Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Przed nami kolejne dwa projekty , które rozpoczynamy w ramach projektu NCK - Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019.  Zapraszamy razem z Fundacją Spełnienie na Warsztaty i      otwarcie historycznego muralu. który powstanie na ścianie  ZUZ - ścieżka na basen.  Jeśli pogoda nam dopisze , to otwarcie muralu nastąpi 15 września o godz. 16:00.

Do gazet 85x112 8mm

      Drugi projekt , to  "Słowa w obrazie miasta", autorem jest Grzegorz Żegleń. Ten projekt podzielony jest na etapy .W pierwszym, 23 sierpnia 2019 na ścianie SZDK zainstalowana została instalacja poetycka „PRZENIKANIE” ukazująca przenikanie słów przez kluczowe symboliczne słowo.  Za chwilę powstanie kolejna. Instalacje te wzbogacają krajobraz miasta  Umieszczenie ich na naszym budynku sprawia , że staje się on bardziej rozpoznawalny, charakterystyczny- przypisany do funkcji kultury i sztuki.  Kolejny etap to  Warsztaty Poezji Eksperymentalnej, w ramach , której powstanie "Galeria Przechodnia". Pierwsze zajęcia odbędą się 26 września o godz. 16:00 w sali 111 ( I p.). Już od dzisiaj  można się na nie zapisywać i pytać o szczegóły autora projektu Grzegorza Żeglenia. Wszystkie informacje na plakacie.    Oba projekty  (podobnie jak  trzy, które są w trakcie realizacji ) dofinansowano ze środków  Narodowego Centrum Kultury, a realizatorem jest Szprotawski Dom Kultury wraz z partnerami lokalnymi.

WarsztatyPoezji 02a

 


TajemniceZapraszamy Państwa na warsztay kulinarne i rękodzieła, które będą się toczyć wokół jarzębiny. To w ramach projektu "Smaki Jesieni", który dostał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, którego operatorem jest Szprotawski Dom Kultury a realizują trzy sołectwa Henryków, Pasterzowice, Borowina. Kolejne warsztaty odbędą się w październiku "Od ziarenka do bochenka" w Pasterzowicach  i "Od botwinki do buraka" w Borowinie. Już wkrótce podamy szczegóły . Tymczasem zapraszamy razem z Sołtys i Radą Sołecką do świetlicy wiejskiej w Henrykowie ,13 września ( piątek), o godz. 17:00.Wstęp wolny

 
 
 
 

Rozpoczynamy kolejne dwa projekty kulturalne , w ramach projektu Domy Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury a operatorem Szprotawski Dom Kultury- projekt " Za Sztukaj".

 

PlakatA3

 

 

 

1. Razem z Kingą Dąbrowską zapraszamy młodzież od lat 13 na warsztaty filmowe -"Nakręceni". Zgłoszenia chętnych do 10 września pod nr tel. 603259913. Uczestnicy na cotygodniowych zajęciach poznają  tajniki i gatunki filmu. Spotkają się  z wykładowcami  Akademii Twórczych Poszukiwań z Zielonej Góry. Będą realizować własne filmy, które wezmą udział w konkursie z nagrodami i zostaną zaprezentowane na zakończenie projektu  oraz podczas pokazu specjalnego dla młodzieży szkolnej. Uwaga ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

 

 

 

 

Smaki Jesieni 01

 

 

 

2. Razem z grupą nieformalną mieszkańców sołectw Henryków, Pasterzowice i Borowina zapraszamy  do udziału w projekcie "Smaki jesieni". Na terenie tych trzech sołectw odbędą się spotkania podczas , których uczestnicy będą poznawać smaki i przygotowanie domowych przetworów z jarzębiny i buraków oraz tradycyjne pieczenie chleba . Ponadto w każdej miejscowości będą spotkania integracyjne z zabawami wokół tematów: Henryków - jarzębina, Pasterzowice- chleb, Borowina -  burak.  Mieszkańcy wszystkich miejscowości będą gościć u siebie na poszczególnych działaniach- zapewniamy transport Projekt zakończy biesiada  w Borowinie " Smaki jesieni". Szczegółowe informacje, zapisy u sołtysów: Eweliny Oszmaniec, Agnieszki Wardziak i Moniki Kubik. Do udziału zapraszamy również wszystkich mieszkańców naszej gminy.

 


Przedstawiamy Państwu "Raport z diagnozy potrzeb spoleczności lokalnej" w ramach projektu " # zaSZTUKAj"

Projekt "zaSZTUKAj" jest realizowany w ramach programu Dom Kultury + Incjatywy Lokalne Narodowego Centrum Kultury

Raport diagnozy - plik do pobrania

Szprotawski Dom Kultury rozpoczął II etap projektu „zaSZTUKAj” w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Po przeprowadzonej diagnozie i konkursie „zaSZTUKAj” na inicjatywy oddolne, zostało wybranych 6 projektów. Ruszyliśmy z realizacja dwóch pierwszych.

Od 22 sierpnia trwał nabór do projektu międzypokoleniowego „W krainie ceramiki”, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Dzieci i Młodzieży „Podaruj Radość” w Szprotawie. Projekt ten zakłada warsztaty ceramiczne, które odbywać się będą w Szprotawskim Domu Kultury – po wykonaniu prac odbędzie się wystawa , a po niej wszystkie prace staną się ich własnością uczestników. Warsztatowcy zwiedzą też Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”.

Drugim projektem, który rozpoczął swoją realizację jest poezja w przestrzeni miasta Szprotawa- „Słowa w obrazie miasta”. Pierwszy etap tej inicjatywy to montaż dwóch instalacji słownych na budynku Szprotawskiego Domu Kultury: „Przenikanie” i „Labirynt Żeglenia”. Następnie odbędą się warsztaty poezji eksperymentalnej, których końcowym etapem będzie stworzenie przy Szprotawskim Domu Kultury galerii przechodnia „Między słowem a obrazem”.

Uwaga! Przyjmowanie zgłoszeń na warsztaty trwa do 27 września 2019 roku. Pomysłodawcą i realizatorem tej inicjatywy jest Grzegorz Żegleń – historyk, nauczyciel SP1 w Szprotawie.

  

Do realizacji zostały:

 „Mural historyczny dla miasta Szprotawy”

„Nakręceni” - warsztaty filmowe

„Smaki jesieni”

Na pograniczu kultur” - spotkanie wielokulturowe w Lesznie Górnym

 

 O  zapisach i rozpoczęciu realizacji na nie, poinformujemy już wkrótce na naszych stronach:www.zasztukaj.szk.plwww.szdk.pl i profilu fb Szprotawskiego Domu Kultury.

fot . z pierwszego spotkania warsztaty  "W krainie ceramiki" i  I etapu projektu " Słowa w obrazie miasta"

 


Ruszamy z pierwszym projektem z DK+!. Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty ceramiki 

Kraina ceramiki


W środę 24 lipca w Szprotawskim Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs na inicjatywę oddolną w ramach projektu „#zaSZTUKAj” programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 – dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Przypomnijmy, że Szprotawski Dom Kultury jednym z 50 beneficjentów tego programu w Polsce. Celem tego programu jest inicjacja działań służących wzmocnieniu zaangażowania społeczności lokalnej, odkrywanie i rozwój jej potencjału i kapitału kulturowego. Konkurs skierowany był do mieszkańców gminy i miasta Szprotawa, a celem jego było wyłonienie od 3 do 7 lokalnych inicjatyw w obszarze kulturotwórczych działań animacyjnych. W ramach konkursu wpłynęło 11 inicjatyw, z których komisja konkursowa, w której w skład wchodzili przedstawiciele wnioskodawców, pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury, wyłonili 6 z nich, które będą realizowane już od sierpnia 2019 roku. Całość nadzorowana była przez animatora Narodowego Centrum Kultury – panią Beatę Pawłowicz. Oto zwycięzcy konkursu:

 1. „Słowa w obrazie miasta” - poezja w przestrzeni miasta (Grzegorz Żegleń, Szprotawa)
 2. „Nakręceni” - warsztaty filmowe (Kinga Dąbrowska, Szprotawa)
 3. „Smaki jesieni” (Monika Kubik, sołectwa: Henryków, Pasterzowice, Borowina)
 4. „Na pograniczu kultur” - spotkanie wielokulturowe (Sylwia Tokarska, Leszno Górne)
 5. „W krainie ceramiki” - warsztaty ceramiki (Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Podaruj Radość”, Szprotawa)
 6. „Mural historyczny dla Szprotawy” - (Fundacja „Spełnienie”, Szprotawa

W wyżej wymienionych inicjatywach udział będą brali chętni mieszkańcy gminy i miasta Szprotawy, którzy zgłoszą się w podanych przez nas terminach. Już w drugiej połowie sierpnia odbędą się warsztaty artystyczne i kulinarne z jarzębiny w Henrykowie, warsztaty z ceramiki „W krainie ceramiki”, na które zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłe osoby oraz warsztaty filmowe „Nakręceni”, kierowane przede wszystkim do młodzieży. Więcej informacji już wkrótce na stronie internetowej Szprotawskiego Domu Kultury www.szdk.pl oraz profilu społecznościowym fb.


Już w najbliższy czwartek (27.06.2019r., godz. 18.00, sala 111) zapraszamy mieszkańców, stowarzyszenia, fundacje, grupy formalne i nieformalne działające na terenie naszej gminy, na spotkanie informacyjne projektu "#zaSZTUKAj". Ideą projektu jest wyłonienie od 3-7 inicjatyw lokalnych o charakterze kulturalnym. Projekt prowadzony jest w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 Narodowego Centrum Kultury.

zasztukajszdk

 


warsztaty09072019

 

Już dziś o godz. 18.00 w sali 111 (I piętro) Szprotawskiego Domu Kultury odbędą się warsztaty dla chcących złożyć wniosek w ramach projektu „#zaSZTUKAj” programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019”. Warsztaty prowadzić będzie Beata Pawłowicz - animator Narodowego Centrum Kultury. Na spotkanie można przyjść już z wnioskiem wypełnionym częściowo lub całkowicie.


Zapraszamy do składania wniosków na inicjatywy kulturalne w ramach projektu Dom Kultury + ,realizowanego przez Szprotawski Dom Kultury pt. #ZaSZTUKAj ze środków Narodowego Centrum Kultury. Regulamin i karta wniosku w załącznikach. Twórz z nami kulturę.

 ZAR bez tla

Regulamin konkursu na Inicjatywy Lokalne - plik do pobrania 

Wniosek konkursowy Inicjatywy Lokalne - plik do pobrania

 

Informacje ogólne

 1. 1.Organizatorem konkursu jest

             Szprotawski Dom Kultury

             ul. Mickiewicza 1, 67-300 Szprotawa

             tel. 68 376 24 01

             e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

             www.zasztukaj.szdk.pl, www.szdk.pl

 1. 2.Konkurs jest częścią projektu pod nazwą „#zaSZTUKAj", który realizowany jest w ramach programu Narodowego Centrum Kultury„Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019".
 2. 3.Celem   programu   „Dom   Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019"   jest   inicjowanie   działań   służących   wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności   lokalnej, odkrywanie i   rozwijaniu potencjału oraz kapitału kulturowego społeczności lokalnej.
 1. 4.Regulamin określa zasady konkursu na wybór najlepszych pomysłów - inicjatyw społecznych,
  które zostaną dofinansowane i zrealizowane we współpracy ze Szprotawskim Domem Kultury.

§ 2

Cele i zasady konkursu

 1. Celem konkursu jest wyłonienie od 3 do 7 lokalnych inicjatyw w obszarze kulturotwórczych
  działań animacyjnych.
 2. Całkowita kwota budżetu konkursowego wynosi 22000 zł (dwadzieścia dwa tysiące złotych).
  1. Wysokość dofinansowania jednego projektu uzależniona jest od ilości inicjatyw wybranych do
   realizacji i wynosi maksymalnie 7300 zł.
  2. Komisja konkursowa może podjąć decyzję o zwiększeniu lub zmniejszeniu dofinansowania danej
 3. Przedstawiony w formularzu wniosku budżet powinien odnosić się do opisu inicjatywy.
 4. Realizacja inicjatyw przewidziana jest na okres od 1 sierpnia do 30 października 2019 roku.
 5. Wniosek w ramach konkursu mogą złożyć:
 • grupy nieformalne (minimum trzech członków w tym przynajmniej jedna osoba pełnoletnia). W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych.
 • grupy formalne (stowarzyszenie, szkoła, klub sportowy, organizacja religijna itp.) działające
  na terenie Miasta i Gminy
 1. Grupa może złożyć tylko jeden wniosek lub kilka grup może złożyć wspólny wniosek.
  1. Wniosek o dofinansowanie lokalnej inicjatywy musi obejmować działania realizowane na
   terenie gminy Szprotawa.
  2. W konkursie preferowane będą inicjatywy
 • zgłaszane przez grupy nieformalne,
 • obejmujące mieszkańców wsi i realizowane na terenach wiejskich,
 • inicjatywy interdyscyplinarne i międzypokoleniowe,
 • angażujące środowiska dotąd mało aktywne
 1. Preferowane inicjatywy otrzymują w ocenie 3 pkt dodatkowo (na 30 max).
  1. Poszczególne działania mogą obejmować: zajęcia i warsztaty artystyczne, prelekcje, wystawy,
   koncerty, pikniki, wernisaże, wieczorki poetyckie i inne.
 2. Wnioskodawcami w konkursie nie mogą być pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury.
 3. Projekt wyklucza prowadzenie działalności komercyjnej, nastawionej na zysk.
  1. Złożenie wniosku równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na przetwarzanie i wykorzystanie
   danych osobowych zawartych w dokumentacji konkursowej na potrzeby projektu, zgodnie
   z ustawą o ochronie danych osobowych.

§3

Sposób przygotowania i złożenia wniosku

 1. Wnioski o dotację należy wypełnić na formularzu stanowiącym zał. Nr l do niniejszego
  Regulaminu, dostępnym na stronie internetowej Szprotawskiego Domu Kultury w Szprotawie, Urzędu Miejskiego w Szprotawie
 2. Inicjatywy muszą być autorskimi pomysłami zgłaszających, nie mogą naruszać praw osób
 3. Wnioski o dotację należy złożyć do dnia 15.07.2019 roku, do godz. 15.00 w wersji papierowej na adres:

      Szprotawski Dom Kultury, ul. Mickiewicza 1, 67-300 Szprotawa

       lub elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 1. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania.
 2. Dodatkowe informacje oraz pomoc w przygotowaniu wniosku można uzyskać w Szprotawskim

       Domu Kultury, tel. 68 376 24 01, u pani Moniki Jóźwik.

 1. 9 lipca 2019 r. w sali 114 Szprotawskiego Domu Kultury, o godz. 18.00, dla zainteresowanych

       projektem i chcących złożyć wniosek odbędą się warsztaty z animatorem programu „Dom Kultury+

       Inicjatywy Lokalne 2019” z Narodowego Centrum Kultury.


Z radością informujemy ,że Szprotawski Dom Kultury, znalazł się wśród beneficjentów programu Dom Kultury + 2019 , którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Program realizowany jest zgodnie z założeniami Paktu dla Kultury. Celem działań podejmowanych w ramach programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. 
Po przeprowadzonych badaniach- diagnozie potrzeb społecznych, którą w ramach NCK pomaga nam zrealizować Beata  ,ogłosimy regulamin i nabór na inicjatywy kulturalne. Spośród zgłoszonych inicjatyw, do realizacji zostanie wybranych 3 - 7 projektów, które dofinansujemy ze środków NCK. Szczegóły i wszelkie informacje o projekcie na plakatach i stronach : www.szdk.plwww.zaSZTUKAJ.szdk.pl pod nr tel. 68 376 2401 i 500202518. Tymczasem prosimy Państwa o udział w badaniach.
 Dzisiaj - 4 czerwca- rozpoczęliśmy je wśród młodzieży szkolnej. Odwiedziliśmy Zespół Szkół Zawodowych, gdzie z uczniami rozmawialiśmy o kulturze, ich zainteresowaniach, miejscach spotkań oraz o tym, czego brakuje im dotychczasowej ofercie Szprotawskiego Domu Kultury, co chcieliby zmienić, ulepszyć. Dziękujemy dyrektorowi ZSZ Andrzejowi Skawińskiemu za umożliwienie przeprowadzenia badań w placówce.


Dzisiaj 05.06 2019,rozmawialiśmy z młodzieżą w  Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Rolniczego


 

Szanowni , już wiecie ,że jesteśmy w programie NCK- Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Aby móc razem z Wami zrealizować Wasze pomysły na działania kulturalne, musimy zrobić diagnozę zasobów i potrzeb, dlatego też ,zapraszamy na spotkania. Harmonogram spotkań w świetlicach wiejskich: Pasterzowice - 11 czerwca, Borowina- 12 czerwca, Nowa Kopernia - 13 czerwca, Cieciszów 17 czerwca, Witków - 18 czerwca. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 18.oo. Będą na nich nasi pracownicy , którzy opowiedzą o szczegółach programu, serdecznie zapraszamy.

Plakat


W czwartkowe popołudnie pracownicy Szprotawskiego Domu Kultury spędzili z Beatą Pawłowicz – animatorką nadzorującą zadania i realizację programu Narodowego Centrum Kultury „DK+ - inicjatywy lokalne 2019”. Była to pełna burza mózgów. Omówione zostały cele, zadania, sposób realizacji projektu. Jesteśmy naładowani energią i bierzemy się do działania. Już wkrótce podamy szczegóły: #zaSZTUKAj!


 nck i dk Z dumą informujemy ,że od 29 kwietnia 2019 roku jesteśmy beneficjentami programu DOM KULTURY + , którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, który realizowany jest zgodnie z założeniami „Paktu dla Kultury”. 
Jakie są nasze założenia i idee w ramach programu DK+? Chcemy taki pakt zawrzeć ze wszystkimi w naszej Gminie, którym na sercu leży szeroko rozumiana kultura. Nasz projekt nosi tytuł  #zaSZTUKAj do SzDK .
Już tytuł sugeruje ,że celem naszego uczestnictwa w programie DK+ jest  wzmocnienie naszego zaangażowania w życie społeczności lokalnej gminy Szprotawa. Odkrywanie i rozwijanie potencjału i kapitału kulturowego mieszkańców oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. 
 Jak chcemy to zrobić? W oparciu o przeprowadzoną diagnozę Szprotawski Dom Kultury prowadzić będzie działania animacyjne ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej – przede wszystkim z grupami i osobami nieobecnymi      w dotychczasowych działaniach SzDK, niewidocznymi społecznie, a o dużym potencjale kulturotwórczym. Różnorodność działań animacyjnych pozwoli na wyłonienie wspólnych dla nas celów. Główną ideą działań jest nawiązanie nowych i wzmocnienie istniejących stałych relacji mieszkańcami gminy Szprotawa .  W swoich działaniach będziemy wspólnie realizować Projekty, które są wynikiem współpracy SzDK z osobami indywidualnymi i grupami nieformalnymi oraz działania wspierające i budujące inicjatywy oddolne, nieformalne. Jesteśmy ukierunkowani na wspólne działania na rzecz społeczności gminy Szprotawa i przestrzeni publicznej.  Czego oczekujemy w przyszłości? Oczekujemy ,że zrealizowane wspólnie z udziałem różnorodnych grup społecznych inicjatywy ,zaowocują wzmocnieniem potencjału społecznego , podniosą  jakość pracy Szprotawskiego Domu Kultury,  a u osób uczestniczących w projekcie  rozbudzą kreatywność i zmotywują do dalszego działania na rzecz naszej społeczności lokalnej.

O naszych działaniach w ramach programu będziemy informować na  specjalnie stworzonej stronie: www.zasztukaj.szdk.pl,  oraz  na naszym profilu FB


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat