"Jedyne co nas ogranicza przy spełnianiu marzeń to nasza własna wyobraźnia. Sukces jest efektem ciężkiej pracy, cierpliwości, pokory i wiary, że wszystko w życiu jest możliwe." Martyna Wojciechowska

SzDK

Szprotawski Dom Kultury



Galeria

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Wejdź do Galerii

Sekcja plastyczna

Zajęcia plastyczne prowadzone są przez Tomasza Lipkę a prace dzieci można obejrzeć na blogu sekcji plastycznej. Zapraszamy.

Czytaj więcej

nasz profil na Instagramie

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Instagramie

Instagram

YouTube

Nasz kanał na YouTube

Odwiedź nas

70 lat szdk

 

70 szdk

tab1

tab2

Repertuar

1grzudzien

Z ostatniej chwili

 

 dotyksztuki

 

RODO

BIP


 

 

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 368 gości oraz 0 użytkowników.

deklaracja dostępnosci

szopka

Zapraszamy mieszkańców Gminy Szprotawa, do wykonania własnej rodzinnej szopki bożonarodzeniowej i zaprezentowania jej  w  naszym konkursie . Na szopki czekamy od tej chwili , do  18 grudnia. Zaprezentujemy je  w tymczasowej Galerii -w oknach SzDK .  Tym , którzy zechcą zabrać szopki przed świętami , aby mogły stanąć w ich domach   i cieszyć bliskich oddamy  je 23 grudnia. Pozostałe będą przez okres świąteczny w naszej galerii i będą cieszyć spacerowiczów. Wystawę szopek będzie też można oglądać  wirtualnie na naszym profilu Fb .  Jak jest konkurs , to musza być nagrody. Mamy je, są to nagrody pieniężne i rzeczowe -  za 3 pierwsze miejsca i wyróżnienia przyznają jurorzy . Internauci przyznają swoja nagrodę szopce  z największą ilością lajków . Wszystkie szczegóły  znajdziecie Państwo w regulaminie  znajdującym się na naszej stronie internetowej , można tez do nas zadzwonić lub napisać.

Krótka historia szopki, może być dla Was natchnieniem.

Pierwszą szopkę stworzył Św. Franciszek z Asyżu 1 1223r.Była naturalnej wielkości  z żywymi postaciami  zwierząt i ludzi. Przez lata w szopce  były  tylko, Dzieciatko , Maryja , Św. Józef, pastuszkowie i Trzej Królowie. Później pojawiały się np. osoby w strojach ludowych, strażacy, żołnierze  i inni. W XVIII wieku pojawiają się szopki ruchome. Takie jak ta w Wambierzycach z 2 połowy XIX w, ze scenkami z życia Rodziny Świętej i  życia codziennego, czy  ta z Olsztyna pod Częstochową z  ponad 800 figurami z czego 300 jest ruchomych  Najsłynniejsze dzisiaj są chyba Szopki Krakowskie.

 

Regulamin

Karta zgłoszenia