Sekcja plastyczna
Zajęcia plastyczne prowadzone są przez Tomasza Lipkę a prace dzieci można obejrzeć na blogu sekcji plastycznej. Zapraszamy.
Czytaj więcejZajęcia plastyczne prowadzone są przez Tomasza Lipkę a prace dzieci można obejrzeć na blogu sekcji plastycznej. Zapraszamy.
Czytaj więcejZapraszamy mieszkańców Gminy Szprotawa, do wykonania własnej rodzinnej szopki bożonarodzeniowej i zaprezentowania jej w naszym konkursie . Na szopki czekamy od tej chwili , do 18 grudnia. Zaprezentujemy je w tymczasowej Galerii -w oknach SzDK . Tym , którzy zechcą zabrać szopki przed świętami , aby mogły stanąć w ich domach i cieszyć bliskich oddamy je 23 grudnia. Pozostałe będą przez okres świąteczny w naszej galerii i będą cieszyć spacerowiczów. Wystawę szopek będzie też można oglądać wirtualnie na naszym profilu Fb . Jak jest konkurs , to musza być nagrody. Mamy je, są to nagrody pieniężne i rzeczowe - za 3 pierwsze miejsca i wyróżnienia przyznają jurorzy . Internauci przyznają swoja nagrodę szopce z największą ilością lajków . Wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo w regulaminie znajdującym się na naszej stronie internetowej , można tez do nas zadzwonić lub napisać.
Krótka historia szopki, może być dla Was natchnieniem.
Pierwszą szopkę stworzył Św. Franciszek z Asyżu 1 1223r.Była naturalnej wielkości z żywymi postaciami zwierząt i ludzi. Przez lata w szopce były tylko, Dzieciatko , Maryja , Św. Józef, pastuszkowie i Trzej Królowie. Później pojawiały się np. osoby w strojach ludowych, strażacy, żołnierze i inni. W XVIII wieku pojawiają się szopki ruchome. Takie jak ta w Wambierzycach z 2 połowy XIX w, ze scenkami z życia Rodziny Świętej i życia codziennego, czy ta z Olsztyna pod Częstochową z ponad 800 figurami z czego 300 jest ruchomych Najsłynniejsze dzisiaj są chyba Szopki Krakowskie.