Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

banerklodzkopryzmat

Dialog pokoleń na gruncie fotografii to motyw wystawy Kłodzkiego Klubu Fotograficznego zatytułowanej „Pamięci Tadeusza Jażdżewskiego”.  Zapraszamy serdecznie do Galerii Pryzmat Szprotawskiego Domu Kultury, 11 maja 2017r o godz. 18:00.   Będziecie mogli Państwo podziwiać zarówno ciekawe fotografie jak i posłuchać jednego z naszych najlepszych zespołów "De Włoders". "De Włoders", to zespół z wieloma nagrodami. Ich ulubione piosenki , to te przy których można powrócić w przeszłość, ale wykonywane w nowych aranżacjach. Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór , jak to napisał jeden z internautów pod naszym postem na fb, na który serdecznie Państwa zapraszamy.

Kilka słów o Tadeuszu Jażdżewskim (1939 – 2009).

Fotograf, społecznik, wieloletni pracownik Muzeum Ziemi Kłodzkiej, był ojcem kłodzkiego środowiska fotograficznego, z jakiego wyrósł KKF. Przez szereg lat prowadził warsztaty fotograficzne w Powiatowym Domu Kultury. Był dokumentalistą, między innymi architektury Kłodzka, zatrzymał obraz miasta z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Starsi członkowie klubu znali go osobiście, tymczasem najmłodsi – znają go z opowieści i z olbrzymiego dorobku fotograficznego, jaki po sobie zostawił. Wystawa jest zatem zarówno sposobem na oddanie czci temu utalentowanemu i zasłużonemu kłodzczaninowi, jak i przekrojem pokazującym ewolucję lokalnych artystów, działających na polu fotografii. 
- Tadeusz był bardzo krytyczny w stosunku do fotografii, bez względu na autora. Miał też dystans do własnych zdjęć i duże poczucie humoru. Nie obrażał się, gdy ktoś go krytykował. Jego fotografia ukształtowała się w latach 60. i 70. Zawsze lubił chodzić własnymi ścieżkami. Nie był podatny na fotograficzne mody – mówi Bogdan Paszkiewicz, kolega Tadeusza Jażdżewskiego i wieloletni prezes Klubu. Główną częścią wystawy są fotografie wykonane przez aktualnych członków KKF, nawiązujące swoją tematyką i klimatem do twórczości Tadeusza Jażdżewskiego lub przedstawiające jego osobę. Autorzy prac to: Maria Dzierżyńska, Magdalena Mazurek, Magdalena Przebięda, Julita Pyka, Anna Toch, Jolanta Ubik, Paweł Baranowski, Zbigniew Baranowski, Waldemar Dankowski, Tomasz Gmerek, Jacek Halicki, Janusz Karp, Sławomir Kruszelnicki, Andrzej Lemiesz, Bogusław Michnik, Zbigniew Muziewicz, Bogdan Paszkiewicz, Tomasz Pućkowski, Krzysztof Radzimierski, Janusz Skrobot, Wojciech Szewczyk, Waldemar Zieliński i Przemysław Ziemacki. Kolekcję tę uzupełnią kopie wybranych zdjęć autorstwa Tadeusza Jażdżewskiego z archiwum Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wiosną 2016 wystawa ta była prezentowana w galerii sztuki pARTer w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Teraz jej miejscem będzie Szprotawski Dom Kultury. Jej wernisaż odbędzie się w Galerii Pryzmat SzDK 11 maja. Wernisaż uświetni koncert zespołu De Włoders. Wystawie towarzyszy katalog. Kłodzki Klub Fotograficzny to nieformalna grupa entuzjastów fotografii rodem z ziemi kłodzkiej. Jego korzenie sięgają lat 50. XX wieku. Inauguracja klubu przy Kłodzkim Ośrodku Kultury odbyła się w roku 1989. W latach 90. zawiązała się silna, trwająca do dzisiaj, współpraca z klubami czeskimi. Aktualnie klub działa przy Kłodzkim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Ma postać nieformalną. Jego prezesem jest Przemysław Ziemacki. Głównymi celami klubu są organizowanie wystaw fotograficznych, prowadzenie dyskusji o fotografii jako dziedzinie sztuki i wymienianie opinii na temat zdjęć wykonywanych przez członków. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu. Zwykle dwa razy w roku klub przygotowuje wystawę zbiorową, jedną w Polsce, jedną w Czechach. Klub uczestniczy też w cyklicznej imprezie o nazwie RMO. Jest ona inicjatywą czeskich klubów i polega na kompletacji przez każdy klub 20-zdjęciowej teczki, która krąży następnie po innych, uczestniczących w zabawie, klubach i jest przez ich członków oceniana. Podsumowaniem każdej edycji jest wystawa w Czechach i katalog z rankingiem klubów. 
mat. pras. KKF


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat