"Jedyne co nas ogranicza przy spełnianiu marzeń to nasza własna wyobraźnia. Sukces jest efektem ciężkiej pracy, cierpliwości, pokory i wiary, że wszystko w życiu jest możliwe." Martyna Wojciechowska

SzDK

Szprotawski Dom Kultury



Galeria

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Wejdź do Galerii

Sekcja plastyczna

Zajęcia plastyczne prowadzone są przez Tomasza Lipkę a prace dzieci można obejrzeć na blogu sekcji plastycznej. Zapraszamy.

Czytaj więcej

nasz profil na Instagramie

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie

Instagram

YouTube

Nasz kanał na YouTube

Odwiedź nas

Afisz internet

Szprotawski Dom Kultury wspólnie z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Pałacem w Wiechlicach zapraszają na wyjątkowy koncert smyczkowy w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę”

20 marca 2025 r. (czwartek) o godz. 19.00 w pięknych wnętrzach należących do pałacu w Wiechlicach wybrzmią utwory m.in. Karola Szymanowskiego, Franza Schuberta w wykonaniu Ãtma Quartet*!

Nie może Was zabraknąć!

Darmowe zaproszenia są dostępne do odbioru w sekretariacie Szprotawskiego Domu Kultury, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.

Ilość miejsc ograniczona, więc nie warto zwlekać z odbiorem zaproszenia!

*Ãtma Quartet:

Aleksandra Kupczyk - skrzypce I

Michał Szałach - skrzypce II

Karalina Orsik - altówka

Andrzej Bauer - wiolonczela

Program:

Béla Bartók (1881 – 1945)

Kwartet smyczkowy nr 4

– cz. IV 𝘈𝘭𝘭𝘦𝘨𝘳𝘦𝘵𝘵𝘰 𝘱𝘪𝘻𝘻𝘪𝘤𝘢𝘵𝘰

Johannes Brahms (1833 – 1897)

Kwartet smyczkowy c-moll op. 51 nr 1

– cz. III 𝘙𝘰𝘮𝘢𝘯𝘻𝘦

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)

Kwartet smyczkowy cis-moll op. 131 nr 14

– cz. V 𝘗𝘳𝘦𝘴𝘵𝘰

Henryk Mikołaj Górecki (1933 – 2010)

Kwartet smyczkowy op. 64 𝘘𝘶𝘢𝘴𝘪 𝘶𝘯𝘢 𝘧𝘢𝘯𝘵𝘢𝘴𝘪𝘢

– cz. I 𝘓𝘢𝘳𝘨𝘰 – 𝘚𝘰𝘴𝘵𝘦𝘯𝘶𝘵𝘰 – 𝘔𝘦𝘴𝘵𝘰

– cz. II 𝘋𝘦𝘤𝘪𝘴𝘰 – 𝘌𝘯𝘦𝘳𝘨𝘪𝘤𝘰 – 𝘔𝘢𝘳𝘤𝘢𝘵𝘪𝘴𝘴𝘪𝘮𝘰 𝘚𝘦𝘮𝘱𝘳𝘦

Franz Schubert (1797 – 1828)

Quartetsatz c-moll D. 703

Karol Szymanowski (1882 – 1937)

Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56

– cz. I 𝘔𝘰𝘥𝘦𝘳𝘢𝘵𝘰, 𝘥𝘰𝘭𝘤𝘦 𝘦 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘲𝘶𝘪𝘭𝘭𝘰

– cz. II 𝘝𝘪𝘷𝘢𝘤𝘦 𝘚𝘤𝘩𝘦𝘳𝘻𝘢𝘯𝘥𝘰

Joseph Haydn (1732 – 1809)

Kwartet smyczkowy D-dur op. 64 nr 5

– cz. IV 𝘍𝘪𝘯𝘢𝘭𝘦: 𝘝𝘪𝘷𝘢𝘤𝘦

Stanisław Moniuszko (1819 – 1872)

Kwartet smyczkowy d-moll nr 1

– cz. IV: 𝘍𝘪𝘯𝘢𝘭𝘦. 𝘈𝘭𝘭𝘦𝘨𝘳𝘰 𝘢𝘴𝘴𝘢𝘪 (𝘜𝘯 𝘣𝘢𝘭𝘭𝘰 𝘤𝘢𝘮𝘱𝘦𝘴𝘵𝘳𝘦)

Słowo Ãtma w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Ãtma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu.

Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie. Zespół zdobył laury na konkursach, m.in. na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Franz Schubert und die

Musik der Moderne w Grazu, Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano, I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, International Instrumental Performance Competition w Łodzi, Luigi Boccherini Award w ramach Virtuoso & Belcanto Festival w Lucce oraz International Music Competition w Paryżu.

Kwartet gościł na festiwalach m.in. na Davos Festival oraz Crans-Montana Classics w Szwajcarii, Festes Baroques, Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin czy La Nuit du Quatuor we Francji, Zeist Music Days w Holandii,

Musethica w Hiszpanii, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Emanacje w Lusławicach, czy Das Musikfest im Taunus oraz Langen Argener Schloss Konzerte w Niemczech.

Pierwszy album płytowy Ãtma Quartet z utworami Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika i Krzysztofa Pendereckiego został entuzjastycznie przyjęty – także przez międzynarodową krytykę.

W latach 2018-2022 Ãtma Quartet brał udział w projekcie Le Dimore del Quartetto, w ramach którego popularyzował muzykę polską we Włoszech. Uczestniczył również we francuskim programie ProQuartet, wspierającym muzykę kameralną na świecie.