Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

2 maja 2

 

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na placu przed ratuszem Szprotawy.

My przygotowaliśmy 2,5m, naszą flagę narodową i flagietki. Tak przygotowani ruszyliśmy korowodem ulicami miasta na plac przed ratuszem. Towarzyszyła nam Orkiestra Wojskowa z Żagania. Na placu uroczyście wprowadziliśmy flagę na maszt podczas uroczystego  koncertu w wykonaniu orkiestry.

 

3 maja,  w sali widowiskowej SzDK, 

Pan Tadeusz polski film niemy z 1928 roku, zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, z muzyka na żywo zespołu Czerwie.

 

 

 

 

 

krótka historia filmu :image003

Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiuodnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.

Przy realizacji filmu starano się oddać Mickiewiczowskie realia, dlatego zdjęcia plenerowe zostały nakręcone w województwie nowogródzkim, w majątku nad Świtezią, a grono konsultantów czuwało nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami. Uroczysta premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 roku w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi dostojnicy państwowi - prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski. Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski, chociaż nie zabrakło uwag, że na plan pierwszy wysunięto sceny batalistyczne. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Plakat do filmu zaprojektował wybitny malarz Wojciech Kossak.


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat