Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

65lat 1

 

 

To za nami, za nami już jest…

Co przed nami, przed nami… Kto wie? 

 

 

 

I cz.

65 lat zapisanych na kartach szprotawskiej historii. Dla niektórych „eszdek” to wciąż „pedek”, dla niektórych istnieje też „zapedecze". Kulturę tworzymy wszyscy-  my, wy, oni… Mamy wielu przyjaciół rozsianych po całej Polsce i nie tylko. Nasze sale tętnią życiem, co nas bardzo cieszy i motywuje. Słyszymy wiele ciepłych słów na temat naszej działalności, a to sprawia, że mamy głód na więcej. Mamy też świadomość, że bez Was nie byłoby nas i ten budynek -  nie nowy - stałby zupełnie pusty, bez najmniejszego szmeru w jego murach. 

Na  jubileuszu ,zjawili się nasi przyjaciele z bliska i daleka.  Wśród  nich dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektorzy domów kultury z Zielonej Góry, ,Żagania i jeden z "Zaprosiów" z  Samorządowego Centrum Kultury , Turystyki i Rekreacji  w Popielowie ( Opolszczyzna ), dyrektorka z biblioteki w Żaganiu, dyrektorzy szkół  i przedszkoli z naszej Gminy , przedstawiciel 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu i 10 Brygady kawalerii Pancernej w Świętoszowie, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, osoby  indywidualne ( nie zrzeszone w żadnych organizacjach ). Ci , którzy nie mogli być z nami przesłali serdeczne listy.  Swoją obecnością zaszczyciły nas władze samorządowe: Marszałek Województwa Lubuskiego - Stanisław Tomczyszyn, Starosta Żagański wraz z Etatowym Członkiem Zarządu, władze naszego miasta- Burmistrz Szprotawy, Przewodniczący i wice Przewodniczący  Rady Miejskiej oraz radni powiatowi i miejscy.

Również  Burmistrzowie i Radni poprzednich kadencji, w tym dniu byli razem z nami. Przybyli także:  Sołtysi wsi i przedstawiciele sołectw oraz Komitetów osiedlowych, Księża z dekanatu zielonogórsko- gorzowskiego i Parafii Grekokatolickiej w Szprotawie. Z ogromnym wzruszeniem witaliśmy wieloletnich ( byłych już) pracowników domu kultury.

Równie gorąco witaliśmy niezawodną szprotawską publiczność. Wszystkich serdecznie witała dyrektor SzDK - Teresa Zima ,mając dla każdego miłe słowo.

 

     To było nasze wspólne święto! My czekaliśmy na Państwa już przy wejściu, a prowadził tam czerwony dywan jak na prawdziwej gwiazdorskiej gali. Sala widowiskowa wypełniała się z każdą minutą coraz bardziej. Godzina 16.00 gaśnie światło i ... niespodzianka -film grupy teatralno-filmowej DRZEWO. Były to wspomnienia Tych, którzy byli związani przez lata z SzDK i nadal czują się jego częścią.  Po czym  na scenie zjawia się p. dyrektor  aby przywitać gości .Jak na jubileusz przystało ,obecni samorządowcy  podzielili się swoim postrzeganiem nas  oraz złożyli gratulacje i życzenia. Burmistrz Szprotawy zaskoczył p. dyrektor  kierując w jej stronę  serdeczne słowa oraz gratulacje i życzenia z okazji jej małego jubileuszu - 10 lat na stanowisku dyrektora SzDK. Tuż przed koncertem jeszcze jeden ważny dla nas moment- do grona uhonorowanych statuetką  "Przyjaciel SzDK"  zaprosiliśmy nowych Przyjaciół. Statuetki otrzymali : Monika Kubik , Mariola Seternus, Zbigniew Teler, Urszula i Piotr Sikorscy, Orkiestra Wojskowa z Żagania, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Podaruj radość ", Stowarzyszenie SzUTW w Szprotawie . To są wyjątkowi przyjaciele. Wręczając statuetki i kwiaty i każdy mówiliśmy dlaczego są tacy wyjątkowi. Po zakończeniu tej części przeszliśmy do koncertu, ale nie był to zwyczajny koncert. Jak wspomnieliśmy, artyści spotkali się po raz pierwszy wczoraj, na kilka godzin przed występem, wcześniej ćwicząc ze swoimi instruktorami lub indywidualnie- mając podana tonację wybranych utworów. Zaśpiewały nasze zespoły i soliści: zespół dziecięcy GAMA, Wrzosy, Tulowianki, Andrzej Kajfasz i Dojrzałe Kłosy, Anna Kacprzak, De Włoders, Anna Rataj, Paweł i Krzysztof Sońta, Agnieszka Zgrzebska, Julia Okulewicz, Sunniaki, Monika Jóźwik. Artystom towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Żagania pod batutą st. chor. sztab. Adama Dudzika.  Koncert ze swadą  poprowadziła dyrektor SzDK. Na scenie i na widowni emocje wprost buzowały. Trzymają nas do dzisiaj. W finale piękna piosenka Życia mała garść, brawurowo zaśpiewana przez Monikę, niespodzianka od Orkiestry dla pani dyrektor- z właściwym sobie humorem dała radę ,choć mówiła, że "udusi" Adama. Złoty deszcz i sto lat dla wszystkich. Kiedy widzieliśmy uśmiechy , chciałoby sie rzec "od ucha do ucha" wiedzieliśmy ,że zrobiliśmy kawał dobrej roboty . wystrzeliło złote konfetti. 

 

II cz.

Po koncercie zaprosiliśmy Państwa do sali kameralnej, gdzie czekał  tort i  lampka szampana. To było też to miejsce gdzie każdy mógł przekazać nam swoje dwa , trzy a czasem więcej słów.  Dziękujemy za każde dobre słowo, każdy gest sympatii i uśmiech. To była lawina , która długo będzie nas nieść. Dziękujemy. Słowo pisane do nas, zostanie skatalogowane - dla potomnych. My będziemy cieszyć nasze oczy teraz. Dziękujemy tym , którzy byli ale też tym , którzy przesłali nam swoje życzenia: Wojewodzie Lubuskiemu panu Władysławowi Dajczakowi , Marszałek Województwa Lubuskiego, pani Elżbiecie Annie Polak, dyrektorowi Grajewskiego Centrum Kultury ,  dr. Tomaszowi Dudzińskiemu, dyrektorowi Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, panu Krzysztofowi Andruszkiewiczowi. A także  wszystkim tym , którzy przekazali nam życzenia telefonicznie bądź na naszych mediach społecznościowych. Dobrze mieć Was obok siebie.

 

Wielu wzruszeń dostarczyła wystawa "Droga",  czyli  historia SzDK na  fotografii. Wystawę można oglądać jeszcze do 20 czerwca w godzinach pracy SzDK.

 Trudno spisać w krótkiej relacji to morze  przygotowań i wzruszeń . Dziękujemy Wszystkim obecnym i tym , którzy byli w tym dniu myślami z nami.

 

Dziękujemy serdecznie, za wszystkie dobre słowa skierowane do nas z okazji Jubileuszu 65 lecia działalności. Wszystkie listy , gratulacje, kartki z życzeniami  zostaną w naszym archiwum . Po latach będą wspomnieniem tego dnia i będą mówiły o nas.


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat