Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

W piątkowe popołudnie ( 8 listopada), w Szprotawskim Domu Kultury odbyło się zakończenie projektu "#zaSZTUKAj" programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 Narodowego Centrum Kultury. Była to okazja do wspólnego spotkania wszystkich osób i grup (formalnych i nieformalnych), które przeprowadziły w ramach projektu działania na terenie naszej gminy z Beatą Pawłowicz (animatorem NCK) i pracownikami SzDK. Wszystkim przybyłym realizatorom projektów, wręczone zostały podziękowania w postaci pamiątkowych dyplomów i certyfikatu projektu. Przy kawie i słodkościach wspominaliśmy i wymieniliśmy się swoimi spostrzeżeniami , wnioskami na temat przeprowadzonych inicjatyw. W tym miejscu warto przypomnieć sobie wszystkie przeprowadzone działania, a były to:

"W krainie ceramiki" - warsztaty ceramiczne (Kamila Czop-Sasin, Anna Chilmanowicz, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Szprotawie)
"Mural historyczny dla miasta Szprotawy" (Edyta Czeczkova, Fundacja "Spełnienie" w Szprotawie)
"Nakręceni" - warsztaty filmowe (Kinga i Michał Dąbrowscy, Szprotawa)
"Słowa w obrazie miasta" - poezja na przestrzeni miasta (Grzegorz Żegleń, Szprotawa)
"Na pograniczu kultur" - spotkania wielokulturowe (Sylwia Tokarska, Marek Łukaszka, Leszno Górne)
"Smaki Jesieni" (Monika Kubik - Henryków, Agnieszka Wardziak - Pasterzowice, Ewelina Oszmaniec - Borowina)

Cieszy nas fakt, że inicjatywy podobały się społeczeństwu a część z nich na pewno zrealizujemy za rok i być może staną się marką miejscowości . Już dziś zapraszamy do Leszna Górnego na spotkania wielokulturowe "Na pograniczu kultur"( 23 maja) ,we wrześniu "Święto Chleba" w Pasterzowicach, a w październiku "Święto Buraka" w Borowinie. Być może spotkania z innych inicjatyw zaowocują pomysłami na działania w przyszłości- jesteśmy otwarci na wasze propozycje.
Dziękujemy wszystkim: twórcom działań projektu "#zaSZTUKAj", za Waszą wrażliwość , kreatywność, uśmiech zaangażowanie i za to że po prostu byliście i animowaliście razem z nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom , za liczne przybycie chęć działania i dobrą energię. Dziękujemy wszystkim , którzy w najmniejszym nawet stopniu przyczynili się do tego ,że było tak jak było a było FANTASTYCZNIE :) i W końcu dziękujemy NCK za życzliwe prowadzenie nas po tej drodze . Do zobaczenia przy kolejnych działaniach


Przedstawiamy Państwu "Raport z diagnozy potrzeb spoleczności lokalnej" w ramach projektu " # zaSZTUKAj"

Projekt "zaSZTUKAj" jest realizowany w ramach programu Dom Kultury + Incjatywy Lokalne Narodowego Centrum Kultury

Raport diagnozy - plik do pobrania

Szprotawski Dom Kultury rozpoczął II etap projektu „zaSZTUKAj” w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Po przeprowadzonej diagnozie i konkursie „zaSZTUKAj” na inicjatywy oddolne, zostało wybranych 6 projektów. Ruszyliśmy z realizacja dwóch pierwszych.

Od 22 sierpnia trwał nabór do projektu międzypokoleniowego „W krainie ceramiki”, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Dzieci i Młodzieży „Podaruj Radość” w Szprotawie. Projekt ten zakłada warsztaty ceramiczne, które odbywać się będą w Szprotawskim Domu Kultury – po wykonaniu prac odbędzie się wystawa , a po niej wszystkie prace staną się ich własnością uczestników. Warsztatowcy zwiedzą też Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”.

Drugim projektem, który rozpoczął swoją realizację jest poezja w przestrzeni miasta Szprotawa- „Słowa w obrazie miasta”. Pierwszy etap tej inicjatywy to montaż dwóch instalacji słownych na budynku Szprotawskiego Domu Kultury: „Przenikanie” i „Labirynt Żeglenia”. Następnie odbędą się warsztaty poezji eksperymentalnej, których końcowym etapem będzie stworzenie przy Szprotawskim Domu Kultury galerii przechodnia „Między słowem a obrazem”.

Uwaga! Przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty trwa do 27 września 2019 roku. Pomysłodawcą i realizatorem tej inicjatywy jest Grzegorz Żegleń – historyk, nauczyciel SP1 w Szprotawie.

  

Do realizacji zostały:

 „Mural historyczny dla miasta Szprotawy”

„Nakręceni” - warsztaty filmowe

„Smaki jesieni”

Na pograniczu kultur” - spotkanie wielokulturowe w Lesznie Górnym

 

 O  zapisach i rozpoczęciu realizacji na nie, poinformujemy już wkrótce na naszych stronach:www.zasztukaj.szk.plwww.szdk.pl i profilu fb Szprotawskiego Domu Kultury.

fot . z pierwszego spotkania warsztaty  "W krainie ceramiki" i  I etapu projektu " Słowa w obrazie miasta"

 


W środę 24 lipca w Szprotawskim Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs na inicjatywę oddolną w ramach projektu „#zaSZTUKAj” programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 – dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Przypomnijmy, że Szprotawski Dom Kultury jednym z 50 beneficjentów tego programu w Polsce. Celem tego programu jest inicjacja działań służących wzmocnieniu zaangażowania społeczności lokalnej, odkrywanie i rozwój jej potencjału i kapitału kulturowego. Konkurs skierowany był do mieszkańców gminy i miasta Szprotawa, a celem jego było wyłonienie od 3 do 7 lokalnych inicjatyw w obszarze kulturotwórczych działań animacyjnych. W ramach konkursu wpłynęło 11 inicjatyw, z których komisja konkursowa, w której w skład wchodzili przedstawiciele wnioskodawców, pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury, wyłonili 6 z nich, które będą realizowane już od sierpnia 2019 roku. Całość nadzorowana była przez animatora Narodowego Centrum Kultury – panią Beatę Pawłowicz. Oto zwycięzcy konkursu:

 1. „Słowa w obrazie miasta” - poezja w przestrzeni miasta (Grzegorz Żegleń, Szprotawa)
 2. „Nakręceni” - warsztaty filmowe (Kinga Dąbrowska, Szprotawa)
 3. „Smaki jesieni” (Monika Kubik, sołectwa: Henryków, Pasterzowice, Borowina)
 4. „Na pograniczu kultur” - spotkanie wielokulturowe (Sylwia Tokarska, Leszno Górne)
 5. „W krainie ceramiki” - warsztaty ceramiki (Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Podaruj Radość”, Szprotawa)
 6. „Mural historyczny dla Szprotawy” - (Fundacja „Spełnienie”, Szprotawa

W wyżej wymienionych inicjatywach udział będą brali chętni mieszkańcy gminy i miasta Szprotawy, którzy zgłoszą się w podanych przez nas terminach. Już w drugiej połowie sierpnia odbędą się warsztaty artystyczne i kulinarne z jarzębiny w Henrykowie, warsztaty z ceramiki „W krainie ceramiki”, na które zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłe osoby oraz warsztaty filmowe „Nakręceni”, kierowane przede wszystkim do młodzieży. Więcej informacji już wkrótce na stronie internetowej Szprotawskiego Domu Kultury www.szdk.pl oraz profilu społecznościowym fb.


Już w najbliższy czwartek (27.06.2019r., godz. 18.00, sala 111) zapraszamy mieszkańców, stowarzyszenia, fundacje, grupy formalne i nieformalne działające na terenie naszej gminy, na spotkanie informacyjne projektu "#zaSZTUKAj". Ideą projektu jest wyłonienie od 3-7 inicjatyw lokalnych o charakterze kulturalnym. Projekt prowadzony jest w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 Narodowego Centrum Kultury.

zasztukajszdk

 


warsztaty09072019

 

Już dziś o godz. 18.00 w sali 111 (I piętro) Szprotawskiego Domu Kultury odbędą się warsztaty dla chcących złożyć wniosek w ramach projektu „#zaSZTUKAj” programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019”. Warsztaty prowadzić będzie Beata Pawłowicz - animator Narodowego Centrum Kultury. Na spotkanie można przyjść już z wnioskiem wypełnionym częściowo lub całkowicie.


Zapraszamy do składania wniosków na inicjatywy kulturalne w ramach projektu Dom Kultury + ,realizowanego przez Szprotawski Dom Kultury pt. #ZaSZTUKAj ze środków Narodowego Centrum Kultury. Regulamin i karta wniosku w załącznikach. Twórz z nami kulturę.

