Menu

Szukaj

Szukaj

WYDARZENIA SzDK

Plakat ZiPiesn2019

Krótka relacja z XXVII Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń".
Pierwszy dzień to przyjazdy, uściski, zakwaterowanie i I koncert przeglądowy. Zespoły lubuskie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie. Rozpoczyna jak zawsze hejnał Szprotawy i do dwudziestej śpiewy, śpiewy, śpiewy. Przysłuchiwała im się Rada Artystyczna w składzie: Ida Tamara Zagórska, Katarzyna Poprawska, Roman Kryst. Śpiewy zachwycają publiczność jeszcze nie tańczymy, to się wkrótce zmieni. 
Na scenę wchodzi nasza MOKKA, Dojrzałe Ķłosy i zespół Spód Strzechy. To jest ten moment, że śpiewamy i tańczymy i jest biesiada "Śpiewamy i gramy". Myli się ten, kto sądził, że integracja zespołów kończy się wraz z zakończeniem biesiady. Integracja trwa nadal w miejscu zakwaterowania. 

Kolejny dzień, przyjeżdżają kolejne zespoły, radość ze spotkań i dwa koncerty przeglądowe. Park pełen gości, dobrej energii, uśmiechu i radości. Na scenie zespoły a pod namiotami jadło regionalne, pysznie pachnie i kusi. Rękodzieło przyciąga swoim pięknem warsztaty tworzenia kartek festiwalowych, koronek, kwiatów, stanowisko z pieczątką festiwalową i nasza "Baba festiwalowa" oblegana przez tych, którzy robią sobie pamiątkowe zdjęcie. 
Dzień kończy biesiada z zespołem Słowianki, choć w deszczu to radosna. I znowu integracja przenosi się do Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wiechlicach. Skąd oni biorą na to siły?

Trzeci dzień rozpoczął się Mszami św. Zespół "Powsinianie" z Warszawy (woj.mazowieckie) uświetnił swoim śpiewem Msze św. w kościele pw. Św.Andrzeja w Szprotawie - Iławie, Zespół Cord z Piławy Dolnej (woj.dolnoślaskie) w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Siecieborzycach, zespół Radojewiczanie z Radojewic (woj.kujawsko-pomorskie) w kościele pw. WNMP w Szprotawie.

Przepiękny korowód ulicami miasta ze śpiewem i tańcami. Mieszkańcy witają zespoły bijąc brawa i uśmiechając się. Chwila odpoczynku i Koncert Galowy.

 

Uroczystego otwarcia dokonuje Burmistrz Szprotawy Pan Mirosław Gąsik i dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury Teresa Zima, która poprowadziła cały koncert. Wystąpiły zespoły zaproszone przez Radę Artystyczną. Koncert porwał publiczność.

Czuło się emocje. Później wręczenie nagród laureatom, wyróżnionym i Grand Prix, statuetkę Bukowego liścia oraz nagrody specjalne.
Laureatami zostają:
Źródełko z Wichowa, woj.lubuskie 
Cord z Piławy Dolnej, woj.dolnośląskie 
Luna Rosa z Jelenina, woj.lubuskie 
Stanowianie ze Stanowa, woj. lubuskie
Złotniczanki ze Złotnik Kujawskich, woj.kujawsko-pomorskie
Polesianki z Konopnice, woj.łódzkie 
Macierzanka z Gościmia, woj. lubuskie
Echo z Żar, woj. lubuskie 
Sobinianie z Sobina, woj.dolnośląskie
Perły Sumsiodki z Siedlec, woj.wielkopolskie 
Piliczanie z Sulejowa, woj. łódzkie 
De Włoders ze Szprotawy, woj.lubuskie
Dojrzałe Kłosy ze Szprotawy, woj.lubuskie

Wyróżnienia otrzymują:
Górzanie z Piławy Górnej, woj. dolnośląskie 
Złote łany z Bożnowa, woj.lubuskie
Spod strzechy, Brześć Kujawski, kujawsko-pomorskie

Nagrodę specjalną, zespołom dziecięco młodzieżowym, za sięganie do tradycji, poznawanie śpiewu przodków i piękne wykonanie otrzymują:
Gama ze Szprotawy, woj.lubuskie 
Mała Tęcza z Olbrachtowa, woj.lubuskie

Nagrodę specjalną, za poszanowanie tradycji śpiewu i stroju, za sięganie do źródeł i akompaniament otrzymują Powsinianie z Warszawy, woj.mazowieckie

Statuetkę „Bukowego liścia” za szczególne walory artystyczne, podkreślając wysoką kulturę śpiewu i poszanowanie tradycji Rada przyznała, Zespołowi Śpiewaczemu z Gminy Konopiska, woj. śląskie

GRAND PRIX Festiwalu otrzymują:
w kat. śpiewu tradycyjnego - Łastiwoczka z Przemkowa, woj. dolnośląskie 
w kat. śpiewu inspirowanego folklorem - Jarzębina z Sokołowic, woj. dolnośląskie

Za najlepiej wykonany utwór Stanisława Moniuszki nagrodę specjalną otrzymuje zespół:
Radojewiczanie z Radojewic, woj. kujawsko-pomorskie

Jeszcze tylko podziękowania. 
Burmistrz Szprotawy na ręce Pani dyrektor składa podziękowania wszystkim pracownikom SzDK i tym, którzy przyczynili się do Festiwalu. Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury ze wzruszeniem dziękuje wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do tego, że ten festiwal jest i jest właśnie tak. 
Podziękowania popłynęły do:
- Burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika 
- OSP z Borowiny, Dzikowic, Siecieborzyc, Leszna Górnego, 
- Ratowników medycznych, 
- Policji,
- Zespołów śpiewaczych, 
- Rady Artystycznej , 
- publiczności, 
- wystawców i rękodzielników,
- Firmy DRECON Barłomieja Grono 
- Restauracji „Na szlaku smaku” Andrzeja Kajfasza
- Zakładów Usługowych „Zachód” 
- Firmy Durasound 
- Stowarzyszenia Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcji fotograficznej 
- Sołectwa Henryków i Borowina 
- Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wiechlicach 
- Stowarzyszenia Wspierania Dzieci Młodzieży „Podaruj Radość” ze Szprotawy
- Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji 
- Piekarni „Burzyńscy” z Henrykowa 
- Związku Artystów Wykonawców STOART

Hejnał Szprotawy zakończył Koncert Galowy. Jeszcze przez chwilę trwało spotkanie, rozmowy, uściski i zapewnianie, że za rok znowu się spotkamy.
Trudno opisać wszystkie emocje, które nam towarzyszyły podczas tego festiwalu. Wiemy, że były piękne, pozostaną w nas na długo. Z przyjemnością też czytamy Wasze wpisy i podziwiamy zdjęcia, które zrobiliście. Dziękujemy

sponsor

 

 

 


Ziemia i Pieśń

Divertimenta

Galeria Pryzmat