Gminne obchody Tygodnia Seniora w Szprotawie- rozpoczęte

Choć świętować zaczęliśmy nieco wcześniej , to dzisiaj zrobiliśmy to oficjalnie. Przybyłych gości przywitała dyrektor SzDK , Teresa Zima a z radosnym , pełnym uśmiechu  koncertem - dedykowanym seniorom –wystąpiły przedszkolaki ze szprotawskich przedszkoli . Burmistrz , Paweł Chylak oficjalnie otworzył obchody, składając na ręce Przewodniczącej SzUTW  kwiaty i życzenia. Na zakończenie seniorzy otrzymali od przedszkolaczków - kwiatki, własnoręcznie przez nie wykonane. Działania na scenie zakończył wspólny taniec przedszkolaków, ich wychowawców, i zaproszonych gości . Później już tylko podziękowania , prezenty i wspólne zdjęcia. My życzymy wszystkim Seniorom radosnego świętowania i zapraszamy na kolejne wydarzenia.


ZSZ świętuje 65 lat

Zaprzyjaźniona z nami szkoła - Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie - dawniej 54, świętowała u nas swój jubileusz. Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi, obecnymi i byłymi nauczycielami i uczniami, zaproszonymi gośćmi. Na ręce dyrektora szkoły popłynęły listy gratulacyjne i życzenia My też się do nich dołączyliśmy a nasza sekcja origami specjalnie na tę okazję zrobiła Bardzo Mądrą Sowę.


Benefis Włodzimierza Czernisza

22730298 1827515747279056 6390437572981100177 n 2Jest w Szprotawie taka osoba, którą wielu z nas spotkało na swojej drodze. To człowiek dzielący się ciepłem płynącym  prosto  serca. Kiedy dodamy , że wielu Jego podopiecznych mówi o Nim -  „muzyczny tato”, to wtedy już dobrze wiecie, że chodzi o nasz szprotawski skarb, Maestro Włodzimierza Czernisza.

W tym roku przypada  pięćdziesięciolecie działalności artystycznej Włodzimierza Czernisza. Postanowiliśmy więc zorganizować huczny jubileusz - koncert niespodziankę i spotkanie po latach.  Poprosiliśmy o pomoc przyjaciół, nie odmówili. Udało się! I udało się do końca dochować tajemnicy - i nie zdradzić nikomu ani programu ani gości. Choć to bardzo trudne , postaramy się opowiedzieć  jak było.

     Dyrektor SzDK Teresa Zima przygotowała scenariusz wydarzenia  i czuwała nad całością oraz poprowadziła koncert.  Jednak już na samym początku- na scenie- powiedziała   , "taki koncert rządzi się swoimi prawami i nieważne jest czy trafisz w dźwięk, czy nie pomylisz tekstu, czy przypadkiem nie zabraknie ci słów. Ważne są emocje i energia jaka jest". A było i jedno i drugie i to można rzec w ogromnej ilości.

     Przekonaliśmy się o tym już przy pierwszych dźwiękach. Wyciemniona scena, płynie kilka taktów piosenki „Czterdzieści lat minęło” zmienionej  specjalnie na tę okazję na "50 lat minęło". Za klawiszami Monika Jóźwik - autorka tekstu. Do mikrofonów (w swoich  reprezentacyjnych strojach) podchodzą przedstawiciele zespołów SzDK - Tulowianki, Astry, Dojrzałe Kłosy i Wrzosy - śpiewają. Dalszą część piosenki śpiewa (niewidoczna dla publiczności) nasza pani dyrektor. Światło rozbłyska, a w świetle wchodzą, trzymając się za ręce Maestro z panią dyrektor. Publiczność reaguje żywiołowo -owacjami na stojąco! Za chwilę śpiewając drugą część piosenki, dołącza Burmistrz Szprotawy ( tym razem oboje występują jako jedni z pierwszych uczniów Maestra, z czasów kiedy rozpoczął pracę, a było to w Szkole Podstawowej nr 2  w Szprotawie ). Owacje na stojąco nie milkną i towarzyszą wykonawcom do końca piosenki, którą  w finale śpiewają wszyscy razem. Taki był początek.

 

   Później   piękne dźwięki w wykonaniu dawno niewidzianych wychowanków pana Włodka - tych, którzy pozostali w Szprotawie jak i tych, którzy są gdzieś  daleko, towarzyszą temu wspomnienia, łzy radości, szczęścia  i ogromne wzruszenie.

Czytaj więcej: Benefis Włodzimierza Czernisza

10 lat UTW w Szprotawie

" Nasze dziecko", czyli Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku , który  już jest stowarzyszeniem , świętował jubileusz swojej działalności.  Przybyłych gości przywitała dyrektor SzDK , p. Teresa Zima, po czym prowadzenie przejęli Ela Plucińska i Zbigniew Suchecki było uroczyście , wzruszająco i wspominkowo. Były kwiaty i podziękowania dla Jubilata i dla osób wspierających Jubilata. Była część artystyczna ( na scenie) i tort oraz wystawa w "Galerii Pryzmat". Słuchaczom UTW życzymy zdrowia , wielu ciekawych wykładów , miłych spotkań , przyjaźni i wszystkiego najlepszego.

 


Obchody Święta Niepodległości

11 listop plakatMPo Mszy Świętej za Ojczyznę - z udziałem kompanii honorowej 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu i w oprawie muzycznej Szprotawskiej Orkiestry Dętej- spotkaliśmy się w sali widowiskowej na koncercie okolicznościowym. W koncercie wzięli udział : uczniowie kl. III e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie, Przedszkolaki z Przedszkoli Komunalnych nr 1 ,2, 3, laureaci VI Powiatowego Konkursu Piosenki Kaczmarski & Gintrowski i duet wokalny z SzDK. W tym roku d- ca 11 Batalionu Dowodzenia nominacje na wyższy stopień wojskowy, swoim żołnierzom wręczył podczas naszego koncertu. Koncert prowadziła dyrektor SzDK. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.

 

Obchody Święta Niepodległości w Szprotawie zakończyło spotkanie w Galerii Pryzmat SzDK i zwiedzanie wystawy pt. Obława- epilog .


Dzień Działacza Kultury

Koleżanki i Koledzy chwalą się ,to my też . 29 maja, spotkaliśmy się z Włodarzami naszego miasta, a przyczyną był Dzień Działacza Kultury. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań za naszą pracę. Cieszymy się ,że jesteśmy dostrzegani , doceniani i tak po ludzku rozumiani. Z wielka przyjemnością przyjęłam kwiaty, które na moje ręce , ale dla całego zespołu złożyli przybyli Goście. W imieniu pracowników, podziękowałam ( szczególne właśnie )za to zrozumienie, życzliwość i wsparcie. Czas mijał nam wyjątkowo przyjemnie,  przy "małym co nieco" . PS. dołączamy skany otrzymanych  podziękowań, a Wszystkim działaczom i pracującym w jakikolwiek sposób kulturotwórczo, życzymy samych wspaniałości.

 


OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja, w południe przed szprotawskim ratuszem rozpoczęły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
 Dla mieszkańców Szprotawy zagrała Szprotawska Orkiestra Dęta oraz Kapela Podwórkowa. Dla najmłodszych przygotowane zostały animacje oraz konkursy.


Święto Flagi Rzeczypospolitej w Szprotawie

Zmieniliśmy sposób świętowania naszej Flagi Narodowej. Przez wiele lat, nasze piękne instruktorki i instruktorzy wychodzili " w miasto" i rozdawali przechodniom flagietki, aby przypomnieć o święcie. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnego świętowania wszystkich mieszkańców i Orkiestrę Wojskową z Żagania. O godz. 14.00.,spod SzDK ruszył biało -czerwony korowód prowadzony przed Orkiestrę Wojskową. Mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała -choć liczyliśmy ,że będzie nas więcej ( zapraszamy za rok ). Po przejściu ulicami Szprotawy zatrzymaliśmy się w rynku , gdzie zastępca Burmistrza Szprotawy - pan Paweł Chylak, krótko wspomniał historię utworzenia święta. Przy hymnie narodowym, poczet sztandarowy złożony z Uczniów z ZS w Wiechlicach wprowadził flagę na maszt. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Wojskowa zaprezentowała musztrę paradną oraz mini koncert. Wszystkich, którzy byli z nami zaprosiliśmy na obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 maja, które dzień później odbyły się w tym samym miejscu.

 


Pożegnanie maturzystów - Zespół Szkół Zawodowych

28 kwietnia 2017r. opuścili mury Szkoły kolejni absolwenci klas technikum informatycznego, technikum ekonomicznego, technikum mechanicznego i technikum żywienia i usług gastronomicznych. Na uroczystej gali która odbyła się w Szprotawskim Domu Kultury, zostały wręczone wyróżnienia za dobre wyniki w nauce oraz "Andrzejki" dla wyróżniających się uczniów, zostały także rozdane świadectwa ukończenia szkoły, a całą uroczystość zakończono przezabawnym wystąpieniem kabaretowym w wykonaniu klas trzecich.

źródło http://www.zsz54.pl/

 


Radość jest w nauce! - Święto ZS1

W piątek na naszej scenie gościli uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionego z nami Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Było to zwieńczenie obchodów święta szkoły, których motywem przewodnim byli patroni szkoły - Janusz Korczak oraz Mikołaj Kopernik. Na scenie pojawili się uczniowie, którzy po pierwszym semestrze pochwalić się mogli sukcesami: najwyższą średnią, wzorową frekwencją, szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach. Obejrzeliśmy również ciekawe występy artystyczne, które potrafiły rozbawić publiczność do łez.
Gratulujemy uczniom, rodzicom oraz pedagogom, życzymy dalszych sukcesów!

 


Dzień Babci i Dziadka - występ przedszkolaków z Przedszkola nr 1

Pięknymi tradycyjnymi jasełkami, rozpoczęły przedszkolaczki z Przedszkola nr 1,prezentacje dla Babi i Dziadka. W przepięknej scenerii przeżywaliśmy historię Maryi i Józefa oraz ich Dzieciny. Dzieci do perfekcji opanowały ich  historię , opowiadaną wierszem i piosenką. W drugiej części prezentacji śpiewały , tańczyły i recytowały wiersze o Babciach i Dziadkach, wzruszając ich do łez. Spotkanie zakończyły podziękowania i życzenia składane przez p. dyrektor przedszkola,  Annę Ciołkę.  My dziękujemy za piękne chwile , cieszymy się ,że mogliśmy być z Wami i oczywiście życzymy wszystkim , wszystkiego dobrego. Do zobaczenia


 

Jasełka na ludową nutkę, w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola nr 3 w Szprotawie

Jak  zawsze , kiedy na deskach SzDK występują przedszkolaki ,  nasz sala pęka w szwach.  Na scenie zaprezentowało się prawie 180 dzieci. Była Maryja , Józef i dzieciątko, aniołowie a do szopki oprócz Trzech Króli przywędrowali : krakowiacy, górale, łowiczanie, kujawiacy . Pięknie śpiewali i tańczyli na chwałę Pana.  Jasełka dedykowane były wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta.

Niejedna łezka w oku się zakręciła. Wielkie brawa dla dzieci i pań , które je przygotowały oraz tych , które stworzyły piękne stroje i scenografię. Zapraszamy do nas z nowymi Waszymi pomysłami.

 


11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

 

Narodowe Święto Niepodległości w Szprotawie miało charakter uroczysty i radosny.

O godz. 11.30 w Kościele pw. WNMP odbyła się Msza Św. za Ojczyznę z asystą honorową żołnierzy 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania i w oprawie muzycznej naszej orkiestry dętej . O godz. 12.30 Apel Pamięci na Szprotawskim rynku, a o 13 koncert w sali widowiskowej SzDK. 

    Tego dnia scena  została oddana w ręce najmłodszych artystów. Wystąpili : uczniowie, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół w Szprotawie,  Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przedszkolaki z Przedszkola nr 1,  nr 2 i nr 3 oraz zespół RAMPA. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami a my wiatraczkami w biało czerwonych barwach i kwiatami dla opiekunów grup. 

 


Pożegnanie absolwentów ZS nr 1 w Szprotawie.

W środę i czwartek w sali widowiskowej odbywały się się uroczyste pożegnania absolwentów Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Gratulujemy sukcesów i wysokich wyników w nauce! Życzymy miłych wakacji :)


GMINNE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

Gminne Obchody Dnia Strażaka w Borowinie. Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. św. Bartłomieja w Borowinie, gdzie ks. Kapelan Strażacki Przemysław Kaminiarz odprawił mszę w intencji wszystkich strażaków. Następnie z akompaniamentem Szprotawskiej Orkiestry Dętej odbył się przemarsz pododdziałów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych,powiatowych i wszystkich gości zaproszonych na główne uroczystości, które odbyły się na placu przed remizą w Borowinie.
 
Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha przywitał zaproszonych gości. Po czym Dowódca uroczystości druh Jan Marszałek złożył meldunek do druha Prezesa Jana Chmielewskiego o gotowości do rozpoczęcia uroczystości zbiórki z okazji "Gminnych Obchodów Dnia Strażaka?. Burmistrz podziękował strażakom za ich trud i zaangażowanie w niesienie pomocy innym oraz życzył, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji  i społecznego uznania.
 

20 maja świętujemy nasze święto

" Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów. W ich rękach znajduje się cywilizacja"

                                                                                        Jan Paweł II

To cytat z  adresu jaki na ręce Teresy Zimy, dyrektora Szprotawskiego Domu Kultury złożył Burmistrz Szprotawy , Józef Rubacha. Do pięknych życzeń dołączył piękny bukiet kwiatów. Również Przewodniczący Rady Miasta,  Andrzej Skawiński skierował w stronę wszystkich pracowników SzDK,  serdeczne życzenia wraz z pięknymi kwiatami.  Do życzeń i podziękowań dołączył  Kierownik Wydziału Edukacji  Kultury i Sportu , Sylwester Chocholski.  Dyrektor SzDK  dziękując Panom za życzenia , podziękowała  za tyle ciepłych słów i wyrazów uznania kierowanych w stronę pracowników. Za wrażliwość, zrozumienie i nieustanne wsparcie naszych poczynań.  Przyczyną owych pięknych słów i gestów było spotkanie z okazji Dnia Działacza Kultury .  A jako ,że ludzie kultury posiadają wiele talentów, to .... zaskoczyliśmy naszych gości ciastem upieczonym przez instruktorki SzDK. Bardzo smakowało. Czas mijał nam przy owym cieście i kawie bardzo miło .

 

 


Dzień Flagi - 2 maja.

2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tej okazji na ulicach Szprotawy można było dziś spotkać dwie urodziwe panie w strojach ludowych - były to nasze instruktorki, które rozdawały szprotawianom flagi, zapraszały do wspólnego świętowania i udziału w jutrzejszym koncercie.


 

Szprotawska Gala Sportu

W piątkowe popołudnie, 22 kwietnia w Szprotawskim Domu Kultury odbyła się IV Gala Sportu. Uroczystego otwarcia dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Andrzej Skawiński i Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Sylwester Chocholski. Całość poprowadzili Małgorzata Tomaszewska i Filip Wróblewski z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szprotawie.

W poszczególnych kategoriach tytułu sportowca roku 2015 otrzymali:

I - Szkoły Podstawowe -  Nikola Tomczyk ze Szkoły Podstawowej w Wiechlicach

II - Szkoły gimnazjalne ? Bartosz Zagórski z Gimnazjum w Wiechlicach

III - Szkoły Ponadgimnazjalne ? Oskar Stachnik z ZSP Szprotawa

IV - Szkoła Specjalna ? Radosław Juszkiewicz SOW w Szprotawie

V - Drużyna Roku 2015 ? Koszykarki Gimnazjum nr 1 w Szprotawie

VI - Trener Roku 2015 ? Zygmunt Szwarc ? Trener ULKS Uczniak

Składamy zwycięzcom i wszystkim nominowanym serdeczne gratulacje, i wyrazy podziwu dla umiejętności oraz chęci podejmowania trudnych wyzwań. To niezwykle ważne dla Szprotawy, że mamy Sportowców, którzy reprezentują naszą gminę. Dziękujemy za wszystkie starty i za każde zwycięstwo.


8 marca - Dzień Kobiet

W dniu święta kobiet ,na zaproszenie Burmistrza Szprotawy, w sali widowiskowej SzDK  zaśpiewał krakowski bard Paweł Orkisz z zespołem . Zabrał widownię do krainy łagodności  a wśród zaśpiewanych piosenek znalazły się znane i lubiane ballady  Cohna, Wysockiego,  Turnała . Po koncercie na panie czekała niespodzianka,  tym razem zamiast tradycyjnego kwiatka,  panie wraz  z życzeniami otrzymywały czekolady.   Z uśmiechem obdarowywali nimi Burmistrz Szprotawy - Józef Rubacha, zastępca Burmistrza - Paweł Chylak i w-ce Przewodniczący RM Szprotawa - Władysław Sobczak. Wieczór zakończył toast w Galerii "Pryzmat" i zwiedzanie wystawy utalentowanej zielonogórzanki Anny Zawadzkiej Dziudy.


 

Uczniowie ZS nr 1, świętowali w SzDK

12 lutego 2015r w naszej sali widowiskowej,  swoje święto obchodzili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Były  gratulacje i podziękowania dla uczniów za osiągnięcia w  pierwszym  półroczu.  Gratulacje  dla dyrekcji , uczniów , i nauczycieli  od władz miasta  Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły.  My dołączamy do gratulacji, życząc dyrekcji , nauczycielom i uczniom wielu takich dni i okazji do świętowania.


Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szprotawie

?

11112015

Historio, historio, cóżeś ty za pani?? tymi słowami rozpoczęliśmy koncert okolicznościowy w SzDK, z okazji obchodów 97 rocznicy  Narodowego Święta Niepodległości.  Tę piosenkę wykonała Kasia Kucharz ,przy akompaniamencie pan Włodzimierz Czernisza. Wprowadziła ona  nas na trasę wiodącą po muzycznych kartach historii.  Pani dyrektor serdecznie przywitała widownię, na której zgromadziło się kilka pokoleń szprotawian, po czym oddała scenę w ?ręce? młodych artystów. Najmłodszych mieszkańców dzielnie reprezentowały przedszkolaki ( ze wszystkich przedszkoli ), zachwycając publiczność nie tylko tańcem i piosenką, ale również przepięknymi strojami. Uczniowie szkół podstawowych , gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych , zespół RAMPA, śpiewali piosenki od Wojenko wojenko do Żeby Polska  i Dziwny jest ten świat.  W finale wszyscy wykonawcy wyszli na scenę. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami , bardzo licznie zgromadzonej publiczności i słodyczami. A ich opiekunowie otrzymali białe i czerwone róże. Było pięknie i wzruszająco , bo razem uczciliśmyświęto wszystkich Polaków.


 

 

 


 

Inauguracja Gminnych Obchodów Tygodnia Seniora

XVII Lubuski Tydzień Seniora.

Inauguracja gminnych obchodów Tygodnia Seniora odbyła się 6 października w sali widowiskowej SzDK. W uroczystościach wzięli udział Seniorzy z Gminy Szprotawa zrzeszeni w PZER i I w Szprotawie, UTW w Szprotawie a także nie zrzeszeni. Swoją obecnością zaszczyciły nas władze miasta i powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich PZER i I w Zielonej Górze, a także seniorzy ze Sprembergu i zaprzyjaźnionych UTW z Zielonej Góry i Międzyrzecza.

 Po uroczystym rozpoczęciu obchodów przez Burmistrza Szprotawy, w dalszym programie  znalazło się m.inn : występ zespołu  tanecznego i  prezentacja z działalności PZER i I w Szprotawie, inauguracja Roku Akademickiego UTW - z wykładem inauguracyjnym wystąpił dr hab. Bogdan Idzikowski-,  występ zespołu tanecznego Arabeska z Nowego Miasteczka ,występ chóru UNISONO pod drekcją Izabeli Habich oraz  solistów  zespołu Sunniaki z SzDK. Po artystycznych doznaniach były kwiaty i życzenia dla seniorów . Inauguracje zakończył wernisaż 3 wystaw : " Ja za 50 lat " ( prace dzieci ) "Kolaż, malarstwo , rysunek " ( słuchaczy UTW) i prace plastyczne wykonane przez członków  PZERi I w Szprotawie.


Odsłonięcie pomnika

 

Szprotawska Orkiestra Dęta uświetniła uroczystość odsłonięcia pomnika"Pamięci nauczycieli i pracowników oświaty" 08.09.2015r.


 

Grupa Kaczeńce z Przedszkola "Pod Dębami"

Grupa Kaczeńce z Przedszkola "Pod Dębami"  na uroczystość  pożegnania przedszkola, wybrała salę widowiskową SzDK . To Grupa , która bardzo aktywnie uczestniczyła w naszym życiu , przychodząc na spektakle, wystawiając spektakle i  organizując koncerty okolicznościowe. W tym dniu sprawiły tez ogromną niespodziankę, dyrektor SzDK, p. Teresie Zimie. Została ona zaliczona w poczet "Przyjaciół przedszkola". Nim to nastąpiło, musiała bez skrzywienia wypić tradycyjny napój żołędziaków, oczywiście z żołędzi. Podczas uroczystości przedszkolaczki pięknie zatańczyły poloneza, później były podziękowania, dyplomy i kwiaty. Przedszkolaczkom życzymy fantastycznych wakacji i  pięknych chwil w szkołach.


 

Dzień Działacza Kultury w SzDK

Zaprosiliśmy włodarzy miasta do wspólnego świętowania Dnia Działacza Kultury. Spotkanie zaplanowaliśmy 26 maja. Przybyli Przewodniczący RM ,pan Andrzej Skawiński i kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  pan Sylwester Chocholski. Panowie  złożyli nam ciepłe, serdeczne życzenia, a na ręce naszej pani dyrektor piękne kwiaty. Niestety Burmistrza Szprotawy i jego zastępcę zatrzymały pilne sprawy i w ich imieniu życzenia złożył nam pan kierownik.I kiedyjuż straciliśmy nadzieję,że może  mimo wszystko dołączą do nas przybył ,  Burmistrz,pan Józef Rubacha i dołączył do wspólnego świętowania.Pan Paweł  Chylak  "utknął " z inwestorami , ale przekazał nam życzenia telefonując do nas. Dziękujemy za  tyle ciepłych słów kierowanych w naszą stronę, za życzliwość i dostrzeganie naszej pracy.

 


Odznaczony Srebrną odznaką

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przyznał odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Odznaką srebrną został odznaczony Pan Roman Pakuła, który od wielu lat jest czynnie zaangażowany w opiekę nad zabytkami na terenie powiatu żagańskiego. Jest autorem wielu publikacji na temat regionu i zabytków ziemi szprotawskiego. Współtworzył Towarzystwo Bory Dolnośląskie oraz Muzeum Ziemi Szprotawskiej, dla którego podarował wiele eksponatów. Przyczynił się do uratowania przed zniszczeniem wielu zabytków, interweniował ws. ochrony zabytków archeologicznych, przyczynił się także do zabezpieczenia zagrożonej kradzieżą płyty fundacyjnej z pałacu w Suchej Dolnej, która po interwencji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została zdeponowana w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

http://www.lwkz.pl/item/show/id/1194

 


ZIP

  • ziemia

Galeria Pryzmat

  • Galeria SzDK "Pryzmat"

Divertimenta

  • divertimenta