Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

JMichna bn 1200x500 RELACJA Z WERNISAŻU MALARSTWA JAROSŁAWA MICHNY
W piątek, 25. października odbył się wernisaż malarstwa i płaskorzeźby Jarosława Michny. Mieszkaniec Wiechlic otworzył w galerii „Pryzmat” Szprotawskiego Domu Kultury swoją pierwszą wystawę indywidualną. Spotkanie z widzami uświetnił występ zespołu Dojrzałe Kłosy, który napełnił przybyłych pozytywną energią i tak nastrojonych wprowadził na sale galerii. Zgromadzeni goście mogli podziwiać dwa cykle obrazów - pejzaże wiejskie i serię „portretów” koni - ulubionego motywu w twórczości artysty. Ekspozycję uzupełniała kolekcja płaskorzeźb - głównie z motywami zwierzęcymi. Jak deklaruje twórca - wystawione dzieła są wyborem z malarstwa i prac w drewnie powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jarosław tworzy w odosobnieniu, zamknięty w swojej pracowni jak każdy malarz, ale traktując wyzwania malarskie i kontynuując drogę artystyczną, także jako autoterapię. W efekcie z powstałych dzieł emanuje przede wszystkiem szczerość wypowiedzi artystycznej. Malarz podejmuje odważne decyzje kolorystyczne i uzewnętrznia na płaszczyznach obrazów zamiłowanie do mocnych, soczystych barw, które zderza ze sobą (szczególnie w pejzażach), czasem tylko w obecności niewielkich akcentów łamanego koloru. Maluje używając grubych warstw farby nakładanej często szpachlą by zaraz obok położyć kolor delikatnymi pociągnięciami pędzla. Potęguje w ten sposób i tak silne już kontrasty uzyskiwane ze śmiało łączonych ze sobą, czystych barw.


26 września, w Galerii Pryzmat Szprotawskiego Domu Kultury, mieliśmy przyjemność spotkać się z twórcami działającymi w sekcji plastycznej SzUTW, pod kierunkiem Doroty Kamińskiej. Na wystawie znalazły się pastele, kolage, formy abstrakcyjne i malarstwo olejne. Pani Dorota pięknie opowiadała o dziełach i ich twórcach i o tym ,że talent można odkryć i szlifować w każdym wieku. Dyrektor SzDK, Teresa Zima, gratulowała wszystkim twórcom pasji i radości tworzenia pod kierunkiem tak znakomitej malarki jaką jest Dorota Kamińska. Zapraszamy do naszej galerii do 20 października w godzinach pracy SzDK, do tego dnia będzie można obcować z kolorowym światem słuchaczy SzUTW.


Po zakończeniu uroczystej sesji  z okazji 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów, goście przeszli na holl I p, na spotkanie okolicznościowe. Podczas spotkanie zwiedzano wystawy: Ze zbiorów Izby Historii- prowadzonej przez Krzysztofa Burzyńskiego, ze zbiorów prywatnych Jerzego  Czarneckiego- obie dotyczą historii solidarności oraz 65 lecia Szprotawskiego Domu Kultury. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w działania związane z tą ważna datą. Gratulujemy pomysłodawcom i wykonawcom, cieszymy się ,że obdarzyliście nas zaufaniem.


Podczas  wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, uczestnicy, zwiedzili wystawę w naszej Galerii Pryzmat  - malarstwo Katarzyny Wesołowskiej- Waszkowskiej. Przypominamy ,że wystawę można oglądać do 11 maja, zapraszamy.


PRYZMATPAZ

Piątkowy wieczór ( 6 października ) w SzDK upłynął pod znakiem jazzu . Tego dnia otworzyliśmy wystawę Roberta Kukli pod tytułem "Muzycy", którą współorganizowaliśmy z agencją Zegart. Podziwialiśmy prace, które przedstawiały ulubionych muzyków malarza - największe osobistości muzyki jazzowej, a wśród nich Miles Davis, Nina Simone, Bobby McFerrin, ale też Janis Joplin, Jimi Hendrix i inni. Dzieła wykonane są olejami i akrylami, na papierach, kartonach , splecionych w unikatowe mozaiki, niekiedy wielokrotnie malowane farbą ścienną i szlifowane dla uzyskania wyjątkowego efektu. Otwarciu wystawy towarzyszył  recital  Katarzyny Kucharz  z piosenkami z nutką jazzu i jesiennego nastroju. Wystawę można oglądać w Galerii Pryzmat SzDK do 27 października. Zapraszamy serdecznie.

 krótka informacja o artystach
Robert Kukla, ur.1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, sztuką ulicy oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych, w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce.
Katarzyna Kucharz, młoda utalentowana wokalistka, prowadząca grupę Sunniaki w SzDK.


Plakatzakładki

"Z zakładkami przez świat " i "Zakładki do książek"  to tytuły wystaw , których wernisaż odbył się 6 października w Galerii "Pryzmat" SzDK. Podczas wernisażu  autorka zbioru zakładek z całego świata -Renata Bielerzewska , spotkała się z uczniami i osobami dorosłymi , które uczestniczyły w konkursie ogłoszonym przez Szprotawski Dom Kultury, opowiadając  o swoim zbiorze. Podczas wernisażu wręczono nagrody  za najlepsze zakładki w dwóch kategoriach wiekowych;  I kat. uczniowie szkół podstawowych i  II kat. dorośli . Na konkurs wpłynęło 110 prac. Jury przyznało w I kat. po dwa równorzędne I , II i III miejsca oraz 10 wyróżnień , w kat II , I i II miejsce.  Protokół  jury na naszej  stronie internetowej i profilu FB .Uczestnicy spotkania  jak na pasjonatów  przystało dzielili sie swoja wiedzą i spostrzeżeniami.   Wystawy czynne do końca października, zapraszamy serdecznie do naszej galerii.

 

 

Wernisaż Katarzyny Mendrek oraz recital Andrzeja Kajfasza

 

 


baner wystawa

Wernisaż malarstwa, Katarzyny Wesołowskiej-Waszkowskiej, w Galerii Pryzmat, otworzyła dyrektor SzDK Teresa Zima. Malarka przyjechała wraz z przyjaciółmi ze Związku Polskich Artystów Plastyków  odział w Zielonej Górze.  Wykorzystaliśmy obecność tylu profesjonalnych malarzy i porozmawialiśmy o sztukach plastycznych ogólnie. Pani Katarzyna zaś podzieliła się swoim sposobem pracy , inspiracjami i zachęciła do rozmów. A ,że u nas w Galerii zawsze sztuki plastyczne "przeplatają" się z muzyką i śpiewem, to nie mogło zabraknąć recitalu. Pięknie i różnorodnie zaśpiewała  Ola Gyba przy akompaniamencie Włodzimierza Czernisza. Nasi goście długo rozmawiali przy kawie i ciastku, oglądając wystawę. Dziękujemy za bardzo sympatyczne i kulturalne popołudnie. Tych z Państwa , którzy nie dotarli na wernisaż zapraszamy do Galerii i" wejścia w świat barw" Katarzyny Wesołowskiej - Waszkowskiej. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku, do 11 maja 2018r, w godzinach pracy SzDK. W innych terminach po ustaleniu telefonicznym.


pryzmatklodzkdo

Dziękujemy wszystkim , którzy przybyli na wernisaż wystawy Kłodzkiego Klubu Fotograficznego.  Dzięki Wam było to niezapomniane czwartkowe popołudnie. Usłyszeliśmy piękny śpiew zespołu" De Włoders",  wiele interesujących opowieści o fotografii snutych przez Krzysztofa Kubasiewicza z Zielonej Góry, tu szczególne podziękowania, jako że pan Krzysztof został wywołany ( przez naszą dyrektor , Teresę Zimę) do odpowiedzi , bez uprzedzenia. Dziękujemy za dzielenie się swoimi doświadczeniami wszystkim fotografującym przybyłym  na wystawę , a wszystkim zwiedzającym za dzielenie się wrażeniami. Wystawa czynna do 9  czerwca w godz. pracy SzDK, zapraszamy serdecznie do odwiedzin.

 


bane

 

Od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Poznajcie Ojców założycieli UE. Od dzisiaj ( 30 kwietnia) do 20 maja  , spacerując, przystańcie Państwo na placu głównym przed szprotawskim ratuszem i Poznajcie Ich . Bez Nich Europa byłaby inna. Wystawa zagościła dzięki NCK a zorganizował ją Szprotawski Dom Kultury.

Wystawa plenerowa Ojcowie Założyciele UE, która  powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Autorem scenariusza jest dr hab. Michał Łuczewski (Centrum Myśli Jana Pawła II), za stronę graficzną odpowiada Handsome StudioWystawa będzie w naszej przestrzeni publicznej do 20 maja.

 


Zapraszamy Państwa do naszej Galerii Pryzmat i zwiedzania wystawy malarskiej Krzysztofa Trzaski pt. OBŁAWA - EPILOG. Wystawa czynna do 24 listopada, w godzinach pracy SzDK lub w innych,  po uprzednim telefonicznym potwierdzeniu ( tel. 68 376 24 01 i 500202518 )


trzaskaplakatokm

Wystawa „Obława- Epilog” jest ostatnią w 2017 roku prezentacją najnowszych prac malarskich inspirowanych poezją Jacka Kaczmarskiego. Jednocześnie jest kontynuacją projektu „Autoportret z poetą” rozpoczętego jeszcze w 2013 roku. W ramach projektu w całej Polsce miało miejsce kilkanaście wystaw. Źródła tych działań mają miejsce jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku i wynikają bezpośrednich kontaktów malarza z poetą i bardem.

Na wystawie pokazanych jest tylko kilka wcześniejszych prac, które były pierwszymi malarskimi interpretacjami słów Jacka odnoszącymi się do tematu „Obława”. Pozostałe obrazy powstały w tym i poprzednim roku. Były przygotowane specjalnie z myślą o cyklu wystaw monotematycznych. Jest to więc próba odniesienia się do niewielkiego wycinka rzeczywistości, jest to reakcja na wybrane zjawiska metaforycznie łączące się z treściami poetyckimi „Obławy”. Kolor, faktura, wzajemne relacje między elementami materii malarskiej. Artysta ma nadzieję, że będą nie tylko bodźcem doznań estetycznych, ale także staną się przyczynkiem do szerszej refleksji nad kondycją współczesnego świata i naszego miejsca, które w tym świecie zajmujemy.

O projekcie „Autoportret z poetą” można znaleźć na stronie internetowej www.trzaska.wordpress.com.

Wyjątkowy wernisaż wystawy obrazów Magdaleny Łazar - Massier, artystki wszechstronnej - piosenkarki, autorki tekstów i malarki. Wysłuchaliśmy kilkunastu świetnych piosenek w wykonaniu autorki dzieł sztuki, do jej własnych tekstów, z towarzyszeniem zespołu "Łazar & Massier".

Na uwagę zasługują kompozycje Mariusza Massiera (na co dzień męża zjawiskowej artystki), grającego na klawiszach i akordeonie, świetnie oddające klimat tekstów Magdy . Całość dopełniało brzmienie wiolonczeli Sylwi Kamzelskiej - Bronowickiej  oraz gitary, na której po mistrzowsku grał Adam Mikulski. Mieliśmy okazję do wysłuchania koncertu o niekomercyjnym brzmieniu, z jazzową nutką, czasami nostalgiczną, lekko kołyszącą, w stylu retro. Na wyróżnienie zasługuje również oryginalny i ciekawy dialog, zastępujący tradycyjną konferansjerkę, prowadzony podczas występu pomiędzy Mariuszem, a Magdą, który przepytywał małżonkę z różnych tematów jej twórczości, zarówno muzycznej jak i plastycznej. Magda Łazar - Massier, artystka wszechstronna, ale też wielokierunkowa, co widać w jej dokonaniach malarskich. Na obrazach zauważamy różnorodność tematów, motywów i sposobów wyrażania przez autorkę otaczającej rzeczywistości, a kobiety, w szczególności. Nie ma w nich jednolitego stylu czy formy kompozycyjnej prowadzącej do poszukiwania własnego stylu i oby dotarła do niego jak najpóźniej, gdyż dla artysty lepiej jest gdy szuka do końca, bo dzięki temu "po drodze" tworzy mnóstwo ciekawych prac, co pozwala tym samym, obronić się przed rutyną, manierą, sztampą i nudą.
W sobotnie popołudnie, w Galerii "Pryzmat" SzDK było ciekawie i niezwykle. Bisom nie było końca, ale podziwianiu obrazów i rozmowom na tematy
wszelakich sztuk pięknych, również.

 Garść refleksji po wernisażowych Zygmunt Miedziński.

Prace plastyczne Magdaleny Łazar - Massier, można podziwiać w Galerii
"Pryzmat" - SzDK,  do 6 czerwca 2016r, , w godzinach pracy SzDK


kwiatydlamamym

 

 

W niedzielę 21 maja,  nasza Galeria "Pryzmat" pękała w szwach. Sprawiły to dzieci i dorośli , którzy zaprosili Mamy na wernisaż wystawy i koncert. Otworzyliśmy wystawę pt." Kwiaty dla Mamy", Doroty Kamińskiej i "Portret mojej Mamy", prace dzieci z ZS nr1 kl. III i Przedszkola nr 1 , grupa Żabki. Koncertował "Zespół Harfistek" z PSM I st.  Było pięknie wzruszająco, najsłodsze chwile to te kiedy mamy odnajdywały się na portretach namalowanych przez dzieci. Wystawę można oglądać do 14 czerwca, serdecznie zapraszamy.

 

 


wystawairlandiaplakat

Trójwymiarowa wystawa o Irlandii zrobiona w nowoczesnej technice 3D , w Szprotawskim Domu Kultury.

Wystawa obrazów, którą proponujemy, to cykl zdjęć formatu 100x70 cm  przedstawiających uroki Zielonej Wyspy. Powstała ona  w poczuciu niespełnienia się artystycznego- tak do końca- zespołu Stonehenge, grającego muzykę Irlandii.  Na zdjęciach możemy zobaczyć np. zamki, opactwa, malownicze ruiny średniowiecznej architektury, krzyże celtyckie czy też urokliwe pejzaże irlandzkich klifów. Oglądając wystawę uświadamiamy sobie jak bogata jest  historia i kultura,  bliskiej nam Irlandii. Twórcy wystawy mają nadzieję, że oglądając wystawę w trójwymiarze zobaczymy Zieloną Wyspę taką jaką jest naprawdę: piękną i przestrzenną z niepowtarzalnym urokiem, który już ujął miliony ludzi na całym świecie. Irlandia fascynuje, potrafi zauroczyć na wiele lat. 

Zapraszamy serdecznie do galerii "Pryzmat", do 10 maja, w godzinach pracy SzDK. Zapewniamy zwiedzającym okulary.

wystawa 3d grobla


 

plakat dzień kobiet do galerii

W Dzień Kobiet zaprosiliśmy wszystkich gości na wernisaż wystawy "Szprotawskie kobiety tworzą", do Galerii PRYZMAT. A tworzą  z pasją piękne dzieła. Na wystawie możemy podziwiać haft krzyżykowy , fotografie, origami, malarstwo, grafikę , rękodzieła -prace na szydełku , z bibuły, i innych materiałów. Autorki eksponowanych dzieł,  to: Alicja Michalec, Justyna Gyba, Maria Dec, Olga Gyba, Sandra Frąc, Sylwia Mucha, Katarzyna Śliżewska, Bogumiła Wawrzyniak, Dorota Kamińska, Mariola Seternus, Agnieszka Niewiara, Barbara Kominek i Barbara Olechno. Podczas wernisażu, Panie  chętnie dzieliły się swoimi pasjami i zdradzały tajniki tworzenia.  Dziękujemy i zapraszamy do zwiedzania.

Wystawa czynna jest do 29 marca codziennie w godzinach 9:00-19:00. Można ją zwiedzać także w weekendy - wystarczy uprzedzić nas telefonicznie pod numerem  68 376 24 01

 


DSC 9362

 

8 marca w SzDK

Na zakończenie wieczoru , tuż po spektaklu Ławeczka", odbył się wernisaż wystawy malarskiej Urszuli Szkop . Pani Urszula to znakomita zielonogórska malarka , a jej prace zachwyciły zwiedzających. Nie obyło się bez rozmów , kwiatów i podziękowań. Wystawę można oglądać do końca marca w godzinach pracy SzDK.