 ZAR bez tla

Regulamin konkursu na Inicjatywy Lokalne - plik do pobrania 

Wniosek konkursowy Inicjatywy Lokalne - plik do pobrania

 

Informacje ogólne

 1. 1.Organizatorem konkursu jest

             Szprotawski Dom Kultury

             ul. Mickiewicza 1, 67-300 Szprotawa

             tel. 68 376 24 01

             e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

             www.zasztukaj.szdk.pl, www.szdk.pl

 1. 2.Konkurs jest częścią projektu pod nazwą „#zaSZTUKAj", który realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury„Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019".
 2. 3.Celem   programu   „Dom   Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019"   jest   inicjowanie   działań   służących   wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności   lokalnej, odkrywanie i   rozwijaniu potencjału oraz kapitału kulturowego społeczności lokalnej.
 1. 4.Regulamin określa zasady konkursu na wybór najlepszych pomysłów - inicjatyw społecznych,
  które zostaną dofinansowane i zrealizowane we współpracy ze Szprotawskim Domem Kultury.

§ 2

Cele i zasady konkursu

 1. Celem konkursu jest wyłonienie od 3 do 7 lokalnych inicjatyw w obszarze kulturotwórczych
  działań animacyjnych.
 2. Całkowita kwota budżetu konkursowego wynosi 22000 zł (dwadzieścia dwa tysiące złotych).
  1. Wysokość dofinansowania jednego projektu uzależniona jest od ilości inicjatyw wybranych do
   realizacji i wynosi maksymalnie 7300 zł.
  2. Komisja konkursowa może podjąć decyzję o zwiększeniu lub zmniejszeniu dofinansowania danej
 3. Przedstawiony w formularzu wniosku budżet powinien odnosić się do opisu inicjatywy.
 4. Realizacja inicjatyw przewidziana jest na okres od 1 sierpnia do 30 października 2019 roku.
 5. Wniosek w ramach konkursu mogą złożyć:
 • grupy nieformalne (minimum trzech członków w tym przynajmniej jedna osoba pełnoletnia). W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych.
 • grupy formalne (stowarzyszenie, szkoła, klub sportowy, organizacja religijna itp.) działające
  na terenie Miasta i Gminy
 1. Grupa może złożyć tylko jeden wniosek lub kilka grup może złożyć wspólny wniosek.
  1. Wniosek o dofinansowanie lokalnej inicjatywy musi obejmować działania realizowane na
   terenie gminy Szprotawa.
  2. W konkursie preferowane będą inicjatywy
 • zgłaszane przez grupy nieformalne,
 • obejmujące mieszkańców wsi i realizowane na terenach wiejskich,
 • inicjatywy interdyscyplinarne i międzypokoleniowe,
 • angażujące środowiska dotąd mało aktywne
 1. Preferowane inicjatywy otrzymują w ocenie 3 pkt dodatkowo (na 30 max).
  1. Poszczególne działania mogą obejmować: zajęcia i warsztaty artystyczne, prelekcje, wystawy,
   koncerty, pikniki, wernisaże, wieczorki poetyckie i inne.
 2. Wnioskodawcami w konkursie nie mogą być pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury.
 3. Projekt wyklucza prowadzenie działalności komercyjnej, nastawionej na zysk.
  1. Złożenie wniosku równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na przetwarzanie i wykorzystanie
   danych osobowych zawartych w dokumentacji konkursowej na potrzeby projektu, zgodnie
   z ustawą o ochronie danych osobowych.

§3

Sposób przygotowania i złożenia wniosku

 1. Wnioski o dotację należy wypełnić na formularzu stanowiącym zał. Nr l do niniejszego
  Regulaminu, dostępnym na stronie internetowej Szprotawskiego Domu Kultury w Szprotawie, Urzędu Miejskiego w Szprotawie
 2. Inicjatywy muszą być autorskimi pomysłami zgłaszających, nie mogą naruszać praw osób
 3. Wnioski o dotację należy złożyć do dnia 15.07.2019 roku, do godz. 15.00 w wersji papierowej na adres:

      Szprotawski Dom Kultury, ul. Mickiewicza 1, 67-300 Szprotawa

       lub elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 1. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania.
 2. Dodatkowe informacje oraz pomoc w przygotowaniu wniosku można uzyskać w Szprotawskim

       Domu Kultury, tel. 68 376 24 01, u pani Moniki Jóźwik.

 1. 9 lipca 2019 r. w sali 114 Szprotawskiego Domu Kultury, o godz. 18.00, dla zainteresowanych

       projektem i chcących złożyć wniosek odbędą się warsztaty z animatorem programu „Dom Kultury+

       Inicjatywy Lokalne 2019” z Narodowego Centrum Kultury.


Z radością informujemy ,że Szprotawski Dom Kultury, znalazł się wśród beneficjentów programu Dom Kultury + 2019 , którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Program realizowany jest zgodnie z założeniami Paktu dla Kultury. Celem działań podejmowanych w ramach programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. 
Po przeprowadzonych badaniach- diagnozie potrzeb społecznych, którą w ramach NCK pomaga nam zrealizować Beata  ,ogłosimy regulamin i nabór na inicjatywy kulturalne. Spośród zgłoszonych inicjatyw, do realizacji zostanie wybranych 3 - 7 projektów, które dofinansujemy ze środków NCK. Szczegóły i wszelkie informacje o projekcie na plakatach i stronach : www.szdk.plwww.zaSZTUKAJ.szdk.pl pod nr tel. 68 376 2401 i 500202518. Tymczasem prosimy Państwa o udział w badaniach.
 Dzisiaj - 4 czerwca- rozpoczęliśmy je wśród młodzieży szkolnej. Odwiedziliśmy Zespół Szkół Zawodowych, gdzie z uczniami rozmawialiśmy o kulturze, ich zainteresowaniach, miejscach spotkań oraz o tym, czego brakuje im dotychczasowej ofercie Szprotawskiego Domu Kultury, co chcieliby zmienić, ulepszyć. Dziękujemy dyrektorowi ZSZ Andrzejowi Skawińskiemu za umożliwienie przeprowadzenia badań w placówce.


Dzisiaj 05.06 2019,rozmawialiśmy z młodzieżą w  Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Rolniczego


 

Szanowni , już wiecie ,że jesteśmy w programie NCK- Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Aby móc razem z Wami zrealizować Wasze pomysły na działania kulturalne, musimy zrobić diagnozę zasobów i potrzeb, dlatego też ,zapraszamy na spotkania. Harmonogram spotkań w świetlicach wiejskich: Pasterzowice - 11 czerwca, Borowina- 12 czerwca, Nowa Kopernia - 13 czerwca, Cieciszów 17 czerwca, Witków - 18 czerwca. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 18.oo. Będą na nich nasi pracownicy , którzy opowiedzą o szczegółach programu, serdecznie zapraszamy.

Plakat


W czwartkowe popołudnie pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury spędzili z Beatą Pawłowicz – animatorką nadzorującą zadania i realizację programu Narodowego Centrum Kultury „DK+ - inicjatywy lokalne 2019”. Była to pełna burza mózgów. Omówione zostały cele, zadania, sposób realizacji projektu. Jesteśmy naładowani energią i bierzemy się do działania. Już wkrótce podamy szczegóły: #zaSZTUKAj!


 nck i dk Z dumą informujemy ,że od 29 kwietnia 2019 roku jesteśmy beneficjentami programu DOM KULTURY + , którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, który realizowany jest zgodnie z założeniami „Paktu dla Kultury”. 
Jakie są nasze założenia i idee w ramach programu DK+? Chcemy taki pakt zawrzeć ze wszystkimi w naszej Gminie, którym na sercu leży szeroko rozumiana kultura. Nasz projekt nosi tytuł  #zaSZTUKAj do SzDK .
Już tytuł sugeruje ,że celem naszego uczestnictwa w programie DK+ jest  wzmocnienie naszego zaangażowania w życie społeczności lokalnej gminy Szprotawa. Odkrywanie i rozwijanie potencjału i kapitału kulturowego mieszkańców oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. 
 Jak chcemy to zrobić? W oparciu o przeprowadzoną diagnozę Szprotawski Dom Kultury prowadzić będzie działania animacyjne ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej – przede wszystkim z grupami i osobami nieobecnymi      w dotychczasowych działaniach SzDK, niewidocznymi społecznie, a o dużym potencjale kulturotwórczym. Różnorodność działań animacyjnych pozwoli na wyłonienie wspólnych dla nas celów. Główną ideą działań jest nawiązanie nowych i wzmocnienie istniejących stałych relacji mieszkańcami gminy Szprotawa .  W swoich działaniach będziemy wspólnie realizować Projekty, które są wynikiem współpracy SzDK z osobami indywidualnymi i grupami nieformalnymi oraz działania wspierające i budujące inicjatywy oddolne, nieformalne. Jesteśmy ukierunkowani na wspólne działania na rzecz społeczności gminy Szprotawa i przestrzeni publicznej.  Czego oczekujemy w przyszłości? Oczekujemy ,że zrealizowane wspólnie z udziałem różnorodnych grup społecznych inicjatywy ,zaowocują wzmocnieniem potencjału społecznego , podniosą  jakość pracy Szprotawskiego Domu Kultury,  a u osób uczestniczących w projekcie  rozbudzą kreatywność i zmotywują do dalszego działania na rzecz naszej społeczności lokalnej.

O naszych działaniach w ramach programu będziemy informować na  specjalnie stworzonej stronie: www.zasztukaj.szdk.pl,  oraz  na naszym profilu FB


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat