Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

 

 

Zapraszamy

Zapraszamy  Rękodzielników, wystawców, twórców ludowych i wytwórców jadła regionalnego do wystawienia i promowania swoich wyrobów podczas XXVII Festiwalu Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń w Szprotawie w dniach 5-7 lipca 2019r.  Wytwórców jadła regionalnego , koła KGW i osoby indywidualne zapraszamy do udziału w konkursie na jadło regionalne. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej www.szdk.pl w zakładce Ziemia i Pieśń , tam też dostępny będzie regulamin dla wystawców i regulamin konkursu na jadło regionalne

 

Pliki do pobrania

 

Regulamin oraz karta zgłoszenia w konkursie JADŁO REGIONALNE podczas 27.FESTIWALU GRUP ŚPIEWACZYCH  ZiP 2019

Regulamin oraz karta zgłoszenia WYSTAWCÓW podczas 27.FESTIWALU GRUP ŚPIEWACZYCH  ZiP 2019


unnamedZ dumą informujemy ,że nasz Festiwal Grup Śpiewaczych Ziemia i Pieśń otrzymał prawo używania międzynarodowego znaku EFFE Label 2019 -2020 , przyznanego przezEuropejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Brukseli. Tym samym staliśmy się  częścią społeczności EFFE . Jesteśmy dumni ,że nasz festiwal  będzie znajdował się na liście na , której znajdują się najlepsze festiwale  w Polsce (Wratislavia Cantans,Gdańsk Shakespeare Festiwal, Malta Festival w Poznaniu) i Europie . Nas  można znaleźć znaleźć w europejskiej wyszukiwarce wydarzeń artystycznych pod adresem www.FestivalFinder.eu (https://www.festivalfinder.eu/festivals/earth-and-song-folk-singing-groups-festival).

Czy jest Znak Firmowy EFFE, czyli EFFE Label

Znak Firmowy EFFE to przede wszystkim certyfikat wysokiej jakości, przyznawany przez środowisko organizatorów festiwali. Jest ważną informacją dla odbiorców i sponsorów festiwali, a także dla mediów i przedstawicieli lokalnych samorządów.

Znak Firmowy EFFE to sygnał, że festiwal należy do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy. Dla organizatorów festiwali jest to także okazja do sieciowania podczas oficjalnego spotkania EFFE w kwietniu 2019 roku, które będzie również częścią dynamicznej kampanii promocyjnej wydarzeń z sieci EFFE.

Czym jest EFFE?

EFFE, czyli program Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy, to przede wszystkim portal internetowy EFFE’s FestivalFinder.eu – internetowa wyszukiwarka festiwali z 43 europejskich krajów.

Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE) to międzynarodowa inicjatywa powołana przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA), ukierunkowana na promocję i współpracę najlepszych europejskich festiwali.


Szanowni Państwo,  z przyjemnością będziemy Was gościć podczas naszego Festiwalu. Przedstawiamy  kolejność Waszych prezentacji scenicznych. Może ona ulec niewielkim zmianom. Już cieszymy się na wspólne chwile . Do zobaczenia

plakat zip

Piątek, 05.07.2019 18.00 - I koncert przeglądowy

1.Źródełko – Wichów  (lubuskie)

2. Cztery-czwarte- Długie (lubuskie)

3. Astry – Szprotawy (lubuskie)

4. Wrzosy – Siecieborzyce (lubuskie)

5. Luna Rosa – Jelenin (lubuskie)

6. De Włoders – Szprotawa (lubuskie)

7. Cord – Piława Dolna (dolnośląskie)

8. Radojewiczanki – Radojewice (kujawsko-pomorskie)

9. Siwy Włos – Piława Górna (dolnośląskie)

10. Złote Łany – Bożnów (lubuskie)

11. Łastiwoczka – Przemków (dolnośląskie)

 

Sobota, 06.07.2019 godz. 14.00  - II koncert przeglądowy

1. Gama – Szprotawa, lubuskie

2. Mała Tęcza – Olbrachtów, lubuskie

3. Dojrzałe Kłosy – Szprotawa, lubuskie

4. Macierzanka – Gościm, lubuskie

5. Jutrzenka- Kruszyn, dolnośląskie

6. Jarzębina – Sokołowice, dolnośląskie

7. Siołkowiczanki – Popielów, opolskie

8. Tulowianki – Borowina, lubuskie

9. Sobinianie – Sobin, dolnośląskie

10. Złotniczanki – Złotniki Kujawskie, kujawsko-pomorskie

11. Górzanie – Piława Górna, dolnośląskie

 

Sobota, 06.07.2019 godz. 18.00  - III koncert przeglądowy

1.Wierzbina – Gościm, lubuskie

2. Stanowianie – Stanów, lubuskie

3. Piliczanie – Sulejów, łódzkie

4.Zespół śpiewaczy Gminy Konopiska, Konopiska, śląskie

5. Polesianki – Konopnice, łódzkie

6. Spod Strzechy – Brześć Kujawski, kujawsko-pomorskie

7. Perły Sumsiodki – Siedlec, wielkopolskie

8. Echo – zespół rodzinny, Żary, lubuskie

9. Powsinianie – Powsin, mazowieckie

10. Jarzębina – Kobierzyce, dolnośląskie

EFFE Label rgb 20192020 35ad01d6de838fb9d34d1e57fcf904be

 


 

ZiP2018

Ziemia graf2

 

 

 

 

 

Tegoroczny Festiwal wsparli finansowo:

Związek Artystów Wykonawców STOART

Lubuski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej LOWES

P.W. Sikorscy DRUK & Reklama

Współfinansowany z programu  Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr dla Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia - Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

   pwsikorscy   stoart lowes859 logo Szportowa

 

 euroregion1

logazplakatu

 banerzip

24 Ogólnopolski Festiwal Grup śpiewaczych , przeszedł do historii. Przez trzy dni Szprotawa rozbrzmiewała śpiewem. Śpiewały zespoły uczestniczące w koncertach przeglądowych, gwiazdy wieczorów - Nadija i Hands Up. Można było skosztować pysznego regionalnego jadła, zaopatrzyć się w przepiękne rękodzieło lub samemu stworzyć własne podczas warsztatów. Msze Święte, korowód ulicami miasta i Koncert Galowy zakończyły nasz festiwal. Ogółem w prezentacjach scenicznych uczestniczyło 700 osób z Polski i z Niemiec. Oklaskiwała je widownia szacowana na 1500 osób (przez 3 dni) .Honorowy patronat nad Festiwalem przyjęli: Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Polak, Burmistrz Szprotawy - Józef Rubach, J.E. ks. Tadeusz Lityński. Patronat medialny przyjęli: Gazeta Lubuska, Kurier Żarsko - Żagański, Gazeta Regionalna, Radio Zachód. A co o festiwalu myślą uczestnicy dowiedzieliśmy się z ankiet przeprowadzonych anonimowo wśród uczestników, z rozmów z nimi i z e-maili jakie otrzymaliśmy. Generalnie są na wielkie tak i chca się z nami zobaczyć za rok. My już tęsknimy za emocjami jakie towarzyszą temu festiwalowi.

Teresa Zima,
Dyrektor Festiwalu

 

 

 

Tegoroczny Festiwal wsparli finansowo:
Związek Artystów Wykonawców STOART,
PKO BP,
Firma HOSZMAN pana Andrzeja Hoszmana ze Szprotawy.
Dziękujemy serdecznie za wsparcie!

sponsorzy


 

24. Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych ?Ziemia i Pieśń? za nami. W niedzielę 3 lipca odbyła się uroczysta gala finałowa, która zwieńczyła trzydniowy festiwal. Jak co roku byli z nami włodarze miasta i zaproszeni goście, którzy na koncert przybyli do nas wraz z korowodem. Galę rozpoczęliśmy silnym akcentem tanecznym, a wszystko za sprawą grupy Mireli Łagowskiej. Zumba na ludowo została nagrodzona gromkimi brawami. Ze sceny serdecznie przywitali nas Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury - Teresa Zima i Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury - Tomasz Siemiński. Dużo ciepłych słów popłynęło od Burmistrza Szprotawy - Józefa Rubachy, który podkreślał, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji i kultury ludowej. Wybrzmiał hejnał Szprotawy, który tradycyjnie zwiastuje otwarcie koncertów w ramach ?ZiP?.
Do koncertu galowego zostało zaproszonych 20 z 41 uczestników. Wysłuchaliśmy pieśni tradycyjnych, a capella, w nowoczesnych aranżach, przy dźwiękach instrumentów ludowych, przy akompaniamencie keyboardu. Były zespoły, które są z nami od lat, byli także debiutanci. Mali, duzi, panie i panowie - wszyscy mają miłość do muzykowania i zawsze rozśpiewane głosy. Oglądaliśmy piękne stroje, często własnoręcznie zdobione. Na koniec ogłosiliśmy werdykt jury, a nagrodzone zespoły zaprosiliśmy na scenę do wspólnego wykonania piosenki finałowej. Zapraszamy do nas za rok!

Z posiadanych informacji o zespołach występujących na festiwalu na "Ziemia i Pieśń" dowiedzieliśmy się, że zespół "Górzanie" z Pławy Górnej (woj. dolnośląskie) w tym roku świętuje 40 lecie swojej działalności, a zespoły "Radojewiczanie" z Radojewic, woj. kujawskopomorskie i "Sobinianie" z Sobina, woj. dolnoślaskie - 30 lecia. Postanowiliśmy im zrobić małą niespodziankę. Podczas prezentacji scenicznych dyrektor SzDK Teresa Zima złożyła serdeczne życzenia i wręczyła zespołom złote skrzypeczki z dedykacjami - specjalnie przygotowane na tę okazję. Po czym razem z widownią odśpiewaliśmy huczne sto
lat.


To juz tradycja, że zespoły uczestniczące w szprotawskim festiwalu, w jego ostatnim dniu, przechodzą ulicami Szprotawy, aby podziękować mieszkańcom i zaprosić na Koncert Galowy do parku SzDK.


ZIEMIA I PIEŚŃ 2016 - I KONCERT PRZEGLĄDOWY 13439051 1339154352781867 2675760080886011967 n

W piątek 1 lipca rozpoczęliśmy 24. Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych ?Ziemia i Pieśń?. W tym dniu odbył się pierwszy z trzech koncertów konkursowych. Jak co roku, tradycyjnie, festiwal rozpoczął się hejnałem Szprotawy. Koncert otworzyła Dyrektor SzDK - Teresa Zima wraz z gospodarzem miasta, wiceburmistrzem Szprotawy Pawłem Chylakiem. Po uroczystym powitaniu przyszedł czas na przesłuchania konkursowe. Tego dnia komisja w składzie Ida Tamara Zagórska, Rafał Pikała, Jan Przątka, Roman Kryst, wysłuchała prezentacji 13 uczestników. Wieczorem dzieci miały okazję pobawić się wśród wielkich baniek mydlanych, a to jeszcze nie koniec atrakcji. Pierwszy dzień ZiP zakończyliśmy wyjątkowo energetycznym występem zespołu Nadija, który porwał publiczność do tańca i wspólnego śpiewania. 

Festiwal został dofinansowany przez:

 Związek  Artystów Wykonawców Stoart, PKO BP i firmę Hoszman ze Szprotawy.

sponsorzy

 

ZIEMIA I PIEŚŃ 2016 - II KONCERT PRZEGLĄDOWY 

Drugi dzień Festiwalu "Ziemia i Pieśń" zapowiadał się słonecznie i radośnie. Radość i wspaniała atmosfera oczywiście została, ale koncerty uczestników zaczęliśmy w deszczu. W czasie dwóch ostatnich części konkursu wybrzmiało ponad 50 utworów. Zaprezentowały się nam zespoły, a także - dzięki tegorocznym zmianom w regulaminie - soliści i duety, które również kochają muzykę ludową. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców rada artystyczna udała się na obrady, aby wybrać zwycięzców i zadecydować, kto wystąpi na niedzielnym koncercie galowym. Później czekała nas zabawa do późna, wszystko za sprawą występu zespołu Hands Up.

 

 

 

ZIEMIA I PIEŚŃ 2016 - III KONCERT PRZEGLĄDOWY 

 

 

 

 

Festiwal został dofinansowany przez:

 Związek Artystów Wykonawców Stoart, PKO BP i firmę Hoszman ze Szprotawy.

sponsorzy


 

 

 

XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Grup Śpiewaczych ?Ziemia i Pieśń?

Szprotawa, 03-05 lipca 2015

Gazeta Lubuska o 23 Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń"

 

Protokół Rady Artystycznej

 

 

Koncerty Przeglądowe
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski)

 

 

 

Koncert Galowy  
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski, A.Syska)

 

 

Korowód 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski, A.Syska)

 

 

I Koncert 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. S.Mucha, A.Niedziela)

 

 

II Koncert 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. S.Mucha, A.Niedziela)

 

 

 

III Koncert 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. S.Mucha, A.Syska)

 

 

Koncert Galowy 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. S.Mucha, A.Syska)

 

 

 

Festiwal 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Agnieszka Niedziela,Sylwia Mucha, Arkadiusz Syska)

 

 

 

KOROWÓD 
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Agnieszka Niedziela,Sylwia Mucha, Arkadiusz Syska)

 

 

 

 

I Koncert
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski)

 

II Koncert
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski)

 

III Koncert
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski)

 

IV Koncert
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski)

 

Koncert Galowy
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mierosławski, Arkadiusz Syska)

 

KOROWÓD
Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych - Ziemia i Pieśń (fot. Bartosz Mirosławski)


 


 


 


 


 

 

 

Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat