Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

obrazytomagia28 czerwca w Galerii Pryzmat - SzDK, spotkaliśmy sie z malarzem Edwardem Gałustowem  z Witebska i jego magicznymi obrazami.  Obrazami  barwnymi, kolorowymi, jak ilustracje z bogato zdobionych starych ksiąg , czy też  nieco mrocznym jednak zawsze  pełnym ornamentów i ozdobników.  Czasem to ozdobnik , ornament jest dziełem samym w sobie, a czasem uzupełnia  postać  czy budowlę wnikając w nią , przechodząc ,bądź wysuwając się na plan pierwszy.   Malarstwo Edwarda dało piękny wstęp, do ciekawości samego artysty. Zgromadzona publiczność długo prowadziła rozmowy i pytała twórcę o jego drogę artystyczną. Kiedy okazało się, że  na swojej drodze miał również "romans" ze śpiewem, poproszono o maleńki popis. I spełnił artysta prośbę , śpiewając pięknym basem, Gaude Mater Polonia. Wzruszył bardzo tym śpiewem .  W Szprotawskim Domu Kultury, wernisaże zawsze  łączone są  z muzyką . Tym razem  mieliśmy okazję posłuchać solistów grupy "Sunniaczki".  Młodzi artyści zaśpiewali z lekkością i z pięknym wyczuciem tekstu.  Nasi goście żegnając się nie szczędzili nam ciepłych słów. Dziękujemy.

Edward Gałustow ? artysta, malarz, grafik. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Uniwersytetu Witebskiego (1987). Mieszka i tworzy w Witebsku na Białorusi oraz w Polsce. Przez 20 lat pracował, jako wykładowca plastyki, rysunku technicznego i historii sztuki. Oprócz malarstwa blisko 10 lat uprawiał tkactwo ręczne. Jest autorem cyklu gobelinów ?Herby rodów polskich?. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym i grafice. Maluje akrylami, farbami olejnymi. Artysta w swoich grafikach i obrazach stosuje niezwykle bogatą gamę wspaniałych ornamentów i ozdobników, za pomocą, których podkreśla niebywały urok i piękno otaczającego świata. Sprawa, że na rzeczy zwyczajne spoglądamy z pokorą, respektem i podziwem dla tajemnicy ukrytej w ornamencie. W obrazach Gałustowa ornament występuje nie tylko, jako ozdobnik ubrań, przedmiotów albo architektury, a jako główny Bohater. Ornament w czystej formie, jednocześnie wabi oko wspaniałą kolorystyką oraz intrygującą symboliką.

Wielokrotnie eksponował swoje prace na wystawach w Niemczech, Holandii, Austrii, Gruzji, Rosji, Polsce oraz na Białorusi i Ukrainie, Węgrzech, Słowacji i we Włoszech. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

 


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat