Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Kontakt

 bannerNapograniczu

 

 

12102019

 

„Na pograniczu kultur” - pod takim tytułem w dniu 12 października w Lesznie Górnym odbyła się jedna z inicjatyw oddolnych projektu „zaSZTUKAj” programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019. Dlaczego „Na pograniczu kultur”? Otóż w miejscowości Leszno Górne mieszka wielu przedstawicieli mniejszości etnicznej łemkowskiej, niektórzy tak długo, że czasem zapominamy, iż nasze obyczaje, tradycje kulturowe różnią się od tych, które znają nasi sąsiedzi – opowiada Sylwia Tokarska, pomysłodawczyni. Ideą tego wydarzenia było zjednoczenie mieszkańców miejscowości (Polaków i Łemków) - pokazanie, że można razem miło spędzić czas poznając swoje historie opowiedziane przez mieszkańców obu kultur. No i udało się. Imprezę otworzyła Sylwia Tokarska z sołtysem Leszna Górnego - Markiem Łukaszka. Słowo wiążące powiedzieli Burmistrz Szprotawy – Mirosław Gąsik i Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury – Teresa Zima. Wśród przybyłych gości można było zobaczyć tych ubranych w tradycyjne stroje łemkowskie i polskie. Pięknie o historii Leszna Górnego opowiadał ksiądz parafii rzymsko-katolickiej ks. Janusz oraz ks. Igor – przedstawiciel kościoła greckokatolickiego - nawiązując do życia mieszkańców, wydarzeń znaczących dla nich wszystkich. Przedstawiciele obu kultur wspólnie przygotowali tradycyjne potrawy charakterystyczne dla każdej z nich, ukazując różnice i podobieństwa tradycyjnych świąt na przykładzie potraw, które skosztować mogli wszyscy przybyli goście. Nie zabrakło muzyki ludowej, która brzmiała w czasie trwania imprezy. Na łemkowską nutę zaśpiewał Andrzej Kajfasz (lider zespołu „Nadija”) oraz Olga Gyba przy akompaniamencie Włodzimierza Czernisza, a także zespół „Dojrzałe Kłosy” śpiewający pieśni polskiej kultury. Sentymentalna okazała się wystawa fotografii nawiązująca do historii Leszna Górnego, ówczesnego życia mieszkańców. Ponadto prowadzone były warsztaty artystyczne, na których dzieci samodzielnie robiły przepiękne wianki. A dla tych, którzy chcieli uwiecznić te piękne wydarzenie przygotowane było mamidło z postaciami w ludowych strojach polskim i łemkowskim. Imprezę prowadziła dyrektor SzDK Teresa Zima. Podczas imprezy przeprowadzono wśród jej uczestników, z której jednoznacznie wynika, że było to wydarzenie ku pokrzepieniu serc i zadowoleniu mieszkańców, którzy liczą na kolejne takie spotkanie. Już wiemy, że w następnym roku – a dokładnie 23 maja 2019 roku odbędzie się kolejna edycja „Na pograniczu kultur”, na którą już teraz zaprasza sołtys Marek Łukaszka.

Na pograniczu kultur, to kolejny projekt w ramach #zaSztukaj, realizowany przez  Sołectwo Leszno Górne w partnerstwie ze Szprotawskim Domem Kultury , ze środków Narodowego Centrum Kultury,  z projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Skąd wziął się pomysł na spotkanie wielokulturowe ?

 Z rozmów , poszukiwań, chęci zmiany i wzajemnego poznania się mieszkańców. W Lesznie Górnym mieszkają- Łemkowie , Ukraińcy, przesiedleńcy z Kresów i każda ta społeczność kultywuje przywiezione tradycje.  Teraz będziemy mogli poznać je wszyscy. Serdecznie zapraszamy 12 października ( sobota) o godz. 15.30 do sali wiejskiej w Lesznie Górnym. Przy śpiewie  posmakujemy tradycyjnych potraw, poznamy zabawy ludowe, poznamy dawne Leszno Górne a najmłodsi uczestnicy popracują kreatywnie  w kąciku artystycznym. Będziemy śpiewać i tańczyć razem z zespołem Dojrzałe Kłosy, duetem Ola Gyba  i Włodzimierz Czernisz oraz z solistami Tadeuszem Rynkiewiczem i Andrzejem Kajfaszem.

 Zapraszamy, zapowiada się bardzo udana sobota.

Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat