Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

Ferie bez nudyw SzDK 3 1

 ferie

 

 

Z "Kulturą po całości|" rozpoczęliśmy Ferie Zimowe 2019. Pierwszy dzień pod hasłem "Na kolorowo" spędziliśmy w świecie muzyki i sztuki - czarowaliśmy kolorami,barwami i dźwiękami. Poznaliśmy koło barw, na podstawie którego powstały dzieła małych artystów. Poznaliśmy nowe instrumenty perkusyjne - Bum Bum Rurki, na których graliśmy, tworzyliśmy nowe rytmy, graliśmy i tańczyliśmy. Było wesoło i kolorowo. Natomiast dzisiaj odwiedziliśmy studio fotograficzne "PryzmatAn" w Szprotawie, w którym pani Agnieszka Niewiara przeniosła nas w świat fotografii cyfrowej. Poznaliśmy budowę i zasady działania profesjonalnego aparatu fotograficznego, kamery video a nawet drona. Pogłębiliśmy wiedzę o tym jak dobrze robić zdjęcia, jak ważne jest dla fotografa światło, czym jest soczewka i inne skomplikowane słowa. No i cóż... okazało się, że w kilku osobach zaszczepiliśmy chęć do fotografowania. 

Tematem przewodnim środowych zajęć był scrapbooking. Tę bardzo popularną dziś sztukę- ręcznego tworzenia i dekorowania ,pokazała dzieciom pani Katarzyna Śliżewska z firmy „QACHNA HANDMADE” ze Szprotawy. Dzieci poznały podstawowe maszyny do wycinania elementów i sposób tworzenia z nich dzieł.  Dzieci postanowiły zrobić niespodziankę Babciom i Dziadkom ( już wkrótce ich święto ) i tworzyły przepiękne kartki. Efekty ich pracy widoczne na zdjęciach. Czyż nie są przepiękne?

„Cuda z papieru” to temat dzisiejszych zajęć ferii zimowych. Pani Mariola Seternus  (od lat współpracująca z nami ) zdradziła tajniki tworzenia przepięknych kwiatów z krepiny. Powstały piękne krokusy i hiacynty. Natomiast japońską sztukę wytwarzania kunsztownych składanek z papieru zwaną origami ,przedstawiła pani Maria Dec z  nasze sekcji Origami . Powstały piękne serca i kartki okolicznościowe z motywem kwiatowym.  Dzieci będą miały czym obdarowywać najbliższych.

18 stycznia, dzięki uprzejmości państwa Jacka  i Eweliny Wcisło, mogliśmy zobaczyć pracę w  piekarni. Nie tylko zobaczyć jak się przygotowuje ciasto , ale też spróbować uformować bułeczki , chałki . Zobaczyć jak rośnie  i jak wędruje do i z pieca. No i spróbować , nigdzie tak chleb  nie smakuje i nie pachnie  jak w piekarni. Na pożegnanie otrzymaliśmy słodkości i baloniki. Dziękujemy. Po przyjściu do SzDK mieliśmy jeszcze czas na gry stolikowe. Może powstanie u nas klub gier stolikowych, zobaczymy po feriach.

Co to jest ZAZ? Dzieci  przychodzące do nas na ferie już wiedzą. Wiedzą , też kto tam pracuje i co robi. Wiedzą, bo dzisiaj ( 22 stycznia) skorzystaliśmy z zaproszenia i odwiedziliśmy Szprotawski Zakład Aktywności Zawodowej. Dzieci ,nie tylko zwiedziły zakład , ale też wspólnie z pracownikami( w ich kuchni) zrobiły ruskie pierogi.  Były pyszne, takie jak u mamy. Wiemy , bo nam do SzDK też przyniosły ,żebyśmy mogli spróbować. Dzieciaki jesteście najlepsi, już wiemy u kogo zamówimy pierogi na nasze imprezy. Dziękujemy. Dziękujemy też pracownikom i pani kierownik ZAZ, Małgorzacie Szymczak za zaproszenie i przyjęcie naszej grupy.

23 stycznia, panie Ewa Kalinowska i Monika Pytel zabrały dzieci w świat kroju i szycia.  Morze materiałów , faktur , wzorów i kolorów , co tu wybrać , jaką aplikację do tego, przed takim wyborem stanęły dzieci. Przecież moja podusia ma być naj….. Dzieci  wybierały , kroiły  wycinały aplikacje i przypinały je w odpowiednie miejsca . a panie szyły , szyły, szyły.  Później  doszyć oczka, koraliki , guziki itd. itp. i wypchać  odpowiednim  wypełnieniem .Tak powstały podusie, poduchy, poduszeczki, które dzieci zabrały ze sobą do domów. Dziękujemy obu Paniom  za bezinteresowne poświęcenie swojego czasu , materiałów i  umiejętności. Dzieci wychodziły zachwycone.

