Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Plakatzakładki

"Z zakładkami przez świat " i "Zakładki do książek"  to tytuły wystaw , których wernisaż odbył się 6 października w Galerii "Pryzmat" SzDK. Podczas wernisażu  autorka zbioru zakładek z całego świata -Renata Bielerzewska , spotkała się z uczniami i osobami dorosłymi , które uczestniczyły w konkursie ogłoszonym przez Szprotawski Dom Kultury, opowiadając  o swoim zbiorze. Podczas wernisażu wręczono nagrody  za najlepsze zakładki w dwóch kategoriach wiekowych;  I kat. uczniowie szkół podstawowych i  II kat. dorośli . Na konkurs wpłynęło 110 prac. Jury przyznało w I kat. po dwa równorzędne I , II i III miejsca oraz 10 wyróżnień , w kat II , I i II miejsce.  Protokół  jury na naszej  stronie internetowej i profilu FB .Uczestnicy spotkania  jak na pasjonatów  przystało dzielili sie swoja wiedzą i spostrzeżeniami.   Wystawy czynne do końca października, zapraszamy serdecznie do naszej galerii.

 

 

Renata Bielerzewska jest nauczycielem bibliotekarzem w V Liceum Ogólnokształcącym

im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze, a także miłośniczką  dobrej lektury

i kolekcjonerką zakładek do książek. Swoją przygodę z nimi odkryła kilka lat temu i od tego czasu wizytę w każdym ciekawym miejscu rozpoczyna od zakupu pamiątkowej zakładki. 
Zdobywa je także od rodziny i znajomych.

Na wystawie można będzie zobaczyć zakładki z różnych stron świata, m.in.: z Dominikany, Nowego Jorku, Hawajów, Zambii, Tanzanii, Turcji, Tajwanu, Malediwów, Chin, Japonii

i znad jeziora Bajkał. Sporą część stanowią egzemplarze pochodzące z miast niemieckich: Berlina, Poczdamu, Drezna, Verden, Bremy, Saarbrücken, Norymbergii i Guben. W ostatnim czasie zbiór powiększył się o okazy pochodzące z Holandii, Toskanii oraz z safari w Afryce.

Zakładki pogrupowano tematycznie, np. z motywami zwierząt i roślin, promujące książki, biblioteki czy wydawnictwa. Wykonane są z różnych materiałów: kartonu, drewna, metalu, skóry, pergaminu, a niektóre mają motywy charakterystyczne dla miejsca pochodzenia. Ciekawostką są

te zrobione ręcznie, haftowane, szydełkowe, a ostatnio do zbiorów dołączyła filcowa, która jest dziełem autorki.

Na szczególną uwagę zasługują zakładki wykonane specjalnie dla pani Renaty lub osobiście jej podarowane. Na przykład, z dedykacją pisarki Małgorzaty Gutowskiej ? Adamczyk czy z motywem serca od serdecznej przyjaciółki.

Dotychczas autorka prezentowała swoje zbiory w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie oraz w Filii Nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze, oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie.

 

Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat