Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

devi2017

V Warsztaty Wokalne "Szprotawskie Divertimenti" przeszły do historii. Chcemy się pokusić o kilka słów podsumowania. W warsztatach uczestniczyło 18 osób (ze Szprotawy, Żagania, Legnicy i Lubina). Trenerami wykładowcami byli znakomici pedagodzy śpiewu, czynnie występujący na scenach. Ida Tamara Zagórska - sopran, współpracująca z Polską Sceną Operową w Łodzi, Agnieszka Makówka - mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, Krzysztof Marciniak - tenor, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Rafał Pikała - bas, współpracujący z wieloma teatrami muzycznymi.

 

Podczas zajęć warsztatowych: ogólnych dla logopedii, kultury i higieny śpiewu oraz indywidualnych z poszczególnymi trenerami, uczestnicy podnosili swoje umiejętności wokalne i sceniczne. Akompaniatorami podczas ćwiczeń i występu finałowego byli: Wiktor Szymajda z Wrocławia i Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy.

W wolnych chwilach od zajęć uczestnicy podziwiali panoramę Szprotawy z poziomu rzeki Szprotawa. Dziękuję właścicielce kawiarni Parkowa, za nieodpłatne użyczenie kajaków, a pani Anieli Cichalewskiej za opiekę nad pływającymi.

V Szprotawskie Divertimenti i koncert finałowy , finansowo wsparła Fundacja  PKO Banku Polskiego, dziękujemy.

fundacja pkobp

Partnerem przy realizacji warsztatów jest Restauracja "NaSzlaku Smaku", dziękujemy.

na szlaku


 

1koncert

I Koncert Szprotawskich Divertimenti 

I koncert towarzyszący V Warsztatom Wokalnym Szprotawskie Divertimenti za nami.
 Zauroczona publiczność , zachwyceni wykonawcy, to emocje jaki nam towarzyszyły. Koncert w Kościele pw. WNMP w Szprotawie  zgromadziła liczną publiczność. Mamy wrażenie , że po raz pierwszy od wieków , organy zabrzmiały  niewydobywanymi dźwiękami. Sprawił to wirtuoz gry na organach Pan Robert Grudzień. Wiemy ,że po koncercie jeden ze słuchaczy podszedł do Mistrza z pytaniem " ktoś panu towarzyszył podczas gry?". My wiemy ,że nie. Pan Robert Grudzień akompaniował również znakomitym solistom występującym w II cz. koncertu: Idzie Tamarze Zagórskiej - sopran, Agnieszce Makówce- mezzosopran, Rafałowi Pikała- bass i Krzysztofowi Marciniakowi - tenor, dyrektor artystyczny warsztatów . Dziękujemy artystom , dziękujemy publiczności, Księdzu Proboszczowi za udostępnienie Świątyni.

Dziękujemy Fundacji PKO Banku Polskiego i restauracji Na szlaku smaku: za wsparcie warsztatów.


2koncertdivertimenti

II Koncert Szprotawskich Divertimenti

II koncert , towarzyszący Warsztatom Wokalnym Szprotawskie Divertimenti , przeszedł do pięknej historii. Pod wiatą piknikową w OSiW OHP w Wiechlicach ,licznie zgromadziła się publiczność , aby przy dźwiękach największych hitów musicalowych, najsłynniejszych arii operetkowych i operowych spędzić piątkowy wieczór. I nie zawiodła się , ten wieczór należy zaliczyć do bardzo udanych. Ida Tamara Zagórska- sopran, Agnieszka Makówka -mezzosopran, Rafał Pikała- bas i Krzysztof Marciniak -tenor przy akompaniamencie Wiktora Szymajdy, wielokrotnie bisowali. Koncert ze swadą prowadziła dyrektor SzDK ,Teresa Zima. Dziękujemy pani Annie Wojtaś za miłe przyjęcie i pyszne domowe ciasto, nam i publiczności bardzo smakowało.
 

 


3 koncertdivertimenti


 

 

WYKŁADOWCY I WYKONAWCY  V WARSZTATÓW WOKALNYCH SZPROTAWSKIE DIVERTIMENTI '2017

 

 wykładowcy/ wykonawcy koncertów:

Krzysztof Marciniak - tenor, w roku 1982 zdobył pierwsze miejsce na Konkursie Wokalnym organizowanym przez łódzką Akademię Muzyczną i gazetę „GŁOS”. W roku 1988 zostaje Studentem I-go roku tej uczelni w klasie Prof. Jadwigi Pietraszkiewicz ; dyplom ukończenia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi z wynikiem bardzo dobrym uzyskał w klasie prof. Adama Dulińskiego. W czasie studiów występował w przedstawieniach premierowych w Teatrze Wielkim w Łodzi.  W roku 1988 podpisuje umowę z Operą i Operetką w Szczecinie, gdzie do 1992 roku jest jego solistą. W 1992 roku wraca do Łodzi do Teatru Muzycznego , gdzie zostaje pierwszym tenorem tej sceny:( Edwin) w Księżniczce Czardasza E. Kalmana ,( Su-Czong) w Krainie Uśmiechu F. Lehara,( Barinka’y) w Baronie Cygańskim J. Straussa II,( Eisenstein i Alfred) w Zemście Nietoperza J. Straussa II, (Tassilo) w Hrabinie Maricy E.Kalmana,( Kamil de Rosilion) w Wesołej Wdówce F. Lehara , to jego najważniejsze kreacje operetkowe. W roku 1994 otrzymuje propozycję przygotowania partii Alfreda w operze Traviatta G. Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu,  jest jego solistą do 1995 roku. Od  tego też roku jest czołowym artystą Teatru Wielkiego w Łodzi ,  jego solistą pozostaje do dnia dzisiejszego. W repertuarze operetkowym posiada jeszcze wiele wybitnych głównych ról. Jest właścicielem i dyrektorem Polskiej Sceny Operowo- Koncertowej.

Rafał Pikała - bas, w roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Łodzi. Jest śpiewakiem operowym. Gatunek głosu: bas cantante. Już w czasie studiów koncertował z repertuarem oratoryjnym i pieśniarskim w Polsce oraz w Niemczech. W roku 2000 brał udział jako solista w koncertach zorganizowanych przez International Music Theater Inc. w Stanach Zjednoczonych z repertuarem arii polskich. Od roku 2002 współpracuje jako solista, z Teatrem Wielkim w Łodzi. W 2003 roku brał udział w kursie Interpretacji Muzyki Polskiej organizowanym przez maestrę Marię Fołtyn. W roku 2007 otrzymał nagrodę Brylant Dziennika Łódzkiego dla najlepszego młodego talentu, w kategorii: wokalno-aktorskiej.

Agnieszka Makówka – mezzosopran, śpiewaczka operowa, operetkowa, musicalowa oraz aktorka. W 1996 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kajetana Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Będąc jeszcze studentką, w 1995 r., rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi debiutując jako Jadwiga w "Strasznym Dworze" Stanisława Moniuszki.   Od 1998 r. jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie występuje do dziś w wielu operach, spektaklach i projektach. Za swoją pracę i osiągnięcia otrzymała m. in. w 2014 r.  -Honorową odznakę  "Zasłużony dla kultury polskiej". Od 1988 roku uczestniczy we wszystkich najważniejszych tournee zagranicznych z Teatrami macierzystymi po Europie Zachodniej, występował na najważniejszych scenach od Berlina, Frankfurtu nad Menem, Stuttgartu, Monachium, Zurichu, Salzburga po Brukselę, Amsterdam. , Rotterdam, Haga, a w 2013roku koncerty w Maroco ( Afryka ) .W kraju uczestnik wielu festiwali muzycznych  m. inn.w Krynicy, Kudowie Zdrój , Ciechocinku,  Współpracuje z  teatrami muzycznymi i filharmoniami w całej Polsce, jak również z wieloma agencjami w kraju, często umila wieczory widzom, biorąc udział w spektaklach i koncertach  na wielu estradach i scenach całej Polski .

 Ida Tamara Zagórska -sopran, to artystka o dużych możliwościach wokalnych. Posiada najrzadziej spotykany głos kobiecy – sopran lirico-spinto, charakteryzujący się rozległą skalą, osiągający brzmienie zarówno liryczne, jak i dramatyczne. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Zofii Grajnert. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach wokalnych w Czechach, Słowacji, Austrii i we Włoszech. Debiutowała jako studentka na wrocławskiej scenie operowej . W repertuarze posiada zarówno najsłynniejsze arie operowe, takich kompozytorów jak Verdi, Mozart, Haendel, Moniuszko, Dworzak, Czajkowski oraz Gounod, jak i utwory  filmowe, musicalowe, rewiowe czy kabaretowe. Śpiewa po włosku, francusku, hiszpańsku, rosyjsku, po łacinie, ale także w języku czeskim. Jak mówi, najbliższa jest jej jednak muzyka włoska, neapolitańska. Obecnie koncertuje w całej Polsce. Ida Tamara Zagórska jest również pedagogiem śpiewu, logopedą zajmującym się zaburzeniami głosu oraz tłumaczem języka włoskiego. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Wielu jej podopiecznych z powodzeniem kontynuuje naukę śpiewu na wyższych uczelniach i odnosi sukcesy. Jedna z jej uczennic – Ula Szocik – wygrała „Szansę na sukces”,

Wiktor Szymajda -  muzyk , ukończył studia na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego. Dwukrotny stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Od 1991 roku pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. we Wrocławiu. Od roku 2006 pracuje również jako pianista-akompaniator w PSM II st. we Wrocławiu, a od 2009 jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. W latach 2000,2001 pianista-kameralista na Letniej Akademii Muzycznej w Krzyżowej. Od 2011 roku oficjalny pianista-akompaniator w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy. Od 1996 roku jest związany również z Narodowym Forum Muzyki, dawniej Filharmonią Wrocławską, z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego czy L. Berio. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej

Włodzimierz Czernisz - muzyk, pedagog, obdarzony słuchem absolutnym . Ukończył Wyższe Studia Muzyczne we Wrocławiu. Od wielu lat akompaniujący i aranżujący utwory zespołom Szprotawskiego Domu Kultury. Ma za sobą liczne koncerty w Polsce i poza jej granicami. Wychował pokolenia znakomitych wokalistów i muzyków. Laureatów m.in .  "Złotych samowarów" w Zielonej Górze ( festiwalu na , którym zaczynały swoje kariery gwiazdy sceny polskiej ). Uczestniczył w wielu  projektach muzycznych ( zespołach) oraz akompaniował znakomitym wykonawcom , oraz uczestniczył w zespołach akompaniujących m. inn. podczas Prezentacji Artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wałbrzychu i Lubsku. Za swoją działalność  otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Oświaty.

 

 Zaproszeni goście / wykonawcy koncertów:

 

Robert Grudzień - muzyk , solista Filharmonii Lubelskiej.  Znany muzyk, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych.Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Kursy mistrzowskie uzyskał w Szwajcarii i Republice Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m.in. z: Teresą Żylis-Gara, Ewą Warta-Śmietana, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim,  Konstantym Andrzejem Kulką a także Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem,  Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim.  Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie oraz na wielu kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne /solowe, kameralne/. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku "Dolorosa" i "Człowiek". Jest inicjatorem wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej /Leżajsk, Jędrzejów, Radom-Orońsko, Lublin, Zelów/, dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatorem licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech.


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat