Menu

Film grupy „Drzewo” najlepszy w ogólnopolskim konkursie filmowym

    Grupa teatralno-filmowa „Drzewo” działająca w Szprotawskim Domu Kultury po raz kolejny odniosła sukces w ogólnopolskim konkursie filmowym „Lektury w kadrze” i zdobyła I miejsce w kategorii dla uczniów gimnazjum za film „Purgatorium”. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Gali Filmowej w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W VI. edycji konkursu wzięło udział kilkadziesiąt amatorskich ekip filmowych z całej Polski.

   Celem konkursu było nagranie etiudy filmowej, której czas nie mógł przekraczać dziesięciu minut, inspirowanej wybranym utworem literackim z kanonu lektur szkolnych. Jurorzy oceniali oryginalność adaptacji, pomysłowość, technikę filmową oraz wrażenia estetyczne. Jury oceniało prace w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Komisja konkursowa, której przewodniczącym był prof. Tomasz Komorowski - wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, doceniła w filmie szprotawskiej grupy: niepowtarzalny klimat, ogromną świadomość filmową, grę detalem i zmierzenie się z niełatwym tekstem literackim. Film „Purgatorium” inspirowany był tekstem Juliusza Słowackiego „Balladyna”, ale młodzi filmowcy stworzyli dzieło zrywające z klasycznym tekstem, osadzone w klimacie dramatu psychologicznego z elementami filmu grozy.

   Grupa „Drzewo”, której instruktorem jest p. Dominik Burchard, w poprzednich edycjach konkursu zajęła już dwukrotnie II miejsce w swojej kategorii.

    Dodatkową atrakcją dla młodych artystów było zwiedzanie Muzeum Kinematografii, gdzie mogli poznać historię kina, rozwój techniki filmowej, montażu, a także Dział Animacji z rekwizytami do wielu znanych filmów animowanych dla dzieci. Nasi filmowcy uczestniczyli również w warsztatach artystycznych na temat sztuki współczesnej, które odbyły się w Muzeum Sztuki ms².