11

W niedzielę, 21.11.2021 r. o godz. 16:30 zapraszamy serdecznie do galerii Pryzmat na I piętrze Szprotawskiego Domu Kultury. Odbędzie się wernisaż malarstwa Dariusza Kalety - „Magiczny Lechistan i Światy Równoległe”. Wydarzenie uświetni występ Waldemara Pawlikowskiego z repertuarem własnego autorstwa.

Notka o twórcy obrazów:
Dariusz Kaleta urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 roku otrzymał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, dający widzom możliwość kontaktu z dziełami wybitnych mistrzów malarstwa dawnego i współczesnego. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o swój artystyczny warsztat.
Ma na swym koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Artysta znalazł się na 81. miejscu w rankingu 300 najważniejszych artystów od 1945 roku aż po czasy współczesne - Kompas Sztuki 2014 opublikowany w Rzeczypospolitej 2015. W drugim numerze kwartalnika "Artysta i Sztuka" (2012) ukazało się obszerne omówienie twórczości Dariusza Kalety.