 

Teatr czyli co? Miejsce, budynek,  a może coś więcej. Tego dowiedzieli się uczestnicy naszych dzisiejszych ( 24 stycznia ) zajęć. W pigułce teoria , co musi się zadziałać ,żeby powstał spektakl, kto  i co jest potrzebne. A później wprawki aktorskie , etiudy teatralne, scenariusz powstający tu i teraz, podział ról i spektakl. Spektakl o Księżniczce Nadii , która
obchodziła swoje urodziny w pięknym zamku i tych , którzy postanowi ja porwać a wyłonili ( powstali) się z mgły. Na szczęście jak to w bajkach wszystko skończyło się dobrze.  Zajęcia przeprowadziła nasza pani dyrektor, Teresa Zima, przypominając sobie dawne dzieje. Jak mówiła z ogromną radością pracowała z tak zdolnymi dzieciakami, kto wie , może wśród nich jest przyszła gwiazda. Życzymy pasji  i radości tworzenia na każdym polu Kultury.

Ferie z SzDK i przyjaciółmi dobiegły już końca… Dwa tygodnie ferii minęło migiem, może dlatego że bardzo aktywnie! Różnorodne zajęcia nie pozwalały wam i nam się nudzić. W ostatni dzień naszych ferii weszliśmy na scenę sali widowiskowej SzDK i w światłach scenicznych próbowaliśmy nadążyć z grą na bum-bum rurkach… Uwierzcie, nie było łatwo… Kto raz grał w Guitar Hero lub inną tego typu grę, ten doskonale wie jakiego skupienia to wymaga! Ale kto miał dać sobie radę, jeśli nie nasze dzieciaczki! One rozpracowały to z uśmiechem na ustach, a na koniec zajęć miały jeszcze siłę śpiewać w rozgrywce karaoke. Dym sceniczny puszył się nad nami, a my mieliśmy niezłą frajdę - co widać na naszych transmisjach na Facebooku :) Szkoda tylko, że czas już wracać do szkoły, na szczęście mamy sporo propozycji popołudniowych i weekendowych zajęć. Dziękujemy dzieciaczkom za wspólnie spędzony czas. Naszym przyjaciołom za współudział i dobre serce, wkrótce popłyną do Was specjalne podziękowania . Dzieciakom w szkole życzymy 6 z przedmiotów , które kochają i przynajmniej 3 z tych pozostałych.  

 

I  TYDZIEŃ

14.01. - „Czerwony, niebieski, żółty...” - zajęcia plastyczne  - SzDK

15.01. - „Foto – co to?” - zajęcia fotograficzne - Studio fotografii "PryzmatAn"

16.01. - Qachna HandMade” - zajęcia artystyczne - SzDK

17.01. - „Cuda z papieru” - zajęcia artystyczne - SzDK

18.01. - „Mało nas do pieczenia chleba” - zajęcia kulinarne - Intermarche

II  TYDZIEŃ

21.01. - Zajęcia muzyczne- SzDK

22.01. -„Mały Masterchef” - zajęcia kulinarne- ZAZ

23.01. -„Tańcowała igła z nitką” - robótki ręczne- SzDK

24.01. - Zajęcia teatralne- SzDK

25.01. - Zakończenie  na scenie- SzDK

Takie piękne podziękowania, podpisane przez dzieci  ,popłyną do naszych Przyjaciół , dzięki , którym ferie były  naj… i zostaną na długo w pamięci.  Bo te ferie były wyjątkowo kreatywne. Dziękujemy raz jeszcze : Ewelina i Jacek Wcisło- Inter Marche w Szprotawie, Katarzyna Śliżewska- Qachna Handmade, Mariola Seternus, Maria Dec, Ewa Kalinowska, Monika Pytel, Małgorzata Szymczak -ZAZ w Szprotawie, Agnieszka Niewiara -Studio Fotograficzne "PryzmatAn" . mamy nadzieję ,że zdjęcia z pobytu u Was i Was u nas, sprawia odrobinę radości.

Tę część zajęć feryjnych zorganizowaliśmy przy współpracy: „Intermarche” Jacek Wcisło w Szprotawie, Studio fotografii „PryzmatAn” Agnieszka Niewiara, „Qachna” Katarzyna Śliżewska, Szprotawskiego Zakładu Aktywności Zawodowej w Szprotawie oraz Marioli Seternus, Ewy Kalinowskiej. Serdecznie dziękujemy .

 


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat