Sekcja plastyczna
Zajęcia plastyczne prowadzone są przez Tomasza Lipkę a prace dzieci można obejrzeć na blogu sekcji plastycznej. Zapraszamy.
Czytaj więcejZajęcia plastyczne prowadzone są przez Tomasza Lipkę a prace dzieci można obejrzeć na blogu sekcji plastycznej. Zapraszamy.
Czytaj więcejSzanowni Państwo, na prośbę Uniwersytetu Wrocławskiego umieszczamy informację i zachęcamy do współtworzenia Leksykonu Artystów pochodzących , tworzących w Szprotawie i okolicy.
Przedstawiamy list skierowany do nas ze szczegółowymi informacjami
Prosimy o Państwa współpracę przy tworzeniu biogramów Artystów współczesnych. W załączniku przesyłamy list przewodni oraz kwestionariusz Leksykonu. Prosimy o jego wypełnienie oraz jeżeli znają Państwo Artystów działających kiedykolwiek w powiecie żagańskim o przekazanie go Im, w przypadku Artystów zmarłych rodzinom i przyjaciołom.
Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Wrocławski ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW. Koordynatorem projektu jest prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, dziekan WNHiP UWr.
Pan Rainer Sachs, attaché ds. kultury Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu i historyk sztuki zajmuje się Artystami działającymi w granicach dawnej prowincji Śląska od 40 lat, wynikiem tej pracy jest zbiór biogramów oraz dokumentacja pracy Artystów plastyków i Twórców rzemiosła artystycznego działających w granicach poszczególnych powiatów. Obecnie zajmujemy się Artystami działającymi na terenie powiatu żagańskiego po 1945 roku.
Leksykon przeznaczony jest przede wszystkim dla historyków sztuki, bibliotek specjalistycznych, galerii sztuki, antykwariuszy oraz domów aukcyjnych. Jest on kontynuacją Leksykonów XIX wiecznych, które dzisiaj często są jedynymi zachowanymi źródłami o dawnych Twórcach i ich dziełach.
W trakcie redakcji jest Leksykon miasta Zielona Góra, który obejmuje ponad 600 Artystów w tym ponad 300 działających w Zielonej Górze po 1945 roku. Wiemy jednak, że to Żagań koncentrował życie artystyczne regionu przed 1945 rokiem i będzie to najdokładniej opracowany tom Leksykonu.
Oto ostatnio wydany tom dotyczący ziemskiego powiatu zielonogórskiego: https://www.swiatksiazki.pl/leksykon-artystow-plastykow-i-tworcow-rzemiosla-artystycznego-slaska-tom-1-powiat-zielonogorski-czesc-slaska-6496135-ksiazka.html
Pragniemy podkreślić, że nie ma konieczności odpowiadania na wszystkie pytania kwestionariusza. Szczegółowość kwestionariusza wynika z historycznego charakteru Leksykonu i ma za zadanie ujednolicenie zawartych informacji tak o Twórcach średniowiecznych jak i współczesnych.
Artyści nie ponoszą żadnych opłat w związku z udziałem w Leksykonie, z naszej strony nie możemy też odpłacić się niczym więcej poza pomocą w opracowaniu dorobku oraz uwzględnieniem Państwa twórczości w bogatej historii sztuki Śląska.
Prosimy o przesłanie kwestionariuszy do połowy maja. Biogramy musimy opracować do formy leksykonu oraz przetłumaczyć na język niemiecki. W ten sposób Leksykon ukaże się w połowie roku.
Zachęcamy do kontaktu i współpracy, chętnie również spotkamy się z Państwem osobiście.
Kwestionariusz
Serdecznie pozdrawiam,
Bartłomiej Kandora