 

 

Kilka słów o autorce wystawy

 

URSZULA SZKOP absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia następujące dyscypliny sztuki: witrażownictwo, malarstwo, rysunek, grafikę oraz projektowanie wnętrz .Właścicielka  galerii - pracowni  ,,Pigaus". Uczestniczka wystaw zbiorowych, plenerów malarskich w kraju i zagranicą. Dużo pracuje z młodzieżą, przygotowując ją do matury i do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie artystyczne.  

 


rysunekpryzmatW niedzielę, 29 listopada otworzyliśmy wystawę prac rysunkowych Jacka Knapa. Wernisaż rozpoczął się koncertem zespołu De Włoders, z Włodzimierzem Czernyszem na czele. Pomimo niezachęcającej do wyjścia z domu pogody zaszczyciła nas swoją obecnością spora grupa zainteresowanych. Jacek zachwycił odbiorców magicznymi pracami, w których za każdym razem odnaleźć możemy dziesiątki znaczeń... Swoją serdecznością i ciepłem zachęcił do dialogu...O jego pracach można mówić bardzo długo..o różnorodności tematów i przedstawień, łączeniu piórkowej kreski z miętką plamą akwareli...baśniowych klimatach wsi i gór go otaczających ..latających domach i szepczących drzewach. Ale warto póki czas zobaczyć je w oryginale. Na wystawie prezentujemy 40 prac. Można je oglądać do 10 stycznia 2016 w Galerii PRYZMAT w godzinach 9-16.00 lub wcześniejszym umówieniu się pod nr tel . sekretariatu ( 68 376 24 01) na oglądanie w innych dogodnych godzinach. Przygotowaliśmy także ofertę warsztatową z oprowadzaniem po wystawie dla grup szkolnych.

 


 

Przez tydzień artyści z Polski: Anna Maria Kuszczyńska - Wrocław, Elżbieta Nowak- Wrocław, Aneta Początek Wolsztyn, Dorota Ruta Zdanowicz - Międzyrzecz Waldemar Pawlikowski - Gubin, Wojciech Pomianowski - Wrocław, Zygmunt Miedźiński - Głogów oraz  z Białorusi Edward Gałustow i z Gruzji Zurab Pagava  szukali miejsc , które chcą uwiecznić na swoich płótnach. Podczas wędrówek odwiedzili  w-ce Burmistrza Szprotawy, pana Pawła Chylaka, który oprowadził artystów po ratuszu. Artyści weszli też na wieżę ratuszową skąd mogli podziwiać całą okolicę. Podczas pobytu u włodarza miasta, jeden z artystów ( na ścianie gabinetu w- ce Burmistrza) zauważył swój obraz, a że nie był  podpisany złożył podpis, co zostało uwiecznione na zdjęciu.  Jak widzieli artyści Szprotawę i okolice, a także jaką weną twórczą natchnęła artystów, można było zobaczyć podczas wernisażu poplenerowego , który odbył sie w pięknej scenerii Pałacu Henryków, który razem ze Szprotawskim Domem Kultury był współorganizatorem pleneru. Wystawę otworzył Burmistrz Szprotawy pan Józef Rubacha razem z dyrektor SzDK Teresą Zimą. Przybyli goście mogli podziwiać powstałe dzieła, rozmawiać z artystami , zakupić prace i wysłuchać  koncertu autorskiego Waldemara Pawlikowskiego ( również uczestnika pleneru ). Każdy z artystów pozostawił jedną pracę na rzecz SzDK, wzbogaci ona naszą kolekcję serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również przybyłej  na wernisaż publiczności .

 


 

23 maja 2015 przed Szprotawskim Domem Kultury zaprezentowane zostały prace sekcji plastycznej, będące owocami  czwartkowych spotkań w pracowni .Wystawie nadaliśmy tytuł "Recyklingowe obrazy", ponieważ punktem wyjścia do większości obrazów były znalezione reprodukcje słynnych dzieł,  np. " Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci, czy "Bocianów" Chełmońskiego. Przez dodanie nowych elementów stały się bardziej współczesne, bawiły odwiedzających jednocześnie przypominając o wielkich mistrzach. U Chełmońskiego zamiast bocianów pojawiła się np. wielka stopa z Monty Python'a..:) Tego rodzaju sztuka miała swoje początki w awangardzie początku XX wieku, stosowali ją kubiści, dadaiści, surrealiści. Termin funkcjonujący w sztukach wizualnych to  "sztuką zawłaszczania" - appropation art. Drugi rodzaj prac to obrazy powstałe z t-shirtów, z ciekawymi nadrukami  naciągniętych na krosna. Wszystko razem na ścianie stworzyło niebanalną kompozycję. 

 

Do 28 lipca w Galerii Pryzmat - SzDK, możemy podziwiać malarstwo Edwarda Gałustowa z Witebska. Jak mówi sam autor, "trochę jak średniowieczne dzieła, trochę jak ilustracje z bogato zdobionych starych ksiąg , pełne ornamentów i ozdobników. Przechadzając się wzdłuż ścian z obrazami możemy zastanawiać się co jest ważniejsze , ornament czy postać . Próbować prześledzić tok pracy twórczej artysty , jego zamiłowanie do szczegółu. Na pewno można zatrzymać się na chwilę i poobcować z inną rzeczywistością. Serdecznie zapraszamy, wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00 lub po wcześniejszym kontakcie telefonicznym ( 68 376 24 01 , 500202518, 601727548 ) może zostać udostępniona zwiedzającym w innych godzinach.

 


obrazytomagia28 czerwca w Galerii Pryzmat - SzDK, spotkaliśmy sie z malarzem Edwardem Gałustowem  z Witebska i jego magicznymi obrazami.  Obrazami  barwnymi, kolorowymi, jak ilustracje z bogato zdobionych starych ksiąg , czy też  nieco mrocznym jednak zawsze  pełnym ornamentów i ozdobników.  Czasem to ozdobnik , ornament jest dziełem samym w sobie, a czasem uzupełnia  postać  czy budowlę wnikając w nią , przechodząc ,bądź wysuwając się na plan pierwszy.   Malarstwo Edwarda dało piękny wstęp, do ciekawości samego artysty. Zgromadzona publiczność długo prowadziła rozmowy i pytała twórcę o jego drogę artystyczną. Kiedy okazało się, że  na swojej drodze miał również "romans" ze śpiewem, poproszono o maleńki popis. I spełnił artysta prośbę , śpiewając pięknym basem, Gaude Mater Polonia. Wzruszył bardzo tym śpiewem .  W Szprotawskim Domu Kultury, wernisaże zawsze  łączone są  z muzyką . Tym razem  mieliśmy okazję posłuchać solistów grupy "Sunniaczki".  Młodzi artyści zaśpiewali z lekkością i z pięknym wyczuciem tekstu.  Nasi goście żegnając się nie szczędzili nam ciepłych słów. Dziękujemy.

Edward Gałustow ? artysta, malarz, grafik. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Uniwersytetu Witebskiego (1987). Mieszka i tworzy w Witebsku na Białorusi oraz w Polsce. Przez 20 lat pracował, jako wykładowca plastyki, rysunku technicznego i historii sztuki. Oprócz malarstwa blisko 10 lat uprawiał tkactwo ręczne. Jest autorem cyklu gobelinów ?Herby rodów polskich?. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym i grafice. Maluje akrylami, farbami olejnymi. Artysta w swoich grafikach i obrazach stosuje niezwykle bogatą gamę wspaniałych ornamentów i ozdobników, za pomocą, których podkreśla niebywały urok i piękno otaczającego świata. Sprawa, że na rzeczy zwyczajne spoglądamy z pokorą, respektem i podziwem dla tajemnicy ukrytej w ornamencie. W obrazach Gałustowa ornament występuje nie tylko, jako ozdobnik ubrań, przedmiotów albo architektury, a jako główny Bohater. Ornament w czystej formie, jednocześnie wabi oko wspaniałą kolorystyką oraz intrygującą symboliką.

Wielokrotnie eksponował swoje prace na wystawach w Niemczech, Holandii, Austrii, Gruzji, Rosji, Polsce oraz na Białorusi i Ukrainie, Węgrzech, Słowacji i we Włoszech. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

 


21 maja o 16.30 zapraszamy przed SzDK na prezentację prac sekcji SzDK "za S(z)TUKAJ do SZDK".

Pokażemy wybrane  prace zrealizowane w ostatnich miesiącach. Punktem wyjścia do działań sa reprodukcje słynnych malarskich dzieł, którym nadajemy drugie życie, poprzez dodawanie elementów z "innej bajki".

W ten sposób przypominamy o istnieniu klasyków, tworząc jednocześnie  atmosferę lekko absurdalną i odrealnioną.

Drugi rodzaj prac, które będzie można zobaczyć to obrazy zrobione z T-shirtów...o tym więcej we czwartek 21 maja;)

Do prac podchodzimy z przymrużeniem oka, uruchamiając wyobraźnię, otwierając głowy i zachęcając do zabawy w tzw. sztukę, która dostępna jest dla każdego, kto miałby chęć się nią pobawić...

Tym samym chcemy zachęcić szeroko rozumianą młodzież do wspólnych działań w podobnym charakterze.

 

Spotkania prowadzone są przez plastyka SzDK Muchę oraz wolontariuszkę Dorotę Paszkowską.

 


12 kwietnia w Galerii PRYZMAT SzDK otworzyliśmy wystawę grafik Joli Surżykiewicz, absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych w Zielonej Górze, członka ZPAP.  Wymagająca technika kwasorytów ( których początki sięgają przełomu XV, XVI wieku)   została w mistrzowski sposób opanowana przez autorkę. Duża wrażliwość na światło, nienagannie opanowany warsztat, umiejętność obserwacji, swoboda wypowiedzi - tym nacechawne są prace Joli. Tematyka prezentowanych prac związana jest życiem codziennym. Poprzez prace poznajemy otoczenie artystki, jej rodzinę,  sąsiadów oraz przyjaciół i profesorów z pracowni. O tym jak powstają prace ..od szkicu, poprzez przygotowanie papieru na mokro, podgrzewanie płytki, werniksowanie, trawienie w kwasie..czym różnią się poszczególne techniki, jak wyglądają matryce i narzędzia  Jola opowiedziała podczas warsztatów, które stanowiły dugą część spotkania w PRYZMACIE. Pokazaliśmy także jak domowymi sposobami, bez użycia prasy pobawić się wklęsłodrukiem ( dla odmiany). Uczestnicy warsztatów wykazali sie dużą kreatywnością.

Dziękujemy za przybycie mieszkańcom Szprotawy i okolic, gościom z Głogowa, Zielonej Góry i Bolesławca.

Przypominamy, że Jola jest mieszkanką Witkowa k. Szprotawy. Możemy z dumą prezentować nasz skarb.

Wystawa będzie czynna do 10 maja 2015. Zapraszamy! Instruktorzy SZDK oprowadzą państwa po wystawie i opowiedzą o prezentowanych technikach.

 

 


Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Pryzmat i obejrzenia wszystkich prac Doroty Ruty-Zdanowicz pod tytułem "ECCE HOMO" . pn-pt od 9:00 do godziny 18:00


 

 Żeby opowiedzieć jak było  wieczorem, 27 lutego w Galerii "pryzmat" SZDK posłużę się wpisem z kroniki . ... dziękuję za piękny kolorowy świat i pełne tajemnic portrety...... Ela Plucińska.  Spotkane z dwiema młodymi utalentowanymi kobietami, rozświetliło nasze serca.  A sprawiły to , Kasia Kucharz - wokalistka i Anna  Zawadzka - Dziuda - malarka.  Wieczór upłynął nam na słuchaniu, rozmowach i dzieleniu się emocjami. Dziękuję wszystkim obecnym.

Wystawę można oglądać do 27  marca ,  w godzinach pracy SzDK . W celu umówienia się na inne godziny prosimy o kontakt Tel. pod nr 68 376 24 01 i 500202518
Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat