dzięki nim młodzi gracze rozwijają dziecięcą sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć. Pozwalają także kształtować analizę oraz syntezę wzrokową i słuchową. Usprawniają mowę, wzbogacają zasoby językowe, rozwijają myślenie. Wpływają na doskonalenie umiejętności matematycznych i logicznych u dzieci. Gry planszowe zapewniają dobrą zabawę, nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą: przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne.
 Zapraszamy do nas: dzieci, młodzież oraz dorosłych.
Środa, sala 114, od 16-17.30

 A tak grają w gry dzieci podczas ferii z SzDK


Trening przed balem

Zakończenie ferii zbliża się dużymi krokami. My przygotowujemy się do balu. Robimy maski, dekorujemy salę i ćwiczymy tańce integracyjne. Z naszym gościem specjalnym , Mirelą Łagowską, poprawialiśmy kondycję przy zumbie.  Było zumbastycznie i już wiemy ,że damy radę przetańczyć cały bal. Zapraszamy również dzieci , które nie uczestniczyły w naszych zajęciach. Do zobaczenia i nie zapomnijcie przyjść w karnawałowym stroju.


Balonowe szaleństwo

Po tańcach , zagadkach , grach, poznawaniu tajemnic naukowych przyszedł czas na" balonowe szaleństwo". Dmuchaliśmy , wyginaliśmy , plątaliśmy aż wychodziły takie cudeńka. Śmiechu przy tym było co niemiara , bo co i rusz jakiś balon pękł , a to nie tak się zaplątał lub po prostu "uciekł". Te, które zostały zabraliśmy z sobą do domów.


Burmistrz z wizytą u dzieci

Wczoraj dzieci biorące udział w zajęciach organizowanych przez SzDK, odwiedził gospodarz naszego miasta , Burmistrz Józef Rubacha. Bardzo dobrze ,że pan burmistrz, wybrał  właśnie ten dzień na odwiedziny , bo my zgodnie z planem budowaliśmy Szprotawę. Tak, piękną ,kolorową Szprotawę. Prace dzieci zachwyciły naszego gościa.  Wkrótce również wam, pokażemy jaką piękną Szprotawę zbudowaliśmy. A tymczasem zapraszamy na ostatnie dni ferii. Pamiętajcie kończymy w piątek balem karnawałowym. Do zobaczenia.


 

Taneczny początek ferii w Szprotawie

Bal karnawałowy w Lesznie Górnym 15 stycznia, rozpoczął nasze  feryjne "szaleństwa" .Dzieciaki ( i te małe i te trochę większe ) zaskoczyły nas pomysłowymi strojami karnawałowymi.By księżniczki, książęta, królewny i królowie ,czarownice, motyle, spajdermen, najprawdziwsi  piraci, policjanci i bohaterowie ulubionych bajek. nasze tańce - połamańce trwały w najlepsze, gdy na sali niespodziewanie pojawił się Mikołaj  i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Dzieci jak zaczarowane słuchały  szanownego gościa. Mikołaj tańczył razem z dziećmi a my w przerwach proponowaliśmy konkursy z nagrodami .Na zakończenie balu, wybraliśmy królo i króla , którzy  otrzymali królewskie korony i prezenty , a  Mikołaj rozdał  wszystkim  dzieciom rozdał upominki. Z radością patrzyliśmy na uśmiechnięte buzie dzieci. Bal przygotowali Sołtys, Rada Sołecka wsi Leszno Górne oraz Szprotawski Dom Kultury .

Zapraszamy na kolejne bale w innych miejscowościach  ( w  Borowinie, Witkowie, Dzikowicach, Henrykowie) oraz na zajęcia do szprotawskiego Domu Kultury, tu nasi instruktorzy z głowami pełnymi pomysłów na wspólną zabawę ,czekają na was od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00

Bal choinkowy Leszno Górne 15.012016

 

Bal choinkowy Borowina 16.01.2016

 

 

 

 

 


Ferie z SzDK

Plakat2

Ferie na półmetku

W pierwszym tygodniu ferii w zajęciach zorganizowanych przez Szprotawski Dom Kultury , codziennie uczestniczyło prawie 50  najmłodszych szprotawian. I choć rozpiętość wiekowa spora ( 6  - 13 lat  )   i są z nami dzieciaczki potrzebujące szczególnej uwagi  ,to nasi instruktorzy  znaleźli sposób  na świetną zabawę i wspaniałą integrację. Wielkim powodzeniem cieszą się zabawy z chustą klanzy, malowanie , wyklejanie , składanie origami.  Zawody sportowe, mały bilard , piłkarzyki  dostarczają emocji   zdrowej rywalizacji . Podczas tańców w grupie  ( tu niezaprzeczalnym hitem jest "czekolada" ) buzie cieci są uśmiechnięte od ucha do ucha. Uczymy się śpiewać i może  podczas balu kończącego ferie ,uda nam się  zaprezentować w formie pokazu  " feryjny program artystyczny". A jako ,że w tym tygodniu wszystkie kochane Babcie i kochani Dziadkowie mieli swoje święto, to robiliśmy dla nich upominki ( laurki,  papierowe kwiatki, serduszka , pudełeczka na cudeńka z origami ). Jesteśmy przekonani ,że zachwyciły one obdarowywanych. Dziękujemy również zaprzyjaźnionemu domowi kultury w Małomicach  za przyjęcia nas i pokazanie jak wygląda ich dom i za seans kinowy przygotowany specjalnie dla nasze grupy. Od poniedziałku czekamy na wszystkie dzieci i te, które przychodziły w pierwszym tygodniu i te ,których nie było. Mamy jeszcze sporo pomysłów na wspólną zabawę . Pamiętajcie kończymy  Balem  karnawałowym w piątek  29 stycznia. Do dzieci z Witkowa, Dzikowic i Henrykowa  zawitamy w sobotę i niedziele. Szukajcie informacji na plakatach w waszych miejscowościach. Razem z sołtysami i radami sołeckimi przygotowaliśmy mnóstwo niespodzianek podczas zabaw karnawałowych   u was. Wszystkim mówimy do zobaczenia

 

Serdecznie zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych na zajęcia organizowane w ramach ferii zimowych z SzDK. Będziemy się spotykać przez całe ferie od poniedziałku do piątku w sali nr 4 w godzinach od 10:00 do 14:00. Koniecznie przynieście ze sobą obuwie na zmianę i drugie śniadanie, żeby nie zabrakło wam siły i energii. Będą potrzebne aby móc sprostać wszystkim atrakcjom jakie dla was przygotowaliśmy. W programie mamy wspólne przygotowanie niespodzianki dla babci i dziadka - pamiętacie ich święto to już 21 stycznia. Zostaniemy prawdziwymi artystami podczas warsztatów plastycznych i  wokalnych. Będzie blok gier planszowych i zabaw ruchowych, a na bal tysiąca i jednej nocy przyjdziemy w własnoręcznie wykonanych maskach.  mamy jeszcze kilka niespodzianek , o których będziemy Was informować na bieżąco.  Jedyne co musicie zrobić, aby się dobrze bawić podczas ferii, to nas odwiedzić.

 


Mikołaj w SzDK

  Mikołaj objeździł wczoraj saniami cały świat, by żadne dziecko nie zostało bez prezentu. W Szprotawie był aż dwa razy! Rano wędrował ulicami miasta, apo południuzawitał do SzDK.  A to za sprawą  Bałwanka ze spektaklu  "W poszukiwaniu zaginionego dzwoneczka".Dzieci wraz ze Śnieżynką Kuleczką szukały  dzwoneczka , który miał moc przywoływania Mikołaja .Bohaterski Bałwanek odnalazł dzwoneczek i..... przybył oczekiwany gość. Oczywiście miał worek pełen słodkości, które rozdawał dzieciom. Było pełno śmiechu i zabawy i  był nawet bardzo wysoki Elf - pomocnik Mikołaja.  Mikołaj odjechał , a dzieci ? Bawiły się dalej  z jego pomocnikami biorąc udział w  przeróżnych konkursach i zabawach integracyjnych.


Andrzejki w SzdK

plakat dzieci

30 listopada spotkaliśmy się w zaczarowanym gronie. Dzieci przyszły do nas na spotkanie z odrobiną magii, bo specjalnie dla naszych szkrabów przygotowaliśmy wieczór Andrzejkowy z SzDK. Wszyscy chcielibyśmy znać swoją przyszłość, ale dzieciaki niecierpliwią się w tym temacie nawet bardziej niż dorośli...  Chcą wiedzieć jaki zawód będą kiedyś wykonywać, czy będą miały dobre oceny w szkole i czy będą otoczeni gronem miłych przyjaciół. Dlatego postanowiliśmy pomóc trochę przeznaczeniu i u nas wróżby były tylko dobre!  Działo się naprawdę wiele. Oprócz tradycyjnych wróżb jak np. lanie wosku, czy wróżenie z butów, były także inne - równie ciekawe. Największe wrażenie zrobiła na dzieciach wróżba z ogrzewaniem pustych kartek nad płomieniem świecy, kiedy nagle... w magiczny sposób... na kartkach zaczęły pojawiać się imiona! dzieciaków były pełne zachwytu i niedowierzania. Wróżyliśmy sobie jeszcze wybierając ulubiony kwiat i kolor, wyławiając malutkie łódki z wody, losując wróżbę schowaną pod zaczarowanymi kubeczkami, rzucając kostkami w czarodziejski krąg i rzucając monety do metalowej miednicy. Oczywiście nie byłoby dobrej zabawy, gdyby nie taniec z miotłą, "Czekolada" i malowanie maluchom twarzyczek. Poprosiliśmy również dzieci, żeby pomyślały życzenie i za pomocą siły umysłu przeniosły je na kartkę. Następnie należało ją złożyć i wrzucić do czarodziejskiego pudła, które samodzielnie ozdabialiśmy przez cały czas trwania zabawy. Gdy dzieci wrzuciły karteczki, zapieczętowaliśmy pudełko, przykryliśmy je chustką, zrobiliśmy małe "czary-mary" i tak właśnie wszystkie kartki zamieniły się... w pyszne cukierki.  
Dodatkowo otrzymaliśmy list od Św. Andrzeja, który dziękował nam za dobrą zabawę. Na koniec każdy maluch dostał gałązkę, którą w domu ma włożyć do wody i pielęgnować ją. Gdy gałązka puści pąki do Świąt Bożego Narodzenia - to znak, że wszystkie życzenia i dobre wróżby się spełnią.

 Nad całością czuwała Czarodziejka Sylwia, Wróżka Kasia, Czarodziej Zygmunt, kot Maciej i pająk Andrzej (który obchodził imieniny i dlatego cieszył się dużą popularnością na tej zabawie.
 Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, mamy nadzieję, że Wasze wróżby się spełnią!


Ubieramy Choinkę

choinka

 

 

 

Dzisiejsze przedpołudnie spędziliśmy bardzo pracowicie. Odwiedziły nas dzieci z przedszkola nr 3 ?Pod Dębami?, z przedszkola nr 1 oraz z przedszkola językowego ?Mały Europejczyk?, aby wspólnie ubierać choinkę.  Jak wyszło? Zobaczcie sami , to choinka która znajduje się przed  wejściem głównym do SzDK. Naszym zdaniem i zdaniem Mikołaja dzieci stworzyły.    Przy  ubieraniu było mnóstwo śmiechu i zabawy, a Mikołaj ze słodkimi upominkami , zimnymi ogniami oraz uważnym słuchaniu o marzeniach pod choinkę sprawił wielka frajdę dzieciom. Dziękujemy kochani za waszą pomoc  przy przystrajaniu naszego drzewka i mamy nadzieję, że za rok też  się spotkamy. Wszystkich mieszkańców zapraszamy na świąteczne spacery i podziwianie pracy najmłodszych szprotawian.


W czasie wakacji........ dzieci się nie nudzą

Dziś ostatni dzień naszych zajęć wakacyjnych dla dzieci. Przez niemal dwa miesiące drzwi sali numer 4 w SzDK przekroczyło łącznie ponad 45 dzieciaków. Wczoraj pytaliśmy o zabawy, które najbardziej zapadły w pamięć. Królował oczywiście "zbijak", w którego graliśmy w każdy pogodny dzień. Dodatkowo dzieciom podobały się tańce, samodzielnie wykonane kalejdoskopy i instrumenty, a także zabawa w podchody. Przez ci którzy uczęszczali na zajęcia mogli zbierać punkty za najładniejsze, starannie wykonane prace, za dobre zachowanie i grzeczną zabawę. Zwyciężyła mała Kamilka z wynikiem 14 pkt, za co została nagrodzona. Również ci, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce w rankingu zostali obdarowani, a pozostali dostali nagrody pocieszenia. Potem był wielki bal! Karaoke, śpiewy, tańce, słodkie gofry, przebieranki, gry i zabawy. Dzieci śpiewały znane przeboje, podejrzewamy że "Naucz mnie" Sarsy słyszała w naszym wykonaniu cała Szprotawa... Moc szaleństw na zakończenie, pełno śmiechu i rozrywki.  Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę. W nadchodzącym roku szkolnym ,życzymy samych szóstek, miłych koleżanek i kolegów i zaglądajcie do nas przez cały rok , za chwilę ruszają sekcje zainteresowań. Zajęcia z dziećmi prowadziły Sylwia Tokarska ,Małgorzata Franczak,  Katarzyna Kucharz a wspomagali je wszyscy obecni podczas wakacji pracownicy SzDK. Dziękujemy również tym , którzy bawili się z nami podczas wakacyjnych festynów , koncertów i wernisaży.  Lato pomału się kończy , ale nie kończą się festyny i koncerty , we wrześniu zapraszamy na Bobrowickie Grzybobranie, Zakończenie wakacji na szprotawskich błoniach, Święto Ziemniaka do Sierakowa, Festyn na Sowinach. Wszędzie tam będziecie się dobrze bawić i słuchać  dobrej muzyki w wykonaniu artystów z Polski i Irlandii. Zapraszamy również na wieczorny koncert w parku SzDK, zagra Orkiestra Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. wszystkie szczególowe informacje na naszej stronie , profilu Fb i na plakatach. Do zobaczenia

 


 

Szkolenie - Dom kultury społeczny czy impresaryjny, a może inny model

5 maja 2015 r pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury szkolili się z zakresu " Dom kultury społeczny czy impresaryjny, a może inny model". Podczas szkolenia zwiedziliśmy Zamek w Kliczkowie i zapoznaliśmy się z ich sposobem działania i promowania działalności. Analizowaliśmy możliwość współpracy z podobnymi instytucjami ( będącymi w naszym bliskim otoczeniu ) .

 


ZIP

  • ziemia

Galeria Pryzmat

  • Galeria SzDK "Pryzmat"

Divertimenta

  • divertimenta