Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

bannerZeglen

 

 

GALERIA PRZECHODNIA „MIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM

27 października na przylegającym do Szprotawskiego Domu Kultury  chodniku  powstała  -  galeria przechodnia „MIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM”. 

 Galeria  prezentuje  10  poetyckich odbić , które powstały z  wyciętych i we właściwy sposób zamalowanych szablonów. W ten sposób powstały obrazy skomponowane z odpowiednio ułożonych względem siebie liter. Powstała galeria jest   dowodem na to , że sztuka nie ma określonych granic. Literatura może  uzupełniać się jak i przenikać z grafiką jak i malarstwem. Przechodnie mogą teraz poznać jeden z nurtów współczesnej literatury – poezję współczesną a także na chwilę przystanąć i spróbować zinterpretować  jaki pod układem liter skrywa się symbol i tajemnica. Wcześniej ścianie budynku zawisła instalacja "Labirynt Żeglenia".

Wydrukowana na specjalnie do tego przygotowanej metalowej tablicy o wymiarach 3 X 2 metry w kolorystyce biało-czarnej ukazującą wędrówkę liter układających się w labirynt . To druga instalacja  poetycka  po „PRZENIKANIU” wykonanym z liter wyciętych ze styroduru w kolorystyce czerwonej i czarnej ukazująca przenikanie słów przez kluczowe symboliczne słowo.

 

 Autorem wszystkich instalacji , jak i projektu , którego celem  jest promowanie poezji w przestrzeni miasta, jest Grzegorz Żegleń- poeta i nauczyciel historii w SP 1 w Szprotawie.  Wyeksponowane Instalacje wzbogaciły krajobraz miasta oraz nadały  nowego wymiaru budynkowi SZDK i jego otoczeniu . Powstały w ramach projektu „SŁOWA W OBRAZIE MIASTA” realizowanego w  konkursie na inicjatywę oddolną w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 ,dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury  a realizowanego przez Szprotawski Dom Kultury pod nazwą #zaSZTUKAj. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu.

 

WarsztatyPoezji 02a

 

W  czwartek 26 września spotkali się miłośnicy słowa , aby zgłębić tajniki poezji . Zajęcia poprowadził Grzegorz Żegleń, który otrzymał grant z konkursu # za Sztukaj, który ogłosił Szprotawski Dom Kultury a finansowany jest z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019. Co wyniknie z tych spotkań dowiemy się niebawem. Tymczasem podziwiamy instalacje na naszym budynku.

 

 

 

"POECI EKSPERYMENTUJĄ”

W czwartek 10 października w SZDK po raz trzeci spotkali się entuzjaści i miłośnicy poezji eksperymentalnej realizowanej w ramach konkursowego projektu #zaSztukaj „SŁOWA W OBRAZIE MIASTA”, który ogłosił Szprotawski Dom Kultury a finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury. Autorem i realizatorem projektu jest poeta, nauczyciel i dziennikarz - Grzegorz Żegleń. W czasie warsztatów młodzież jak i dorośli poznali nurty, formy  oraz zasady uprawiania  współczesnej poezji, które znajdują swoje odzwierciedlenie m.in. w literaturze czy też poezji konkretnej. Uczestnicy warsztatów eksperymentowali ze słowami w takich formach jak haiku czy haiga , próbowali swoich sił w kolażu poetyckim oraz tworzeniu z liter instalacji wizualnych. W czasie zajęć udało się wspólnie stworzyć pierwszy tego typu wiersz eksperymentalno-audiowizualny słowo po słowie „Porywy świtu” ,który ma szansę stać się małą cegiełką i wkładem w rozwój nowych form ekspresji we  współczesnej poezji.

 


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat