Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

 bannerCeramika

 

 

ceramika14102019

15 października w Galerii „Pryzmat” Szprotawskiego Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „W krainie ceramiki”. Prezentowane na nim były dzieła uczestników warsztatów ceramicznych pod tym samym tytułem, które prowadziła artystka Beata Mazur. Były to warsztaty wielopokoleniowe, na których integrowali się i wspólnie tworzyli: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy (najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 3 lata). Dzieła powstawały w kilku etapach: projektowanie, wyrabianie masy, tworzenie, suszenie, wypalanie, szkliwienie a następnie malowanie. Wernisaż wzbogaciły występy młodych artystów i ich nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Szprotawie i PSM w Zielonej Górze.

Warsztaty ceramiczne były działaniami, których inicjatorem było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Podaruj Radość” w Szprotawie, a prowadzone były w ramach projektu „#zaSZTUKAj” programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019 Narodowego Centrum Kultury.

 

 

KOLEJNE DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU #ZASZTUKAJ - WYCIECZKA DO ZAKŁADÓW CERAMICZNYCH

„W krainie ceramiki” jest inicjatywą, dzięki której jej uczestnicy poznają wszystkie tajniki tworzenia dzieł ceramicznych – nie tylko poprzez warsztaty, ale także dzięki wycieczce do Muzeum i Manufaktury Ceramiki w Bolesławcu. W taką podróż do krainy ceramiki wybraliśmy się w ostatnią niedzielę września. Była to wielka atrakcja i dla tych najmłodszych i tych starszych szprotawian. Zwiedzając Manufakturę Ceramiki mogliśmy czynnie uczestniczyć w procesie tworzenia przedmiotów ceramicznych (na co dzień wykorzystywanych w naszych domach (talerzyki, kubeczki, miseczki, a nawet biżuterię). Wszystko to, co jest produkowane w zakładach ceramicznych w Bolesławcu – mogliśmy również zakupić . Natomiast w Muzeum Ceramiki czekała nas wycieczka w głąb historii, do czasów, kiedy to nasi przodkowie odkryli  glinę i  jej możliwości i zaczęli wytwarzać przedmioty codziennego użytku. Wycieczka była kształcącą i integrującą wielopokoleniową podróżą do świata ceramiki. Ostatnim punktem kończącym inicjatywę „W krainie ceramiki” jest wystawa prac uczestników warsztatów ceramicznych, na którą zapraszamy 15 października, o godz. 17.00 do Galerii „Pryzmat” Szprotawskiego Domu Kultury.

 

 

 WARSZTATY W KRAINIE CERAMIKI

Kraina ceramiki

 

Ten tydzień zakończył cykl warsztatów ceramicznych inicjatywy „W krainie ceramiki”,  realizowanej w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019. Uczestnicy warsztatów malowali i szkliwili wcześniej wykonane dzieła, kończąc tym ich tworzenie. Prace będzie można obejrzeć na wystawie w Galerii „Pryzmat” Szprotawskiego Domu Kultury od dnia 14 października br. Na uczestników warsztatów czeka jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie wycieczka do Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, gdzie uczestnicy zobaczą jak na skalę światową produkuje się wyroby ceramiczne. Poznają historię ceramiki oraz dawne sposoby jej wykonywania.

 

 


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat