Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

konkursm

 

Tylko dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie zmierzyły się z zadaniem konkursowym.

Impulsem do ogłoszenia konkursu było pozyskanie przez Szprotawski Dom Kultury   interesującego druku ulotnego Poematu na cześć Generała Henryka Aleksandra Boissier.  Dokument powstał w Szprotawie w 1808r na zamówienie magistratu i "Obywatelstwa". Wydrukowany został w żagańskiej oficynie Raabeschen  na bardzo ekskluzywnym papierze, wykonanym na specjalnych ręcznie tkanych żeberkowych siatkach. Papier ten wykorzystywany był m.in. do druku biletów skarbowych w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej i Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776.

H. A. Boissier został komendantem Szprotawy (1808 r.), był on zwierzchnikiem władz cywilnych i wojskowych. Na tyle dobrze zapisał się w pamięci mieszkańców, że Ci w poemacie …" z sercem pełnym wdzięczności przyjąć g ponownie, gdyby tylko zechciał, w wieczorze życia jako obywatel do Szprotawy powrócić.

Oliwia Makuch i Matylda Serwa zaskoczyły nas  pomysłem na opracowanie zadania konkursowego.  W nagrodę otrzymały pisemne podziękowania i bony pieniężne. Nagrody wręczyła dyrektor SzDK , Teresa Zima podczas debaty pt. "Dobry obywatel, czyli jaki " w , której uczestniczyli: w- ce Burmistrz Szprotawy, pan Paweł Chylak, radni  RM dyrekcja  i uczniowie szkoły. Jeszcze raz gratulujemy Oliwii i Matyldzie.


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat