Z okazji zbliżającego się święta Trzech Króli proponujemy Wam zabawę - prześlijcie nam zdjęcie Waszej pociechy albo pociech - najlepiej we własnoręcznie wykonanej koronie. My zrobimy z tego zdjęcia ilustrację, w której dziewczynka lub chłopiec wcielają się w jednego z trzech władców odwiedzających Jezusa w stajence. Widokówkę wydrukujemy na twardym papierze i będziecie ją mogli u nas odebrać aby w przyszłym roku wysłać pocztą do rodziny. Będzie to na pewno efektowny sposób złożenia życzeń świątecznych najbliższym. Niespodzianka polegać będzie na tym, że na odwrocie będą mogli zobaczyć znajomą twarz jako jednego z trzech króli.
Zdjęcia dzieci prosimy przesyłać do 6 stycznia włącznie, na adres mailowy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W mailu należy podać swoje imię i nazwisko oraz telefon.
*****************
Historia święta Trzech Króli
Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia a także wspomnienie pokłonu Mędrców, Chrztu Pańskiego i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej. Było to święto Epifanii, objawienia się Boga całemu światu.
W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV wieku jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Później wydzielono też święto Chrztu Pańskiego na niedzielę po 6 stycznia, a wspomnienie cudu w Kanie na drugą niedzielę zwykłą w roku. W związku z tym główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu, który oddali oni nowo narodzonemu Chrystusowi w Betlejem.
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.
Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał „królem migdałowym”. Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane „szczodrakami”. Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.
Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).
Żródło: Wikipedia